Chłodny notebook
Jeśli okaże się, że obciążenie procesora jest takie, jak powinno być, czyli bliskie 0 procent, zwróć uwagę na częstotliwości pracy poszczególnych rdzeni procesora w polach Freq. #0, Freq. #1. W spoczynku częstotliwości powinny być dużo niższe niż częstotliwość nominalna, ponieważ dba o to technologia AMD PowerNow! lub Intel SpeedStep. Dopiero przy pewnym obciążeniu częstotliwość rdzeni powinna się podnieść.
Jeśli w stanie spoczynku lub przy bardzo niewielkim obciążeniu procesora (do kilku procent) częstotliwość procesora jest wysoka, oznacza to nieprawidłowe działanie mechanizmów oszczędzania energii. To kolejna przyczyna, przez którą laptop może się zbyt mocno nagrzewać i głośno pracować.
W pierwszej kolejności sprawdź w opcjach zasilania, czy masz ustawiony odpowiedni plan zasilania. W Windows Vista i Windows 7 powinien to być plan Zrównoważony, natomiast w Windows XP Przenośny/Laptop. Wyjątkiem jest obsługa procesorów AMD w systemie Windows XP. Nie dość, że trzeba zainstalować specjalny sterownik do procesora, to jeszcze powinien być ustawiony plan zasilania Minimalne zarządzanie energią.
Jeśli w systemie wszystko jest dobrze ustawione, możesz jeszcze sprawdzić w BIOS-ie notebooka, czy funkcje SpeedStep lub PowerNow! są włączone lub ustawione na wartość automatyczną. Jeśli takich ustawień nie ma, to znaczy, że prawdopodobnie są włączone na stałe.
Jeśli upewnisz się, że procesor nie jest obciążony przez nieznane aplikacje, a także jego mechanizmy oszczędzania energii pracują prawidłowo, a mimo to laptop bardzo się nagrzewa, czas sprawdzić jego system chłodzenia, najlepiej rozbierając notebook.