Chroń dostęp
Jeżeli nie chcesz instalować w systemie kolejnej aplikacji, skorzystaj z Secure Password Creatora. Program jest dostarczany w postaci spakowanego archiwum w formacie ZIP. Nie wymaga instalacji. Wystarczy, że po rozpakowaniu znajdującego się na naszym krążku pliku dwukrotnie klikniesz ikonę Secure Password Creator.
W oknie głównym w sekcji Used symbols, zaznaczając dowolne pola wyboru, wskazujesz, z jakich zestawów znaków będzie się składało hasło. W polu Length of password
wpisujesz, z ilu znaków ma się składać hasło (zalecamy wartość 12). Kliknij przycisk Create password.
Wygenerowane hasło (tylko jedno) pojawi się w polu Password. Możesz je teraz skopiować do systemowego schowka, klikając przycisk Copy. Jeżeli chcesz utworzyć kolejne hasło, powtórz opisane operacje. Po wygenerowaniu niezbędnej liczby haseł zamknij program.
Im więcej znaków, tym lepiej. Moce obliczeniowe dzisiejszych komputerów są na tyle duże, że nawet najbardziej wyrafinowane i zróżnicowane hasła o długości najwyżej 8 znaków to słabe hasła.
2. Zróżnicowanie znaków
Żadnych siedmiu siódemek czy dziewięciu dziewiątek! Najlepiej, jeżeli hasło będzie zawierało nie tylko znaki alfabetu, ale także cyfry czy znaki interpunkcyjne i inne. Pamiętaj też o zmianie wielkości liter.
3. Żadnych dat i imion
Słowa takie, jak nazwa twojego konta w Windows, imię żony czy kota sąsiada to zły pomysł. Dla hakerów to fraszka.
4. Nieszablonowa ścieżka
Przykładowe hasło: 1qazxsw23edc, wygląda na bardzo skomplikowane. Spójrz jednak na klawiaturę i prześledź drogę, jaką palce przejdą, wpisując je. To bardzo prosta ścieżka. Hakerzy dysponują wyrafinowanymi narzędziami, które analizują hasła pod kątem metod ich wprowadzania i łatwości sięgania do poszczególnych klawiszy.
5. Zróżnicowanie haseł
Lepiej mieć kilka silnych haseł niż jedno, nawet bardzo skomplikowane, do wszystkiego. Gdy haker włamie się np. na forum internetowe, na którym wcześniej się zarejestrowałeś i skorzystałeś ze swojego supersilnego, ale jedynego hasła, to tym samym zyskuje dostęp do wszystkich twoich tajemnic.
6. Zapisz swoje hasło
Ludzka pamięć jest ulotna. Hasła spełniające wszystkie przedstawione zasady trudno zapamiętać. Hasło trzeba zapisać, ale w taki sposób, byśmy tylko my wiedzieli, że zapisana treść jest hasłem. Można stosować oprogramowanie do zarządzania hasłami. Jeden z takich programów, KeePass Password Manager, zamieściliśmy na naszym CD. Oprócz tego na krążku znajdziesz także archiwalny artykuł opisujący, jak korzystać z tego programu.