Atomowe plany
Procesory Intel Atom znajdują się w większości netbooków, czyli niewielkich komputerów przenośnych, przeznaczonych głównie do komunikacji z internetem. Aby zapewnić rozwój tej gałęzi przemysłu informatycznego, Intel zamierza wspierać producentów oprogramowania tworzonego pod kątem możliwości procesorów Atom i urządzeń, w których są one używane. Udostępni m.in. narzędzia programistyczne.
Co ważne, ten sam kod programu będzie mógł być wykorzystany w różnych systemach operacyjnych na wielu urządzeniach z Atomem. Intel pomoże też programistom w promowaniu i sprzedaży ich produktów, np. dystrybucji elektronicznej.
Są też pomysły na szersze wykorzystanie atomów zarówno w urządzeniach mobilnych, np. smartfonach, jak i stacjonarnych, np. telewizorach. Na razie zaprezentowano procesor Atom CE4000 1,2 GHz, który będzie instalowany w telewizorach, odtwarzaczach DVD oraz innych urządzeniach, do których mogą być dostarczane usługi cyfrowe. Procesor obsługuje sprzętowe dekodowanie dwóch strumieni obrazu 1080p (umożliwi to np. oglądanie dwóch obrazów na podzielonym ekranie) oraz grafikę 3D m.in. w grach. Ponadto jest kompatybilny z wieloma rozwiązaniami znanymi z pecetów, np. USB 2.0 czy kontrolerem SATA, które są już obecne w nowoczesnych telewizorach.
Jednym z możliwych zastosowań Atoma CE jest usługa gier na żądanie, zaprezentowana przez firmę TransGaming. Mają to być konwersje istniejących już gier, które dzięki procesorowi Intel Atom będą odtwarzane bezpośrednio na telewizorze bez wykorzystania dodatkowych przystawek. Z kolei amerykańska sieć telewizyjna CBS zapowiedziała stworzenie katalogu uruchamianych na telewizorze widżetów – prostych aplikacji poszerzających funkcje urządzenia m.in. o usługi muzyczne i filmowe.
Sam Intel też pracuje nad technologiami, które wzbogacą funkcje tradycyjnej telewizji. Widz siedzący przed ekranem telewizora będzie mógł wziąć udział w oglądanym programie, posługując się swoim laptopem lub netbookiem. Komunikacja między telewizorem a komputerem pozwoli na przykład, za pośrednictwem internetu, zagłosować na ulubionego piosenkarza albo automatycznie wyszukać dodatkowe informacje o uczestnikach telewizyjnego show. Prowadzone są także prace nad trójwymiarową telewizją.