Pozostałe hałaśliwe elementy
Oprócz wentylatorów w pececie są dwa elementy wytwarzające hałas: dysk twardy oraz napęd optyczny. Najprostszym rozwiązaniem jest zamiana klasycznego dysku talerzowego na SSD, a także pozbycie się napędu optycznego, który rzadko się przydaje. Są też jednak inne sposoby.
Wycisz dysk
W dobrych obudowach dyski twarde są mocowane przy użyciu silikonowych podkładek, które tłumią wibracje i utrudniają ich przenoszenie na obudowę. Takie podkładki można również dokupić we własnym zakresie – np. zestaw Lamptron HDD Rubber Screws kosztuje tylko kilka złotych.
Wadą powyższego rozwiązania jest to, że dysk bardziej się nagrzewa, bo nie może oddawać ciepła do obudowy. Z tego względu lepsze efekty dają sanki lub radiatory, które mają większą powierzchnię. Przykładem są zestawy Anti Vibration HDD, np. produkowane przez AAB lub Akasa. Kosztują 30–40 zł.
Wyciszanie programowe
Sporo dysków twardych ma funkcję AAM, czyli Automatic Acoustic Management. Za jej pomocą można ustawić głowicę w trybie szybkim (ale głośnym), wolnym (cichym) albo pośrednim. Jeśli głowica dysku za głośno terkocze, pobierz program do konfiguracji dysków (np. CrystalDiskInfo ze strony http://crystalmark.info/download/index-e.html, odszukaj funkcję i przesuń suwak do lewej skrajnej pozycji.
Wyciszanie napędu optycznego
Przyczyną hałasu wytwarzanego przez napęd optyczny jest wirująca z dużą prędkością płyta. Szczególnie dotyczy to napędów CD o prędkości 52x, co przekłada się na 2700, 5100, a nawet 11 000 obr./min (zależnie od technologii). Napęd można wyciszyć właśnie poprzez ograniczenie tej prędkości. Służą do tego różne narzędzia, np. darmowy Rimhill (strona http://thesz.diecru.eu/content/rimhillex.php). Po instalacji jego ikona pojawia się w zasobniku systemowym, pozwalając wybrać maksymalną prędkość pracy.
Co z laptopami?
Możliwości wyciszania komputerów przenośnych nie są tak duże jak w przypadku pecetów, ale trzeba zwrócić baczną uwagę na jeden ważny szczegół – konserwację systemu chłodzenia. Radiatory w laptopach są tak zbudowane, że bardzo łatwo wbija się w nie kurz. Wentylator pracuje na pełnych obrotach, a i tak nie chłodzi procesora i chipsetu. Dlatego raz do roku warto otworzyć sprzęt i go wyczyścić, ewentualnie oddać urządzenie do serwisu.
Temperaturę i poziom hałasu laptopa obniżą takie akcesoria jak podkładki chłodzące. Używane w laptopach dyski twarde nie są głośne, ale zamiana na SSD jeszcze bardziej wyciszy sprzęt. Poza tym część laptopów dysponuje cichym, pasywnym trybem pracy, a niektóre z nich są w całości pasywnie chłodzone (ultrabooki i laptopy hybrydowe).