Clearly - szybsze czytanie stron internetowych
www.instapaper.com
Instapaper nie tylko pozwala na radykalne oczyszczenie tekstu, ale także udostępnia nieograniczone miejsce w chmurze na archiwizowane artykuły. Layout po konwersji w Instapaperze jest minimalistyczny, a tekst – wyświetlany za pomocą pięknych, niedostępnych w innych serwisach fontów. Wśród dostępnych modyfikacji formatowania jest zmiana tła, wielkości czcionki i marginesów. Serwis ma też unikatową funkcję szybkiego czytania – po jej uruchomieniu tekst będzie pojawiał się na na środku ekranu słowo po słowie.
www.facebook.com/fontchanger
Google bezpłatnie udostępnia dużą bazę atrakcyjnych czcionek. Opisywane rozszerzenie pozwala użyć tej bazy fontów do modyfikacji wyglądu strony WWW wyświetlanej w oknie przeglądarki. Po kliknięciu ikony rozszerzenia na pasku narzędzi pojawi się okienko, w którym można ustawić typografię. Wszystkie zmiany są natychmiast widoczne na stronie, co ułatwia dopasowanie wielkości czcionki. Funkcja Custom settings, którą można wybrać z menu, pozwala zapisać indywidualne ustawienia czcionek dla każdej domeny.
http://dotepub.com/
Rozszerzenie do przekształcania tekstu z internetu na e-booka w formacie ePub lub Mobi. Konwersja obejmuje oczyszczenie tekstu ze wszystkich zbędnych elementów, dodanie nowego arkusza stylów i zamknięcie całości w wygodnym pliku z publikacją. Taki plik można następnie wyświetlić w czytniku e-booków. W przypadku Kindle’a wystarczy wysłać go e-mailem na adres skojarzony z czytnikiem. E-booka można też odczytać w smartfonie, np. za pomocą apki Moon+ Reader. Rozszerzenie przydaje się do konwersji długich tekstów.
https://chrome.google.com/webstore/search/speakit!
Jeśli poprawienie czytelności strony nie wystarcza, możesz zlecić komputerowi przeczytanie jej na głos. Pozwala to korzystać z przeglądarki jak z radia – „czytać” i robić jednocześnie co innego, z dala od komputera. Rozszerzenie SpeakIt! to prawdziwy kombajn do konwersji tekstu na mowę. Obsługuje wiele engine’ów konwersji, m.in. tytułowy silnik SpeakIt, który korzysta z API Google Translatora i automatycznie rozpoznaje język polski. Aby ułatwić zaznaczanie, można najpierw wyczyścić tekst ze zbędnych elementów za pomocą wtyczki Clearly.