A A A

Co dokupić do notebooka

PC Format 01/2010
Notebooka nie można rozbudowywać tak swobodnie jak peceta. Liczba akcesoriów do notebooków jest jednak ogromna niektóre bardzo szybko okazują się niezbędne, inne mogą poprawić komfort używania sprzętu, jego możliwości lub bezpieczeństwo.

Wydajność dysków eSATA i USB

Jeśli tylko twój komputer ma eSATA, koniecznie kup dysk z takim interfejsem. Interfejs ten oferuje dokładnie taką samą przepustowość jak SATA przeznaczony do dysków wewnętrznych, a szybkość odczytu i zapisu danych dochodzi do 100 MB/s. W przypadku popularnych dysków USB prędkość przesyłu danych sięga zaledwie 1/3 tej wartości, bo ograniczenie stanowi sam port.

Jak najlepiej wykorzystać swój notebook

Wśród tak niezbędnych akcesoriów, jak myszki czy dyski zewnętrzne, są także inne, równie interesujące. Oto kilka przykładów.

Dodatkowe chłodzenie

O tym, że notebook za mocno się nagrzewa, wie większość osób, które pracowały, trzymając go na kolanach. Niestety, taki sposób pracy często powoduje, że temperatura wzrasta bardziej niż powinna, bo zatyka się otwory wentylacyjne od spodu obudowy. Jednak często, wygodniej niż przy biurku, korzysta się z laptopa na kanapie. Dlatego warto zadbać o to, by nawet w takich warunkach komputer miał zapewnione dobre chłodzenie.

Najprostsze podkładki pod notebook można kupić w… sklepach meblowych. Takie podkładki są z jednej strony miękkie (dla wygody użytkownika), a z drugiej twarde (do stabilnego postawienia notebooka). Jednak znacznie lepsze warunki pracy komputera zapewniają metalowe podkładki chłodzące z wbudowanymi wentylatorami. Konstrukcja jest ogólnie tania, kosztuje od kilkunastu złotych wzwyż, ale przy dobrej marce i wykonaniu (np. CoolerMaster Notepal) może kosztować nawet 100 zł – i tak w porównaniu do ceny komputera nie jest to wiele.

Pamięci zewnętrzne

Małe notebooki bardzo często są pozbawione napędu optycznego w celu zapewnienia ich większej mobilności. Jako opcja do takiego komputera jest oferowany napęd optyczny, ale nie jesteś ograniczony tylko do tego modelu, który jest w ofercie producenta komputera.

Na rynku jest przynajmniej kilkadziesiąt modeli zewnętrznych napędów optycznych, w tym CD, DVD, a nawet blu-ray. Praktycznie wszystkie mają interfejs USB, różnią się za to wymiarami – część to modele typowo stacjonarne, część to małe i lekkie napędy typu slim. Podobnie jak napędy wewnętrzne, niektóre są dostosowane do technologii takich jak LightScribe. Ostatecznie, jeśli nie znajdziesz odpowiadającego ci napędu, możesz kupić obudowę USB dowolnej wielkości (50–100 zł) i zamontować w niej dowolny napęd optyczny.

Bardzo podobnie jest z dyskami zewnętrznymi. Również musisz zdecydować, czy wolisz dysk do przenoszenia czy stacjonarny, na którym będziesz przechowywać duże pliki lub kopie zapasowe danych z notebooka. Dyski stacjonarne mogą mieć pojemność 1–2 TB, więc znacznie więcej niż pojemność dysku notebooka.

Na drogę

Pozostaje jeszcze kwestia bezpiecznego transportu notebooka, o ile w ogóle używasz go poza domem. Nie jest dobrym sposobem przenoszenie notebooka w zwykłym plecaku czy torbie, bo nie zabezpieczają one sprzętu w odpowiedni sposób. Z drugiej strony, potencjalnemu złodziejowi trudniej się domyślić, że w takim opakowaniu przenosisz notebook. Dlatego najlepiej nabyć taką torbę, która wyglądem nie przypomina tor-by na komputer przenośny.

Torba (lub plecak, w zależności od twoich upodobań) powinna być przede wszystkim usztywniona, mieć twarde ścianki, ale od środka musi być wyłożona miękkim materiałem. Wielkość torby należy dobrać do komputera, by nie miał w niej za dużo przestrzeni. W przypadku małych notebooków lub netbooków warto rozważyć zakup etui – klasyczna torba będzie za duża i za ciężka w stosunku do komputera, który w ten sposób szybko straci swoją mobilność.

Oczywiście w torbie na notebook powinien się zmieścić również zasilacz, myszka, ewentualnie przybory do pisania, dokumenty, płyty CD i DVD, dysk zewnętrzny, dodatkowy akumulator itd. Wszystko zależy od tego, co jest ci potrzebne poza domem, a czasami potrzeba naprawdę sporo różnych kieszonek i schowków, by pomieścić wszystkie akcesoria.


Tagi: testy laptopy
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto