SoftwareCo jest grane

    Co jest grane

    Bez względu na to, czy masz 10 czy tysiąc płyt, czy muzykę przechowujesz na dysku w komputerze, czy na CD na półce, warto uporządkować swoje zbiory. Dzięki temu będziesz miał więcej czasu na słuchanie muzyki oczywiście.

    Co jest grane

    Porządkowanie muzyki ma służyć nie tylko zapewnieniu estetyki i ładu w zgromadzonej fonotece. Daje także zysk wynikający z możliwości, jakie niesie cyfrowy zapis dźwięku. Dzięki programom do katalogowania szybko odnajdziesz odpowiednią piosenkę według niemal dowolnie sprecyzowanych kryteriów. Dodatkowo zapewnisz sobie wygodę jej przesyłania na coraz bardziej popularne urządzenia przenośne, odtwarzacze MP3, iPody czy telefony komórkowe.

    Na dołączonym do wydania krążku zamieściliśmy najnowszą wersję bardzo dobrego i darmowego menedżera audio – programu Songbird 1.2.0. Aplikacja została zbudowana na podstawie podobnego rozwiązania programistycznego, co popularna przeglądarka internetowa – Mozilla Firefox. Nie znaczy to, że Songbird jest przerobioną na muzyczną modłę przeglądarką z dodanym odtwarzaczem. Program ten potrafi naprawdę sporo. Automatycznie pobiera dane o zgromadzonych piosenkach, pobiera okładki płyt, integruje się z internetowymi serwisami muzycznymi, automatycznie monitoruje foldery z muzyką, aktualizując na bieżąco wszelkie wprowadzane zmiany.

    Konfiguracja i import plików audio do biblioteki Songbirda

    Proces instalacji przebiega standardowo. Jest oparty na tradycyjnym kreatorze instalacji, który prosi cię o potwierdzanie kolejnych etapów. Plik instalacyjny znajdziesz na krążku. Jeżeli wolisz samodzielnie pobrać instalator z internetu, znajdziesz go na stronie Songbirda http://getsongbird.com.

    Konfiguracja wstępna

    1

    Menedżer jest automatycznie uruchamiany bezpośrednio po zakończeniu instalacji. Pierwszym oknem, które zobaczysz, jest okno Songbird Setup z wyświetlonym tekstem licencji. Zaznacz pole wyboru: I have read and accepted the items of this license, upewnij się, że z rozwijanej listy Language jest wybrana pozycja polski i kliknij OK.

    2

    Po chwili zobaczysz okno kreatora ustawień Songbird - Ustawienia. Kliknij w nim przycisk Kontynuuj. Możesz także zobaczyć losowo pojawiające się okienko: Pomóż nam stworzyć lepszego Songbirda!, w którym jesteś proszony o wypełnienie krótkiej ankiety. Ponieważ wypełnianie ankiety dotyczącej używania programu w chwili, gdy jeszcze nie zaczęło się go używać, jest raczej bezsensowne, kliknij Nie.

    Obraz
    Obraz

    3

    Kolejny etap ustawień to wskazanie folderu, z którego program ma pobierać muzykę do budowanej biblioteki. Upewnij się, że opcja Przeszukaj zasoby mojego komputera jest zaznaczona. Następnie, wspomagając się ewentualnie przyciskiem Przeglądaj, wprowadź do pola tekstowego ścieżkę dostępu do folderu z plikami muzycznymi. Jeżeli dodatkowo zaznaczysz pole wyboru Monitoruj zawartość tego folderu, Songbird będzie automatycznie aktualizował fonotekę za każdym razem, gdy we wskazanym folderze pojawią się jakieś nowe piosenki. Kliknij Kontynuuj. Możesz też pominąć importowanie muzyki na tym etapie (np. jeżeli utwory są na nośniku, do którego nie masz w danej chwili dostępu). W dalszej części artykułu pokażemy, jak wywołać funkcje importu muzyki bezpośrednio z okna głównego programu. Na tym można zakończyć etap wstępnej konfiguracji.

    Obraz

    Inne metody importu

    1

    Po zakończeniu działania kreatora wstępnej konfiguracji zobaczysz okno główne programu Songbird. Jeżeli wcześniej nie zaimportowałeś piosenek, wykorzystując do tego funkcje kreatora, możesz to zrobić teraz. Wybierz z menu Plik pozycję Importuj media.

    Obraz

    2

    W oknie Przeglądanie w poszukiwaniu folderu wskaż folder, w którym przechowujesz muzykę. Jeżeli muzykę przechowujesz w wielu podfolderach, najlepiej, gdy jako wskazywany folder wybierzesz ten nadrzędny – nad wszystkimi folderami muzycznymi. Po wybraniu folderu do importu kliknij OK.

    Obraz

    3

    W zależności od ilości importowanej muzyki proces importu może trochę potrwać. Uzbrój się w cierpliwość. Warto wiedzieć, że Songbird nie kopiuje fizycznie plików ze wskazanej przez ciebie lokalizacji do biblioteki. W bibliotece pojawiają się jedynie wpisy dotyczące danych piosenek, ale same pliki piosenek nie zmieniają swojej lokalizacji na dyskach. Podczas wyświetlania okienka Skanowanie, w którym jest widoczny pasek postępu importu muzyki, możesz przerwać proces importu, klikając przycisk Cancel. Nie spowoduje to utraty danych, a w bazie Songbirda znajdą się jedynie te utwory, które zostały dodane do czasu przerwania operacji.

    Obraz

    Wyszukiwanie, odtwarzanie, uzupełnianie utworów

    Skoro masz już zainstalowanego Songbirda i zaimportowaną bibliotekę plików muzycznych, możesz przejść do kolejnego etapu działań. Poznasz teraz funkcje programu, które ułatwiają porządkowanie danych, wyszukiwanie, a także odtwarzanie zgromadzonych w fonotece utworów.

    Wyszukiwanie

    1

    Gdy import zostanie ukończony, w centralnej, największej części okna głównego zobaczysz listę zaimportowanych piosenek. Jeżeli zaznaczysz jakąkolwiek piosenkę, powinna się w dolnym lewym rogu programu wyświetlić okładka albumu.

    2

    W górnej części okna są widoczne trzy panele. Program automatycznie generuje w tych trzech panelach listy odczytane na podstawie zaimportowanych danych. Zwróć uwagę, że domyślnie w każdym z tych trzech paneli jest wybrana pozycja Wszystkie, co oznacza wyświetlanie wszystkich dodanych do bazy utworów na liście.

    Obraz

    3

    Wybierając dowolną inną pozycję z któregokolwiek z trzech paneli, możesz zawęzić wyświetlanie danych jedynie do utworów z wybranego gatunku, wybranego wykonawcy lub z konkretnego albumu. Przy czym, gdy wybierzesz z jednego panelu (np. Gatunek) jakąś konkretną wartość, to wybór pozycji z pozostałych dwóch paneli zostanie zawężony wyłącznie do wykonawców i albumów pasujących do wybranego przez ciebie gatunku muzyki.

    4

    Gdy już dłużej będziesz korzystał z programu, dodatkowym ułatwieniem, pomagającym znaleźć np. ulubione utwory, będą umieszczone na panelu Biblioteka skróty do predefiniowanych list odtwarzania.

    Obraz

    Odtwarzanie muzyki

    1

    Chcąc odsłuchać dowolną liczbę piosenek, wystarczy skorzystać ze znajdującego się pod listą utworów panelu odtwarzacza. Widoczne na nim przyciski mają standardowy wygląd, do jakiego przyzwyczaili nas przez lata twórcy programowych odtwarzaczy audio. Głośność podczas odtwarzania najwygodniej regulować kółkiem myszki. Możesz także użyć skrótu klawiszowego [Ctrl]+[strzałka w górę] i [Ctrl]+[strzałka w dół].

    Obraz

    2

    Każdy dobry odtwarzacz audio powinien być wyposażony w funkcję graficznego korektora audio, tzw. equalizera. Songbird ma tę funkcję. Aby wywołać equalizer w Songbirdzie, użyj skrótu klawiszowego [Ctrl]+[E] lub z menu Odtwarzanie wybierz pozycję Equalizer.

    Obraz

    3

    W oknie Equalizer masz do dyspozycji 10 suwaków regulujących natężenie dźwięków o określonej częstotliwości. Pamiętaj, by przed eksperymentami z brzmieniem włączyć odtwarzanie muzyki przyciskiem Play, a następnie zaznaczyć pole Włącz w oknie equa lizera. Wtedy jakikolwiek ruch dowolnego suwaka będzie się przekładał na niemal natychmiast słyszalne zmiany w odtwarzanym dźwięku. Kliknięciem OK zatwierdzasz wybrane ustawienia i zamykasz okno equalizera.

    Obraz

    Uzupełnianie danych

    1

    Uzupełnianie informacji o konkretnych utworach jest bardzo proste. Zaznacz utwór, dla którego chcesz uzupełnić lub poprawić zaimportowane automatycznie przez program informacje. Przykładowo, chcąc zmienić nazwę albumu, kliknij raz w kolumnie Album. Uaktywni się wtedy pole tekstowe, którego zawartość możesz dowolnie edytować For The Love Of The Deep Blue. W analogiczny sposób poddajesz edycji każde inne pole charakteryzujące dany plik muzyczny.

    Obraz

    2

    Songbird potrafi automatycznie wyszukać i pobrać brakujące okładki albumów bezpośrednio z internetu. Wystarczy, że klikniesz prawym klawiszem myszki na obszar Przeciągnij tutaj okładkę albumu (z oczywistych względów obszar ten jest wyświetlany jedynie w przypadku utworów, do których brakuje okładek albumów) i z menu kontekstowego wybierzesz Pobierz okładkę albumu. Możesz również ręcznie dodać grafikę, przeciągając plik graficzny myszką i upuszczając go na pole Przeciągnij tutaj okładkę albumu.

    Obraz

    3

    Opisaną metodą dodasz jednak okładkę albumu tylko dla aktualnie zaznaczonego czy odtwarzanego utworu z listy. Jeżeli chcesz, by program uzupełnił okładki w całej zgromadzonej bazie, rozwiń menu Narzędzia i wybierz z niego pozycję Pobierz okładkę albumu. Program rozpocznie automatyczne pobieranie wszystkich brakujących okładek. Jeżeli po takim automatycznym wyszukiwaniu wciąż pozostaną jakieś utwory bez okładek, musisz je już dodać ręcznie – oczywiście, jeśli chcesz.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie