SoftwareCo to za melodia?

    Co to za melodia?

    Spodobał ci się zasłyszany w telewizji lub w internecie fragment jakiegoś utworu, ale nie masz pojęcia, jaki jest jego tytuł i kto jest wykonawcą? Podłączony do internetu komputer, wyposażony w odpowiednie oprogramowanie, udzieli ci precyzyjnej odpowiedzi na to pytanie.

    Co to za melodia?

    Do nauczenia komputera rozpoznawania muzyki trzeba będzie użyć odpowiedniego oprogramowania lub skorzystać ze specjalnych serwisów internetowych.

    Najpierw zarejestruj

    Wcześniej musisz dostarczyć komputerowi źródłowy materiał, czyli nagrany fragment interesującego cię utworu, o którym chcesz się więcej dowiedzieć. Jak to zrobić?

    Masz do wyboru wiele sposobów. Jeżeli np. interesuje cię muzyka emitowana jako tło dźwiękowe jakiejś reklamy telewizyjnej, wystarczy, że nagrasz dźwięk z telewizora. Możesz to zrobić choćby za pomocą telefonu komórkowego wyposażonego w funkcję dyktafonu.

    Równie dobrze możesz do celów rejestracji wykorzystać mikrofon w laptopie albo mikrofon podłączony do stacjonarnego komputera. Rejestrowany utwór możesz zapisać w postaci pliku albo bezpośrednio podawać aplikacji lub usłudze rozpoznającej dźwięk.

    Osoby uzdolnione muzycznie mogą zanucić melodię, a program podejmie próbę rozpoznania, o jaki utwór chodzi.

    Edytor dźwięku

    O edytorze dźwiękowym Audacity pisaliśmy już na łamach PC Formatu (wydanie 12/2009), dlatego nie będziemy powielali wskazówek dotyczących obsługi tego programu. Informacje, jak za pomocą edytora dźwięku Audacity rejestrować dźwięk do pliku, który następnie możesz odtworzyć z dysku, odnajdziesz w archiwalnym artykule.

    Mobilne rozpoznawanie muzyki

    Użytkownicy telefonu iPhone oraz smartfonów z systemem Android mają ułatwione zadanie, jeżeli chodzi o rozpoznawanie muzyki dzięki specjalnym aplikacjom mobilnym.

    Obraz

    SoundHound
    (iOS & Android)
    SoundHound to aplikacja bazująca na tym samym „silniku” rozpoznającym muzykę, na którym bazuje aplikacja webowa z serwisu Midomi. Program jest bardzo prosty w obsłudze. Po prostu po kliknięciu ikonki śpiewasz lub nucisz do mikrofonu telefonu. Po udanym rozpoznaniu SoundHound nie tylko wyświetli listę pasujących utworów (zaznaczając każdy z nich stopniem dopasowania), ale dodatkowo pozwoli na odtworzenie fragmentu każdego znalezionego utworu, udostępni dodatkową listę odnośników do pasujących wideoklipów w serwisie YouTube, a także wyświetli tekst piosenki. W wersji darmowej program umożliwia rozpoznanie do 5 piosenek miesięcznie. Wersja płatna (kosztuje ok. 20 zł w sklepie AppStore) nie ma żadnych ograniczeń ilościowych. Podczas rozpoznawania program wymaga połączenia z internetem.

    Obraz
    Obraz

    Shazam
    (iOS, Android, Windows Mobile, Symbian, Blackberry)
    Kolejny program rozpoznający muzykę i dodatkowo narzędzie do automatycznego tagowania zbiorów muzycznych zapisanych w telefonie. Również ta aplikacja występuje w wersji bezpłatnej (Shazam) i komercyjnej (Shazam Encore; cena ok. 20 zł). W wersji komercyjnej dodatkowo otrzymujemy rekomendacje (program automatycznie sugeruje utwory muzyczne podobne do tego, jakiego w danej chwili słuchamy) oraz możliwość odsłuchania 30-sekundowych fragmentów utworów. Zaletą tego programu jest dostępność na wszystkie najpopularniejsze platformy mobilne.

    Obraz
    Obraz

    MusicID
    (iOS)
    Aplikacja ta nie jest dostępna (w chwili gdy opracowywaliśmy artykuł) w wersji darmowej, ale za to wersja komercyjna wyposażona w pełnię funckji kosztuje tylko 3 zł. W tej cenie otrzymujemy nie tylko mechanizm rozpoznawania muzyki, ale także możliwość przeszukiwania baz tekstów piosenek, wideoklipów itp. Również MusicID ma wbudowany mechanizm proponujący utwory podobne do tych, których słuchasz.

    Pecet rozpoznaje muzykę za pomocą programu Tunatic

    Program Tunatic to niewielkie, działające w każdej wersji Windows narzędzie, umożliwiające identyfikację muzyki. Program potrzebuje do działania połączenia z internetem. Darmową wersję programu Tunatic pobierzesz ze strony www.wildbits.com/tunatic.

    Krok 1

    Program uruchamia się automatycznie bezpośrednio po instalacji. Jego główne okno przypomina bardziej gadżet pulpitu Windows niż normalne okno aplikacji Tunatic ready. Nie zrażaj się brakiem jakichkolwiek opcji. Zacznij od sprawdzenia prawidłowej konfiguracji. Jeżeli dźwięk zamierzasz odtwarzać z telefonu komórkowego przystawionego do podłączonego do komputera mikrofonu, źródłem rejestrowanego dźwięku powinien być mikrofon – przejdź do kroków 2–4. Jeżeli muzykę, którą chcesz rozpoznać, masz zapisaną na przenośnym odtwarzaczu, możesz wyjście słuchawkowe odtwarzacza połączyć z wejściem liniowym (gniazdko oznaczone na niebiesko) karty dźwiękowej komputera i wskazać jako źródło dźwięku gniazdko Line-In – przejdź do kroków 5 i 6. Jeżeli natomiast chcesz rozpoznać dźwięk, który jest już w pliku na komputerze i możesz go odtworzyć np. za pomocą Windows Media Playera czy Winampa, źródłem dźwięku powinno być wirtualne urządzenie o nazwie Stereo Mix (w kartach Realteka) czy „What-U-Hear” (w kartach firmy Creative). W tej sytuacji przejdź do kroku 7.

    Obraz

    Krok 2

    Zakładamy, że mikrofon jest już podłączony do komputera (gniazdo mikrofonowe minijack jest standardowo oznaczane czerwonym kolorem lub symbolem mikrofonu). Kliknij prawym klawiszem okno programu Tunatic i z menu kontekstowego wybierz Settings. W nowo otwartym oknie z rozwijanej listy Input Device wybierz Mikrofon i zamknij to okno. Teraz powiedz coś do mikrofonu, a linia oddzielająca napisy Tunatic Ready oraz Click to identify song powinna zareagować na dźwięk.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    Jeżeli linia pozostanie płaska, musisz aktywować mikrofon jako główne urządzenie nagrywające w systemie. Kliknij prawym klawiszem myszy ikonę głośniczka widoczną w obszarze powiadomień na pasku zadań Windows i z menu kontekstowego wybierz polecenie Urządzenia do nagrywania.

    Obraz

    Krok 4

    W oknie Dźwięk, pod zakładką Nagrywanie kliknij prawym klawiszem pozycję Mikrofon i z menu kontekstowego wybierz Włącz. Jeżeli mikrofon nie będzie widoczny na liście, wybierz z menu kontekstowego tego okna pozycję Pokaż wyłączone urządzenia. Po włączeniu mikrofonu powinieneś zobaczyć obok ikonki mikrofonu napis Gotowe. Oznacza to, że mikrofon jest już aktywny i możesz przejść do właściwego rozpoznawania muzyki.

    Obraz
    Obraz

    Krok 5

    Po połączeniu przenośnego odtwarzacza z wejściem liniowym audio w komputerze kliknij prawym klawiszem okno programu Tunatic i z menu kontekstowego wybierz Settings. W oknie Tunatic Settings z rozwijanej listy wybierz Line-In (lub w przypadku niektórych kart „wejście liniowe”).

    Obraz

    Krok 6

    Po włączeniu odtwarzania na przenośnym odtwarzaczu powinieneś zobaczyć w oknie głównym programu drgania linii w takt muzyki. Jeżeli ich nie widzisz, trzeba aktywować wejście liniowe w systemie. Wywołaj okno Dźwięk (patrz krok 3) i pod zakładką Nagrywanie odnajdź pozycję Wejście liniowe. Kliknij ją prawym klawiszem myszy i z menu kontekstowego wybierz Włącz. Po tej operacji możesz już przejść do rozpoznawania muzyki.

    Obraz

    Krok 7

    Uruchom odtwarzanie czegokolwiek na komputerze, następnie kliknij prawym klawiszem myszy okno programu Tunatic i wybierz Settings. W oknie Tunatic Settings z rozwijanej listy Input Device wybierz "What U Hear?" (lub w przypadku niektórych kart – „Stereo Mix”). Niestety, nie wszystkie karty mają takie wirtualne urządzenie umożliwiające rejestrację dźwięku odtwarzanego na tym samym komputerze. Jeżeli twoja karta go nie ma, pozostaje skorzystać z dwóch opisanych wcześniej metod. Jeżeli jednak twój komputer jest wyposażony w takie urządzenie, zobaczysz od razu po zamknięciu okna Tunatic ready drgania linii w oknie głównym programu.

    Obraz

    Krok 1

    Konfigurację masz już za sobą. Uruchom odtwarzanie materiału, o którym chcesz się dowiedzieć więcej. Program najpierw rozpocznie poszukiwania serwera – Looking up server (wymagane jest połączenie z internetem), a następnie rozpocznie identyfikację odtwarzanego utworu (komunikat Identyfying song).

    Obraz

    Krok 2

    Po krótkiej chwili program powinien wyświetlić tytuł utworu (większą czcionką) i wykonawcę. Dodatkowo w okienku Tunatic pojawi się niewielka ikonka ze strzałką w prawo. Jej kliknięcie uruchomi domyślną przeglądarkę internetową i wczyta do niej stronę, z której będzie można pobrać tekst danej piosenki czy dzwonek na komórkę. Jest też opcja zakupu danego utworu w sklepie iTunes, ale z tej możliwości niestety nie skorzystamy w Polsce.

    Usługi rozpoznawania muzyki online w serwisie Midomi

    Inną metodą rozpoznawania muzyki, wymagającą co prawda pamięci muzycznej i zdolności wokalnych, jest skorzystanie z dostępnych online serwisów wyposażonych w mechanizm rozpoznawania muzyki. Korzystanie z każdego z nich wygląda podobnie. Pokażemy to na przykładzie serwisu Midomi.com. Wybraliśmy ten serwis ze względu na to, że jest oferowany również w polskojęzycznej (czy też raczej w spolszczonej w znacznym stopniu) wersji.

    Krok 1

    Wczytaj w przeglądarce WWW stronę www.midomi.com. Upewnij się też, że masz podłączony do komputera mikrofon. Po załadowaniu się strony zwróć uwagę na widoczny w górnej części strony element Click and Sing or Hum. Kliknij go.

    Obraz

    Krok 2

    Po krótkiej chwili pojawi się okno dialogowe, w którym musisz zaakceptować prośbę o dostęp do kamery i mikrofonu. De facto aplikacja webowa Midomi uzyska dostęp wyłącznie do mikrofonu, a nie do kamery, ale treść komunikatu jest standardowym oknem programu Adobe Flash Player wyświetlanym w sytuacji, gdy wymagany jest dostęp do któregokolwiek z tych dwóch urządzeń – mikrofonu lub kamery. Kliknij przycisk Zezwól.

    Obraz

    Krok 3

    W miniokienku aplikacji pojawi się napis Click to Stop, a ikonka mikrofonu rozbłyśnie czerwonym światłem. Rozpocznij śpiewanie lub nucenie (możesz też po prostu włączyć odtwarzanie interesującego cię utworu na innym urządzeniu). Program do poprawnego rozpoznania wymaga ok. 10 sekund zarejestrowanego dźwięku.

    Obraz

    Krok 4

    Po zarejestrowaniu odpowiednio długiego fragmentu pojawi się w okienku webowej aplikacji napis Przesyłanie informujący o przesłaniu próbki dźwięku na serwer w celu rozpoznania.

    Obraz

    Krok 5

    Po krótkiej chwili w przeglądarce zostanie wczytana strona, na której znajdziesz tytuł rozpoznanego utworu (w naszym przykładzie Fell on Black Days grupy Soundgarden). Kliknąwszy ikonę Play, widoczną obok tytułu rozpoznanego utworu, możesz odtworzyć fragment oryginalnego nagrania.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie