Co to za melodia?
Program uruchamia się automatycznie bezpośrednio po instalacji. Jego główne okno przypomina bardziej gadżet pulpitu Windows niż normalne okno aplikacji Tunatic ready. Nie zrażaj się brakiem jakichkolwiek opcji. Zacznij od sprawdzenia prawidłowej konfiguracji. Jeżeli dźwięk zamierzasz odtwarzać z telefonu komórkowego przystawionego do podłączonego do komputera mikrofonu, źródłem rejestrowanego dźwięku powinien być mikrofon – przejdź do kroków 2–4. Jeżeli muzykę, którą chcesz rozpoznać, masz zapisaną na przenośnym odtwarzaczu, możesz wyjście słuchawkowe odtwarzacza połączyć z wejściem liniowym (gniazdko oznaczone na niebiesko) karty dźwiękowej komputera i wskazać jako źródło dźwięku gniazdko Line-In – przejdź do kroków 5 i 6. Jeżeli natomiast chcesz rozpoznać dźwięk, który jest już w pliku na komputerze i możesz go odtworzyć np. za pomocą Windows Media Playera czy Winampa, źródłem dźwięku powinno być wirtualne urządzenie o nazwie Stereo Mix (w kartach Realteka) czy „What-U-Hear” (w kartach firmy Creative). W tej sytuacji przejdź do kroku 7.
Zakładamy, że mikrofon jest już podłączony do komputera (gniazdo mikrofonowe minijack jest standardowo oznaczane czerwonym kolorem lub symbolem mikrofonu). Kliknij prawym klawiszem okno programu Tunatic i z menu kontekstowego wybierz Settings. W nowo otwartym oknie z rozwijanej listy Input Device wybierz Mikrofon i zamknij to okno. Teraz powiedz coś do mikrofonu, a linia oddzielająca napisy Tunatic Ready oraz Click to identify song powinna zareagować na dźwięk.
Jeżeli linia pozostanie płaska, musisz aktywować mikrofon jako główne urządzenie nagrywające w systemie. Kliknij prawym klawiszem myszy ikonę głośniczka widoczną w obszarze powiadomień na pasku zadań Windows i z menu kontekstowego wybierz polecenie Urządzenia do nagrywania.
W oknie Dźwięk, pod zakładką Nagrywanie kliknij prawym klawiszem pozycję Mikrofon i z menu kontekstowego wybierz Włącz. Jeżeli mikrofon nie będzie widoczny na liście, wybierz z menu kontekstowego tego okna pozycję Pokaż wyłączone urządzenia. Po włączeniu mikrofonu powinieneś zobaczyć obok ikonki mikrofonu napis Gotowe. Oznacza to, że mikrofon jest już aktywny i możesz przejść do właściwego rozpoznawania muzyki.
Po połączeniu przenośnego odtwarzacza z wejściem liniowym audio w komputerze kliknij prawym klawiszem okno programu Tunatic i z menu kontekstowego wybierz Settings. W oknie Tunatic Settings z rozwijanej listy wybierz Line-In (lub w przypadku niektórych kart „wejście liniowe”).
Po włączeniu odtwarzania na przenośnym odtwarzaczu powinieneś zobaczyć w oknie głównym programu drgania linii w takt muzyki. Jeżeli ich nie widzisz, trzeba aktywować wejście liniowe w systemie. Wywołaj okno Dźwięk (patrz krok 3) i pod zakładką Nagrywanie odnajdź pozycję Wejście liniowe. Kliknij ją prawym klawiszem myszy i z menu kontekstowego wybierz Włącz. Po tej operacji możesz już przejść do rozpoznawania muzyki.
Uruchom odtwarzanie czegokolwiek na komputerze, następnie kliknij prawym klawiszem myszy okno programu Tunatic i wybierz Settings. W oknie Tunatic Settings z rozwijanej listy Input Device wybierz "What U Hear?" (lub w przypadku niektórych kart – „Stereo Mix”). Niestety, nie wszystkie karty mają takie wirtualne urządzenie umożliwiające rejestrację dźwięku odtwarzanego na tym samym komputerze. Jeżeli twoja karta go nie ma, pozostaje skorzystać z dwóch opisanych wcześniej metod. Jeżeli jednak twój komputer jest wyposażony w takie urządzenie, zobaczysz od razu po zamknięciu okna Tunatic ready drgania linii w oknie głównym programu.
Konfigurację masz już za sobą. Uruchom odtwarzanie materiału, o którym chcesz się dowiedzieć więcej. Program najpierw rozpocznie poszukiwania serwera – Looking up server (wymagane jest połączenie z internetem), a następnie rozpocznie identyfikację odtwarzanego utworu (komunikat Identyfying song).
Po krótkiej chwili program powinien wyświetlić tytuł utworu (większą czcionką) i wykonawcę. Dodatkowo w okienku Tunatic pojawi się niewielka ikonka ze strzałką w prawo. Jej kliknięcie uruchomi domyślną przeglądarkę internetową i wczyta do niej stronę, z której będzie można pobrać tekst danej piosenki czy dzwonek na komórkę. Jest też opcja zakupu danego utworu w sklepie iTunes, ale z tej możliwości niestety nie skorzystamy w Polsce.