Cyfrowe notatki
E-zeszyt daje te same funkcje co papierowy, plus kilka nowych, niezwykle praktycznych gadżetów. Dzięki programowi Jarnal (www.freshmeat.net/projects/jarnal/) możesz tworzyć własnoręczne notatki, napisane rysikiem na ekranie tabletu. Mogą być wstawione bez przetwarzania (jako obrazek) na dowolnym tle, domyślnie zeszytu w linie, co daje niemal wierną kopię papierowego zeszytu w komputerze. Ale aplikacja ta potrafi też zamieniać pismo ręczne (wyłącznie napisane wielkimi literami) na font komputerowy.
Funkcja ta sama w sobie nie jest może przydatna, bo wygodniej użyć klawiatury. Ale Jarnal pozwala użyć jako tła zamiast linijek zeszytu np. pliku PDF czy obrazka JPG, do którego tak wstawiane zapiski można dołączyć jako adnotacje. To świetne narzędzie umożliwia szybkie i wygodne „skomentowanie” pobranego z internetu poradnika, artykułu czy ilustracji. Każdy projekt można też wyeksportować w postaci pliku PDF – i już masz receptę na trzymanie notatek z każdej lekcji osobno, czytelnie i przejrzyście.
Warto też wspomnieć o narzędziach rozpoznawania odręcznego pisma wbudowanych w Windows 7. System ten potrafi nie tylko zamienić uczniowskie bazgroły w estetycznie sformatowane wypracowanie. Ma też bardzo ciekawy moduł rozpoznawania formuł matematycznych – Panel zapisu matematycznego.
W oknie tego programu możesz odręcznie wpisać dowolne wyrażenie matematyczne, a po jego rozpoznaniu kliknąć Wstaw, by zostało skopiowane do schowka. Tej zawartości możesz użyć później w programie obsługującym język MathML (Office 2007/2010, OpenOffice, ale także np. Opera); ostatecznie wykonać zrzut ekranu z narzędzia – bo prezentuje ono rozpoznaną formułę – i użyć jej jako obrazka w dowolnym innym programie.
Wirtualne segregatory
Jeśli e-zeszyt to za mało, przyda się coś do porządkowania pozyskanej wiedzy. Na przykład e-segregator, do którego możesz wpinać nie tylko własne notatki czy inne dokumenty (np. wypracowania napisane w edytorze tekstu). Dodasz też różne multimedia, np. obrazki, ciekawe fragmenty stron internetowych. Całość zaś opatrzysz komentarzem – słownym lub głosowym, wstawiając do danej „strony” zeszytu nagranie z mikrofonu. Jeśli dysponujesz notebookiem z funkcją tabletu albo dokupiłeś takie urządzenie na USB, nic nie stoi na przeszkodzie, by wstawić własnoręczny schemat. E-zeszyt ma też lepszy zamiennik fiszki – wyszukiwarkę indeksującą twoje zapiski, dzięki czemu szybko znajdziesz poszukiwane informacje.
Przykładem aplikacji pełniącej taką funkcję jest składnik OneNote pakietu Microsoft Office 2010. Niestety, trzeba za niego zapłacić. Ale równie ciekawy jest Evernote (www.evernote.com). Program ten jest dostępny na niemal wszystkie platformy, także urządzenia mobilne, ale można z niego korzystać również w przeglądarce WWW.
Przechowywanie notatek w chmurze daje do nich dostęp i możliwość zarządzania nimi z każdego komputera. Wadą jest limit uploadowanych danych – w podstawowej, darmowej, wersji tylko 40 MB na miesiąc. Korzystanie
z desktopowej wersji programu nie ma jednak tego limitu, więc się sprawdzi, jeśli i tak notebook zabierzesz zawsze ze sobą.
Podręczne organizery
Równie ważna, jak sporządzanie notatek, jest właściwa organizacja czasu nauki. Dostępne programy, np. polskiego autorstwa GNUTU, są napisane właśnie z myślą o uczniach. Za pomocą tych aplikacji stworzysz nie tylko rozkład zajęć. Przy użyciu wbudowanego terminarza będziesz mógł dodawać terminy kolejnych klasówek wraz z ich tematyką – w głównym oknie programu zobaczysz zawsze, jaki najbliższy test cię czeka. Program służy jednocześnie za dzienniczek – dla każdego przedmiotu z osobna możesz wpisać gromadzone oceny, a następnie wyliczyć średnią, także za wybrany okres.
Aby nie zapomnieć o ważnych zadaniach, warto skorzystać z aplikacji Tomboy (www.projects.gnome.org/tomboy). Rezyduje ona w zasobniku Windows, Linuksa czy Mac OS-a i pozwala po prostu robić szybkie notatki. Ciekawostką jest możliwość „linkowania” ich między sobą, co może służyć prostemu organizowaniu zapisków w szereg czynności do wykonania.
I na koniec najprostsza ciekawostka: żółte karteczki, też w wersji elektronicznej. Czyli przyklejane wprost na pulpit. O taką funkcję wzbogaci uczniowski komputer np. program Sticky Notes 2.3 (www.igorv.com) dla XP/Visty lub analogicznie nazwane narzędzie wbudowane w Windows 7.
Zastosowanie opisanych narzędzi ma jednak minus: nie da się usprawiedliwić nieodrobienia pracy domowej zwykłym „zapomniałem”.