1. miejsce - Sony RDR-HX950
Bardzo rozbudowana nagrywarka, co niestety znalazło odbicie w jej bardzo wysokiej cenie. Ma dość duży dysk twardy o pojemności 250 GB oraz bogaty zestaw złączy. Na przednim panelu, poza wejściem USB, znajduje się jeszcze złącze PictBridge (do bezpośredniego podłączania aparatów cyfrowych) oraz DV IN do kamer cyfrowych. Nie zabrakło też wejść do kamer analogowych. Ponadto, jako jedno z dwóch spośród przetestowanych urządzeń, nagrywarka ma złącze HDMI. Trochę kuleje pod względem obsługi. Sony w swoich odtwarzaczach dzieli zawartość nośników na cztery kategorie: filmy DVD, filmy DivX, muzyka i zdjęcia. Do oglądania nagrań odpowiedniej kategorii potrzebne jest przełączanie się między kategoriami, co jest dość uciążliwe. Inne irytujące cechy, których nie można pominąć, to niemożność przenoszenia filmów DivX na dysk twardy oraz kopiowania filmów z płyty na dysk w trybie rzeczywistym.
PLUSY:
- Duży dysk twardy
- Złącze HDMI
- Bardzo duża liczba dostępnych trybów kompresji
MINUSY:
- Bardzo wysoka cena
- Uciążliwe poruszanie się po zawartości nośników
2. miejsce - Samsung DVD-HR755
Po włączeniu urządzenie automatycznie przechodzi w tryb tunera i wyświetla ostatnio zapamiętany program. Użytkownik musi sam wybrać na pilocie funkcję wyświetlającą menu z zawartością nośnika. Zawartość płyty jest automatycznie dzielona na filmy, muzykę oraz zdjęcia,
z czego wynika konieczność uciążliwego przełączania trybów wyświetlania. Nagrywarka wprawdzie odtwarza filmy DivX, nawet skompresowane przy udziale zaawansowanej technologii QPEL. Niestety, przyjemność ich oglądania psuje cykliczne „szarpanie” filmu, czemu towarzyszy wyświetlanie drobnych błędów w obrazie. Podobnie jest z plikami spakowanymi z wykorzystaniem techniki GMC. Są wyświetlane z mnóstwem błędów, a więc nie nadają się do oglądania. Co gorsza, napęd nie odtworzył nawet testowej płyty Video-CD. Jeśli chodzi o możliwości nagrywania, urządzenie w tej dziedzinie spisuje się świetnie. Zapewnia też duże możliwości przegrywania plików.
PLUSY:
- Dobre wyświetlanie napisów do filmów DivX
- Duże możliwości przegrywania filmów
- Bogaty zestaw złączy
MINUSY:
- Błędy przy odtwarzaniu filmów DivX
- Problemy z płytami Video-CD
3. miejsce - Advent ADVDVR510160E
Wygodny w użyciu menedżer plików może pokazać w jednym oknie całą zawartość nośnika (poza nieobsługiwanymi plikami). Nagrywarka dobrze sobie radzi z odtwarzaniem filmów DivX, ale bez kompresji QPEL. Nie odtworzyła też żadnego pliku Xvid spakowanego przy udziale techniki GMC i QPEL. Jednak jakość filmów, które urządzenie odtwarza, stoi na naprawdę wysokim poziomie. Niestety Advent ma dość słaby tuner – nie odnalazł jednego kanału w testowej telewizji kablowej. Natomiast po ręcznym wyszukiwaniu kanałów tuner automatycznie nadał im nazwy. Ciekawostką jest to, że choć teoretycznie nagrywarka jest dostosowana tylko do płyt DVD+R/RW, nie mieliśmy problemów także z odtworzeniem DVD‑R/RW. Mankamentem urządzenia jest dość głośno pracujący wiatrak umieszczony z tyłu obudowy. Szkoda też, że nagrywarka nie zapewnia możliwości przegrywania filmów z płyt DVD na dysk.
PLUSY:
- Bogaty zestaw złączy
- Bardzo dobra jakość wyświetlanych DivX-ów
- Bogaty zestaw złączy
MINUSY:
- Głośna praca urządzenia
- Przegrywanie filmów tylko z dysku na płytę
4. miejsce - Manta Emperor 2 DVD-028
Manta dobrze odtwarza filmy DivX, także spakowane przy udziale technologii GMC, ale nie odtwarza plików QPEL. Napisy do filmów DivX/Xvid można wybierać zarówno przed rozpoczęciem, jak i w trakcie odtwarzania filmu. Nagrywarka bardzo długo odczytywała zawartość testowej płyty DVD, choć innym urządzeniom nie sprawiało to najmniejszej trudności. Po wyszukaniu kanałów tuner automatycznie ponadawał odpowiednim kanałom właściwe dla nich nazwy. Podobnie jak w sprzęcie EasyTouch, Manta błędnie wyświetla polskie nazwy w plikach – o ile nazwy katalogów są wyświetlane poprawnie, o tyle w nazwach plików część liter jest duża, a część mała. Ciekawostką jest to, że port USB według instrukcji nie jest dostosowany do współpracy z zewnętrznymi czytnikami USB oraz innych urządzeń, a w praktyce urządzenie dobrze sobie radzi z podłączonym do tego portu czytnikiem kart pamięci flash.
PLUSY:
- Świetna relacja ceny do możliwości
- Analogowe wyjścia audio typu 5.1
MINUSY:
- Brak możliwości przegrywania z płyt DVD na dysk twardy
5. miejsce - Philips DVDR 3570H
Philips został wyposażony w bardzo ładne menu graficzne, pod pewnymi względami przypominające menu w iPodach. Poza ładnym designem charakteryzuje się intuicyjną obsługą. Programowanie podstawowych parametrów urządzenia też jest bardzo proste, choć automatyczne wyszukiwanie kanałów trwa bardzo długo. Odnalezione kanały od razu otrzymują odpowiednie nazwy. Co ciekawe, po przełączeniu na odpowiedni kanał, na cyfrowym wyświetlaczu urządzenia pojawia się nazwa aktywnego obecnie programu. Philips, jako jeden z niewielu odtwarzaczy, poradził sobie z plikami skompresowanymi przy udziale technologii GMC i QPEL. Problemy pojawiają się przy odtwarzaniu plików Xvid GMC. Jednak nagrywarka słabiutko wypada pod względem wyświetlania napisów w filmach DivX – tylko dwa formaty, i to bez polskich znaków. Oprogramowanie nie jest pozbawione błędów – bywa np., że sprzęt sam się resetuje.
PLUSY:
- Świetna jakość menu
- Certyfikat DivX Ultra
- Złącze USB
MINUSY:
- Bardzo długie wyszukiwanie kanałów
- Oprogramowanie z błędami
6. miejsce - LG RH265
Pod względem menu nagrywarka LG może być wzorem dla pozostałych producentów. Przede wszystkim jest estetycznie wykonane, a do tego bardzo funkcjonalne. Na ogromny plus zasługuje również błyskawiczne strojenie i wyszukiwanie kanałów telewizyjnych. Poza tym jako jedno z niewielu urządzeń LG umożliwia jednoczesne nagrywanie audycji na dysku twardym i odtwarzanie w tym samym czasie filmu z płyty DVD. Świetnie wypada pod względem możliwości przegrywania danych z dysku twardego na płyty DVD i odwrotnie. Niestety, kilka czynników zadecydowało o jego dość dalekiej pozycji. Jedną z nich jest najmniejsza pojemność dysku twardego. Poza tym wiele do życzenia pozostawia zastosowany napęd i jego korekcja błędów. Nie poradził sobie z nagraniem kilku naszych płyt testowych, choć teoretycznie obsługuje wszystkie rodzaje nośników. Naszym zdaniem również przedni panel nagrywarki nie prezentuje się najładniej.
PLUSY:
- Atrakcyjne menu
- Jednoczesne nagrywanie i odtwarzanie
- Wygodne przegrywanie plików
MINUSY:
- Dysk twardy o małej pojemności
- Słaba korekcja błędów
- Głośna praca napędu
7. miejsce - Funai HD-D2835
Design urządzenia pozostawia wiele do życzenia. Nagrywarka wygląda topornie i mało ciekawie – nie zachwyca ani kolorystyką, ani kształtem przedniego panelu. Irytującą cechą jest bardzo długi czas wyszukiwania kanałów – na szczęście operacja ta z reguły wykonywana jest tylko raz. Sprzęt dobrze odtwarza filmy DivX, w tym także QPEL. Niestety, w nazwach plików nie wyświetla polskich znaków. Choć wyświetla napisy w filmach DivX, rozpoznaje tylko trzy formaty: SMI, SRT, SUB. Nie radzi sobie też z niektórymi polskimi literami. Jako jedna z niewielu nagrywarek współpracuje tylko z nośnikami DVD‑R/RW. Przy przegrywaniu plików między dyskiem a płytami możliwa jest zmiana stopnia kompresji nagrania. Niestety, przenoszenie filmów z dysku na płytę jest realizowane w czasie rzeczywistym. Z ciekawszych funkcji należy wymienić opcję pozwalającą na regulowanie głośności pracy dysku twardego.
PLUSY:
- Dobre funkcje nagrywania
- Czuły tuner TV
MINUSY:
- Słaby menedżer plików
- Głośna praca napędu optycznego
- Brak polskich znaków w nazwach plików
8. miejsce - EasyTouch ET-610
Najgorsza nagrywarka zestawienia. Jej jakości nie usprawiedliwia nawet atrakcyjna cena. Odradzamy jej zakup ze względu na ogromną liczbę błędów w oprogramowaniu urządzenia. Z najpoważniejszych należy wymienić niepoprawne wyświetlanie napisów w filmach DivX (równanie do lewej), wędrowanie napisów po ekranie, brak współpracy ze złączem USB (choć fizycznie takie złącze w urządzeniu istnieje) i w końcu słabą instrukcję obsługi. Na domiar złego producent nie kwapi się w ogóle z poprawą firmware’u, choć istnieje możliwość jego aktualizacji. Oczywiście nie oznacza to, że EasyTouch do niczego się nie nadaje. Menedżer plików w tym urządzeniu jest intuicyjny i wygodny w obsłudze. Pod względem funkcji nagrywania opisywany sprzęt nie odstaje od konkurencyjnych urządzeń. Jednak jeśli planujesz zakup nagrywarki DVD w niskiej cenie, lepiej przyjrzyj się testowanemu przez nas modelowi firmy Manta.
PLUSY:
- Analogowe wyjścia audio typu 5.1
- Atrakcyjna cena
MINUSY:
- Liczne błędy oprogramowania
- Lakoniczna instrukcja obsługi
- Wadliwe złącze USB