Moim zdaniem
|
- Artur Wyrzykowski
szef działu Hardware
Nasz test jest skierowany do kilku grup użytkowników. Osoby, które do tej pory nie posiadały aparatu cyfrowego, nie mają wysokich wymagań albo nie mogą przeznaczyć dużej kwoty na aparat cyfrowy, powinny się zainteresować niedrogimi modelami kompaktowymi. Może to być zwycięzca testu Panasonic DMC-FS6, ale z czystym sumieniem możemy też polecić najtańszy w teście model – Praktica DCZ 10.4. Natomiast osoby o wyższych i bardziej sprecyzowanych wymaganiach powinny się zainteresować modelami zaawansowanymi. W tym przypadku aparat najlepiej wybrać według własnego uznania, kierując się szczegółowymi informacjami podanymi w tabelach testowych.
|
W artykule znajdziesz:
- Wskazówki, jak dobrać aparat do swoich potrzeb
- Parametry i funkcje dobrego aparatu
- Podsumowanie testu 16 modeli o różnych cenach i możliwościach
- Opisy testowanych aparatów
Podstawowa grupa aparatów cyfrowych to niedrogie modele w cenie do 500 złotych, które mają dużą rozdzielczość matrycy, niewielki zoom optyczny (zwykle 3-krotny) oraz niewiele funkcji. Mają jednak automatyczne tryby pracy, wbudowaną lampę błyskową, ekran o przekątnej 2,5–3”, funkcje stabilizacji obrazu, zdjęć seryjnych czy samowyzwalacz, możliwość rejestrowania filmów itp. Jest więc wszystko to, co pozwala robić dobre zdjęcia.
Więcej (2–3-krotnie) trzeba zapłacić za modele o podobnych możliwościach, ale np. zminiaturyzowane, albo za aparaty duże, półprofesjonalne. Te mają zwykle ogromny zestaw funkcji oraz ustawień, większy zoom optyczny, niekiedy wizjer, ruchomy ekran ułatwiający robienie zdjęć w nietypowych warunkach. Niektóre zapisują fotografie w plikach RAW będących odpowiednikiem cyfrowego negatywu. Taki zestaw funkcji powoduje, że za zaawansowany model trzeba zapłacić grubo ponad 1000 złotych.
Cechy dobrego aparatu kompaktowego
|
- dobra matryca i obiektyw
Dobra jakościowo matryca oraz obiektyw o dużej jasności pozwoli na wykonywanie dobrych zdjęć nawet w słabych warunkach oświetleniowych.
- Duży zoom optyczny
Duży zoom optyczny przyda się w przypadku fotografowania mocno oddalonych obiektów, do których nie można się zbliżyć. Nie należy go mylić z zoomem cyfrowym.
- Stabilizacja obrazu
Dzięki stabilizacji przy niewielkim poruszeniu aparatu w czasie robienia zdjęcia obraz nie zostanie rozmazany. Przydaje się ona także w kiepskich warunkach oświetleniowych.
- Wyświetlacz LCD
Znacznie ułatwia kadrowanie sceny, poza tym jest bardzo pomocny przy ocenie wykonanych już zdjęć. Dobrze, gdy jest ruchomy.
- Automatyczne i ręczne tryby
Tryby automatyczne ułatwią fotografowanie początkującym. Jednak w wypadku, gdy automatyka aparatu nie pozwoli na zrobienie dobrych zdjęć, tryby ręczne umożliwią wykonanie poprawnej fotografii.
|
Jakość zdjęć
Dla przeciętnego użytkownika ważne jest przede wszystkim, by aparat robił dobre zdjęcia w każdych warunkach, więc istotne są automatyczne funkcje aparatu. Zazwyczaj aparat ma do wyboru kilkanaście, a czasami kilkadziesiąt trybów tematycznych przeznaczonych do różnych sytuacji i warunków oświetleniowych. Można je wybrać ręcznie albo może to robić sam aparat, po szybkiej analizie fotografowanego kadru. Każdy aparat ma także przynajmniej jeden tryb półautomatyczny, w którym się ustawia np. balans bieli czy czułość ISO.
Oczywiście nawet najlepsze funkcje usprawniające fotografowanie na nic się nie przydadzą, jeśli aparat będzie miał słabą matrycę i obiektyw. Jakość matrycy jest tym lepsza, im większe jej rozmiary, a także… mniejsza rozdzielczość. Dlatego też wiele starych aparatów o rozdzielczości 6 megapikseli robi lepsze zdjęcia niż współczesne o rozdzielczości 12 megapikseli. Z kolei w wypadku obiektywu kluczowe znaczenie ma jego jasność, czyli wartość przysłony – im mniejsza, tym lepiej, bo więcej światła pada na matrycę.
Możliwości
Aparat, który ma wykonać dobre zdjęcie w każdych warunkach, musi być także wyposażony w dodatkowe funkcje. Jedną z ważniejszych jest duży zoom optyczny, czyli możliwość znacznego, nawet ponad 20-krotnego zbliżenia fotografowanego obiektu. Nie w każdych warunkach się to sprawdza, bo ruchome obiekty fotografowane w ciemnym pomieszczeniu z użyciem takiego zoomu właściwie zawsze będą rozmazane, ale świetne efekty się uzyskuje, fotografując na zewnątrz. By poprawić jakość zdjęć robionych z dużym zoomem, aparat powinien mieć optyczną stabilizację obrazu.
Drugim warunkiem wykonania udanych zdjęć jest szybkość aparatu. Urządzenie musi być gotowe do pracy natychmiast po włączeniu, musi szybko reagować na naciśnięcie spustu migawki, a także szybko wykonywać serie zdjęć. Dobre aparaty potrafią wykonać w ciągu sekundy około 10 zdjęć, ale przy pełnej rozdzielczości prędkość zwykle wynosi około 1,5 klatki na sekundę.
Niemal każdy współczesny kompakt potrafi też nagrywać filmy. Jeżeli zależy ci na tej funkcji, zwróć uwagę na aparaty rejestrujące filmy HD, a także te, które potrafią w czasie filmu wykorzystać zoom optyczny, a nie tylko cyfrowy.
Wyposażenie
Ważną cechą aparatów jest możliwość ich wygodnej obsługi. Zapewnia to głównie tylny panel aparatu, czyli przyciski i ekran LCD. Im mniejszy aparat, tym lepiej się go transportuje, ale trudniej używa. W małych aparatach większość funkcji jest zaszyta w menu, tymczasem w zaawansowanych modelach najważniejsze funkcje są dostępne bezpośrednio. W praktyce bardzo użyteczne jest kółko wyboru trybów, bo za jego pomocą można wybrać zdefiniowane przez producenta albo samodzielnie zaprogramowane tryby. Przydaje się też pokrętło do szybkiej zmiany ustawień, szczególnie jeśli aparat jest wyposażony w ręczny tryb ekspozycji. Ponadto aparat musi dawać bezpośredni dostęp do takich ustawień, jak tryb lampy błyskowej, czułość ISO itp.
Z kolei ekran musi mieć jak największą przekątną oraz rozdzielczość, a także zapewniać dobry kąt widzenia z góry i z dołu. Jeszcze lepiej, gdy jest to ekran uchylny albo w ogóle ruchomy, bo zdjęcia znad głowy albo z dołu robi się najlepiej właśnie aparatem z takim ekranem. W bardzo nasłonecznionych miejscach zdjęcia robi się najlepiej, korzystając z wizjera optycznego albo elektronicznego.