Co się zmieniło
|
Od ostatniego testu kart pamięci w numerze PCF 8/2006 zwiększyła się przede wszystkim pojemność kart. Wówczas za 100 zł mogliśmy kupić model 1 GB, a dzisiaj w tej cenie otrzymujemy kartę 4 GB, a za niewiele więcej – nawet 8 GB. Karty ponadto znacznie przyspieszyły, głównie za sprawą postępu w dziedzinie technologii flash. Szybkie karty SD półtora roku temu osiągały transfery 5–7 MB/s, obecnie wiele z nich ma nawet ponad 16 MB/s. Od poprzedniego zestawienia swoją dominację na rynku jeszcze bardziej zaznaczyły karty SD, które są nie tylko najpopularniejsze, ale dzięki różnorodności modeli również najbardziej uniwersalne.
|
Podsumowanie testu
Przetestowaliśmy dwa najpopularniejsze rodzaje kart pamięci: CompactFlash oraz Secure Digital w różnych odmianach, które są oferowane przez największą liczbę firm. Do testów wybraliśmy karty o pojemnościach 1–16 GB, które zaspokoją potrzeby wszystkich użytkowników. Przetestowaliśmy ponadto 8 czytników kart, którymi również warto się zainteresować, jeżeli chcemy jak najlepiej wykorzystać wydajność najszybszych kart.
Wydajność kart
Największe znaczenie podczas testów miała szybkość odczytu i zapisu danych. Różnice między kartami są znaczne, a szybkość karty nie zawsze ma wiele wspólnego z parametrami deklarowanymi przez producenta. Wśród kart Secure Digital na pierwszym miejscu znalazł się model firmy SanDisk, a teoretycznie najszybsze karty o prędkości 150x firm GoodRAM i OCZ wcale nie były szybsze – ostatecznie znalazły się na 7. i 16. miejscu.
W przypadku kart CompactFlash sytuacja przedstawia się podobnie, choć tutaj informacje producentów znalazły większe potwierdzenie w praktyce. Najszybszy model w teście, karta Sony 300x, zajął pierwsze miejsce, ale niewiele gorszą wydajność ma model firmy PQI o prędkości 120x, który teoretycznie powinien być wielokrotnie wolniejszy. Z kolei SanDisk Extreme IV firmy SanDisk, który się uplasował na 4. miejscu, umożliwia dużo szybszy zapis niż karta Sony.
W tabelach testowych nie umieściliśmy wyników innych rodzajów kart pamięci (MMC, xD-Picture, Memory Stick PRO Duo), ale rezultaty tych pomiarów znajdują się w tabeli czytników. Karty tych formatów są znacznie wolniejsze od modeli SD i CF.
Wydajność czytników
Jak wynika z naszych testów, karty CF są bardzo szybkie, dlatego duże znaczenie ma nie tylko zastosowany czytnik, ale również interfejs komunikacji z komputerem – zwykle jest to USB 2.0. Port ten najczęściej stanowi wąskie gardło, bo oferuje transfer na poziomie 20–25 MB/s.
Dlatego dla najbardziej wymagających osób odpowiedni będzie czytnik z interfejsem FireWire 800 (np. SanDisk Extreme FireWire Reader), który umożliwia odczyt plików z prędkością 35–40 MB/s. Niestety, nie jest to urządzenie uniwersalne (odczytuje tylko karty CompactFlash), dlatego nie ma go w zestawieniu.
Inne cechy
Producenci oferują nie tylko karty, ale niejednokrotnie także dodatki, zwiększające atrakcyjność produktów. Każda karta miniSD i microSD ma dołączony adapter umożliwiający wykorzystanie jej w czytniku SD. Niektóre droższe modele, np. seria Extreme firmy SanDisk, mają także etui na karty i płytę z oprogramowaniem do odzyskiwania danych z pamięci flash. Dodatkowy atut to wydłużony bezterminowo okres gwarancyjny, ale i tak nie należy się tym sugerować, gdyż zanim karta ulegnie uszkodzeniu, dużo wcześniej po prostu zrezygnujesz z niej, zastępując ją nowszym modelem.