Moim zdaniem
|
- Sebastian Kręzel
redaktor działu Hardware
Do komputerów domowych jest nadal najlepszy procesor dwurdzeniowy, bo twórcy oprogramowania nie spieszą się ze wsparciem do układów wielordzeniowych. Nową platformę Intel Core i7 jeszcze należy traktować jako ciekawostkę, dopóki znacznie nie spadnie jej cena. Nie ma się też co łudzić, że decydując się na ten procesor, zainwestujesz w wyjątkowo dobre na przyszłość rozwiązanie. Już nie raz się przekonaliśmy, że producenci szybko zmienią podstawkę czy też chipset, ograniczając w ten sposób możliwości rozbudowy. Niemniej jednak przyszłość stanowią układy wielordzeniowe, i to w tym kierunku będą podążali producenci.
|
W artykule znajdziesz:
- Wskazówki dotyczące zakupu procesora
- Cechy dobrego procesora do komputera domowego
- Wyniki testów dziewięciu układów do 500 zł
- Wyniki testów siedmiu procesorów do 800 zł
Rynek procesorów się obecnie przeobraża. Minęły trzy miesiące od premiery układów Intel Core i7 i zaledwie chwila od premiery jednostek AMD Phenom II. Niestety, ceny nowych układów wykraczają poza górną granicę przyjętą na potrzeby naszego testu, dlatego się w nim nie znalazły. Na razie przeciętnemu użytkownikowi pozostają znane dotychczas rodziny procesorów, przede wszystkim AMD Ath-
lon i Phenom, a także Intel Pentium Dual-Core, Core 2 Duo i Core 2 Quad.
Wydajność a dane techniczne
Przy zakupie procesora dobrze jest poznać jego dane techniczne. Znając je, będziesz mógł określić szacunkową wydajność układu, którym jesteś zainteresowany. Podstawową informacją jest liczba rdzeni. Im jest ich więcej, tym szybciej procesor będzie mógł wykonać określone zadania. Jednak tylko nieliczna grupa programów potrafi wykorzystać wiele rdzeni jednocześnie – większość korzysta z dwóch. Dlatego przyjęło się, że obecnie procesor musi mieć co najmniej dwa rdzenie.
Cechy dobrego procesora
|
- DWA RDZENIE
Większość programów potrafi wykorzystać możliwości dwóch rdzeni. Tylko w niektórych (grafika, projektowanie) lepszy będzie układ czterordzeniowy.
- CZĘSTOTLIWOŚĆ PRACY
Wszystkie programy radzą sobie ze spożytkowaniem megaherców procesora. W szczególności dotyczy to gier. Dobrze mieć procesor o wyższym zegarze.
- SZYNA SYSTEMOWA
Od szyny systemowej zależy prędkość komunikacji procesora z otoczeniem. Im jej taktowanie jest wyższe, tym wyższe osiągi całego systemu.
- WIELKOŚĆ PAMIĘCI PODRĘCZNEJ
Powinna być możliwie duża, dzięki czemu zmniejsza się liczba odwołań procesora do relatywnie wolnej pamięci RAM.
- PODATNOŚĆ NA PODKRĘCANIE
Parametr ten pozwala na zwiększenie wydajności układu w wyniku zwiększenia jego częstotliwości ponad fabryczną wartość.
- ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ
Mniejsza ilość pobieranego prądu to mniejsze wymagania odnośnie zasilacza i mniejsza emisja cieplna, a zatem także cichsza praca zestawu chłodzącego.
|
Innym parametrem pozwalającym na oszacowanie wydajności procesora jest jego częstotliwość wyrażana w megahercach lub gigahercach. Im jest wyższa, tym szybciej procesor potrafi wykonywać obliczenia.
O wydajności jednostek decyduje też magistrala systemowa oraz częstotliwość, z jaką pracuje. W przypadku procesorów AMD jest to HyperTransport, natomiast u Intela – FSB. Kolejnym parametrem wpływającym ma wydajność procesora jest wielkość jego pamięci podręcznej (tzw. cache) poziomu drugiego oraz trzeciego (L2 i L3).
Warto pamiętać, że wymienione parametry pozwalają porównać procesory tylko w obrębie jednej rodziny, np. Pentium Dual-Core. Generalnie o wydajności decyduje przede wszystkim architektura. Dlatego kilka procesorów o tych samych parametrach może mieć zupełnie różne osiągi.
Magiczny overclocking
Atutem niektórych procesorów jest ich podatność na podkręcanie (overclocking). My również w testach sprawdzamy podatność na podkręcanie. Jednak tylko nieliczna grupa użytkowników wykorzystuje tę możliwość w swoich komputerach, a na przeciętnego nabywcę działa tylko czynnik psychologiczny dający użytkownikowi poczucie komfortu, że w razie potrzeby będzie mógł łatwo zwiększyć wydajność procesora.
Zatem, czy warto zwracać uwagę na ten parametr? Tak. Niektóre procesory, po zainstalowaniu lepszego zestawu chłodzącego, umożliwiają podkręcenie częstotliwości nawet o przeszło 70 procent.
Eksploatacja
Wszystkie procesory mają jeszcze jedną wspólną cechę – uciążliwości związane z ich użytkowaniem, czyli poborem energii oraz ilością ciepła emitowanego podczas pracy.
Pierwszy parametr ma znaczenie w przypadku budowania lub modernizacji zestawu komputerowego. Jeśli pobór energii jest duży, konieczny jest lepszy zasilacz, co zwiększa koszty całego komputera, a później rachunki za prąd.
Emisja ciepła zazwyczaj jest mniej dokuczliwa, bo z odprowadzaniem ciepła radzi sobie typowy zestaw chłodzący. Jednak już w przypadku budowania komputera specjalnego przeznaczenia (np. MediaCenter PC) ma ona większe znaczenie. Wynika to z gorszej cyrkulacji wewnątrz obudowy takiego komputera, a także z bardziej restrykcyjnych wymogów odnośnie głośności pracy.
Wybór na przyszłość
Decydując się na określony procesor, faktycznie wybierasz całą platformę, z którą zwiążesz się na pewien czas. A ta ma wpływ na możliwości rozbudowy procesorów w przyszłości. W komfortowej sytuacji znajdują się obecnie nabywcy procesorów AMD, bo kupując niedrogą płytę główną z podstawką AM2+, mają pewność, że będzie poprawnie współpracowała ze wszystkimi obecnymi układami, a prawie na pewno również przyszłymi procesorami Phenom II.
W przypadku rozwiązań Intela sytuacja jest inna, bo wszystkie obecne układy do podstawki LGA775 będą powoli ustępowały miejsca zupełnie nowym procesorom z serii Core i7 i to one staną się dominującym rozwiązaniem w przyszłości. Dlatego nabywcy nowych komputerów z procesorami Intela muszą byś świadomi niewielkich możliwości rozbudowy tych maszyn w przyszłości.