Człowiek z kamienia
W tej części kursu pokazujemy, jak zmienić postać ze zwykłej fotografii w kamienny posąg z demonicznym blaskiem oczu. Do wykonania ćwiczenia potrzebne będą dwa zdjęcia portret oraz kadr z teksturą przypominającą kamień.
Wykorzystując wyłącznie podstawowe narzędzia GIMP-a i technikę łączenia warstw, możesz zupełnie zmienić wygląd postaci na zdjęciu. Do wykonania tego fotomontażu niezbędne będzie sprawne posługiwanie się narzędziem Ścieżki, którym obrysujesz postać na swoim zdjęciu. Proces ten szczegółowo opisywaliśmy już w poprzednich odcinkach kursu, np. objaśniając zmienianie postaci w zombie czy w postać przypominającą bohaterów filmu „Avatar”. Archiwalne materiały znajdziesz w poprzednich numerach i na naszej stronie internetowej. Zwieńczeniem pracy nad posągiem będzie dodanie mrocznego spojrzenia za sprawą jednolitego blasku bijącego z oczu, co zrobisz za pomocą filtrów rozmycia i mieszania trybów warstw.
Zmiana postaci na zdjęciu w posąg z kamienia
Przed rozpoczęciem ćwiczenia przygotuj dowolne zdjęcie portretowe, na którym postać na zdjęciu znajduje się na wprost obiektywu, tzw. en face. Tło fotografii może być dowolne, ponieważ postać ze zdjęcia i tak zostanie wycięta. W ostatnim etapie ćwiczenia będziesz mógł wstawić zupełnie inne tło, które nada mrocznego klimatu ujęciu. Aby uzyskać efekt kamiennej skóry, będziesz potrzebować jeszcze zdjęcia z odpowiednią teksturą – możesz go poszukać w sieci.
Krok 1
Uruchom program GIMP i z menu Plik wybierz opcję Otwórz. W otwartym oknie Otwarcie obrazu wskaż na dysku zdjęcie, w naszym przykładzie portret.jpg i kliknij przycisk Otwórz.
Krok 2
Na początku utwórz duplikat warstwy źródłowej. Kliknij w okienku warstw prawym przyciskiem główną warstwę i wybierz z menu Duplikuj warstwę. Musisz teraz starannie obrysować kontury postaci. W tym celu z przybornika wybierz narzędzie Ścieżki i uważnie obrysuj postać. Aby zwiększyć wygodę pracy i uzyskać możliwie starannie wykonany obrys, sugerujemy powiększyć obszar roboczy do poziomu 200–300 proc. Choć korzystanie z narzędzia opisywaliśmy już wielokrotnie w kilku poprzednich odcinkach kursu, przypominamy: aby połączyć ostatni element ścieżki z elementem początkowym, przytrzymaj wciśnięty klawisz Ctrl. W naszym przykładzie ścieżka wygląda tak:
Krok 3
Wykonaj teraz zaznaczenie postaci w oparciu o utworzoną ścieżkę. Aby to zrobić, w zakładce Opcje narzędzia kliknij przycisk Zaznaczenie ze ścieżki lub skorzystaj z prostego skrótu klawiszowego, wciskając Enter.
Krok 4
Mając aktywne zaznaczenie ze ścieżki, kliknij prawym przyciskiem górną warstwę, wybierz Dodaj maskę warstwy i w otwartym okienku Dodanie maski warstwy, w sekcji Typ wypełnienia warstwy, zaznacz opcję Zaznaczenie. Następnie kliknij Dodaj.
Krok 5
Aby zobaczyć efekt, wyłącz widoczność warstwy źródłowej, klikając widoczne obok niej oko i usuń zaznaczenie skrótem Ctrl+Shift+A.
Krok 6
Dodaj nową warstwę, klikając ikonkę Nowa warstwa w okienku warstw, i wypełnij ją kolorem czarnym. Przesuń ją w dół, nad warstwę źródłową.
Krok 1
Z przybornika ponownie wybierz narzędzie Ścieżki i obrysuj wyłącznie twarz postaci, bez elementów odzieży. W naszym przykładzie ścieżka wygląda tak:
Krok 2
Wciśnij Enter, aby utworzyć zaznaczenie ze ścieżki, i skopiuj zawartość zaznaczenia kombinacją klawiszy Ctrl+C, a następnie wklej ją, używając skrótu Ctrl+V. Następnie kliknij prawym przyciskiem górną warstwę i wybierz Do nowej warstwy.
Krok 3
Z menu Kolory wybierz Desaturacja i w otwartym okienku Desaturacja zaznacz Średni. Potem kliknij OK.
Krok 4
Utwórz zaznaczenie wokół gałek ocznych – do tego celu możesz wykorzystać ścieżki lub narzędzie służące do odręcznego zaznaczania obszarów. Zaznaczenie w naszym przykładzie wygląda tak:
Krok 5
Z przybornika wybierz narzędzie Klonowanie. Przytrzymaj klawisz Ctrl i wskaż dowolne miejsce próbkowania, a potem zamaluj oko, aby uzyskać podobny efekt:
Krok 6
Następnie z menu Filtry wybierz kolejno Rozmycie i Rozmycie Gaussa. W oknie Rozmycie Gaussa, w sekcji Promień rozmycia, wpisz dwukrotnie wartość z przedziału 10–30 odpowiednią do rozmiaru zdjęcia źródłowego, w naszym przykładzie 15, i kliknij OK.
Krok 7
Z menu Filtry wybierz kolejno Szum i Szum HSV, po czym ustaw suwaki tak, jak w naszym przykładzie. Następnie usuń zaznaczenie skrótem Ctrl+Shift+A.
Efekt kamiennej skóry
Zanim przystąpisz do tej części ćwiczenia, poszukaj w sieci kamiennej tekstury. Odpowiednich fotografii możesz poszukać w wyszukiwarce Google lub w bankach zdjęć takich jak http://sxc.hu, http://fotolia.pl czy http://123rf.com, wpisując frazę tekstura kamień lub stone texture.
Krok 1
Z menu Kolory wybierz Jasność i kontrast i w otwartym okienku ustaw suwaki w taki sposób:
Krok 2
Z menu Plik wybierz Otwórz jako warstwy i w otwartym oknie wskaż zdjęcie z teksturą, np. tekstura.jpg. Kliknij Otwórz.
Krok 3
Zmień Tryb warstwy z teksturą na Mnożenie i ustaw poziom Krycie na wartość 60. W naszym przykładzie efekt wygląda tak:
Krok 4
Kliknij prawym przyciskiem warstwę z samą twarzą i wybierz z menu Kanał alfa na zaznaczenie. Następnie kliknij prawym przyciskiem warstwę z teksturą, wybierz i w otwartym oknie Dodaj maskę warstwy, w sekcji Typ wypełnienia warstwy, zaznacz Zaznaczenie.
Krok 5
Aby zwiększyć głębię efektu, powiel warstwę z teksturą i ustaw krycie na 20.
Krok 6
Dodaj teksturze delikatny kolor, wybierając z menu Kolory opcję Balans kolorów i w oknie o tej samej nazwie ustawiając parametry w taki sposób:
Krok 1
Przejdź do zakładki Ścieżki i, jeśli wcześniej utworzyłeś ścieżkę do zaznaczenia oczu, kliknij ją prawym przyciskiem i wybierz Ścieżka na zaznaczenie.
Krok 2
Teraz utwórz nową warstwę skrótem Ctrl+Shift+N i w otwartym okienku Nowa warstwa, w sekcji Typ wypełnienia warstwy, zaznacz Przezroczysta i kliknij OK.
Krok 3
Z przybornika wybierz Wypełnienie kubełkiem i ustaw niebieski kolor jako pierwszoplanowy, a następnie wypełnij wnętrze zaznaczenia:
Krok 4
Usuń zaznaczenie kombinacją klawiszy Ctrl+Shift+A. Z menu Filtry wybierz kolejno Rozmycie i Rozmycie Gaussa, po czym wpisz w obu polach wartość 35, a następnie zmień Tryb warstwy na Rozjaśnianie.
Krok 5
Utwórz ponownie warstwę z przezroczystością, a z przybornika wybierz narzędzie Pędzel. Namaluj kreski wzdłuż linii oczu, tak jak w naszym przykładzie. Zmień Tryb warstwy na Rozjaśnianie, a poziom krycia ustaw na 75. Wykonaj jeszcze ponowne rozmycie, używając kombinacji klawiszy Ctrl+F.
Krok 6
Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt, poszukaj ciekawego zdjęcia, które wstawisz jako tło. Jeśli zdecydujesz się dodać własne tło, pamiętaj, by wstawić je zamiast warstwy z czarnym tłem. W naszym przykładzie efekt wygląda tak: