Czyste zdjęcia
- Zbyt słabe oświetlenie sceny – im słabsze, tym zdjęcie bardziej zaszumione.
- Czułość matrycy ustawionej w aparacie – zazwyczaj czułość ustawia się w menu aparatu, określając odpowiednią tzw. wartość ISO, im jest wyższa, tym większy szum.
- Temperatura matrycy – im wyższa temperatura, tym większy szum.
W warsztatach posługujemy się wersją samodzielną dla systemu Windows. Bezpłatna wersja demo ma pewne ograniczenia, ale nie stanowią one przeszkody w uzyskaniu gotowych, odszumionych fotografii (żadnych znaków wodnych czy celowych uszkodzeń zdjęć). Zainteresowanych szczegółami dotyczącymi różnic między bezpłatną wersją demo a płatnymi Home i Pro odsyłamy na stronę http://pcformat.pl/u/258.
Proces instalacji programu przebiega standardowo. Po uruchomieniu kreatora instalacji potwierdzaj kolejne etapy, nie zmieniając domyślnych ustawień. Instalator nie zawiera żadnych pułapek. Po zakończeniu instalacji program uruchomi się automatycznie. Zobaczysz na ekranie niewielkie okienko powitalne. Kliknij w nim przycisk OK.
Główne okno programu ma dość prosty interfejs: menu (1), cztery karty (2) (aktywna karta Input image) i obszar roboczy (3). Jednak zestaw funkcji pozwalających na usunięcie szumu z fotografii jest wystarczający. Kliknij przycisk Open input image.
W oknie Select input image(s) wskaż zdjęcie, z którego chcesz usunąć szum, a potem kliknij przycisk Otwórz.
Wybrana fotografia pojawi się w obszarze roboczym programu. Powiększenie kadru uzyskasz, wybierając stopień powiększenia z rozwijanej listy w dolnym lewym rogu okna programu. Możesz je również regulować za pomocą kółka myszki. Po powiększeniu kadru szum powinien być bardzo wyraźnie widoczny. Po prawej stronie okna, w sekcji Image Metadata, zostaną wyświetlone informacje odczytane z metadanych wybranego pliku. W pokazanym przykładzie widać, co było jedną z przyczyn zaszumienia – wysoka wartość ISO, aż 1600.
Uaktywnij kartę Device Noise Profile. Teoretycznie na tej karcie możesz wybrać predefiniowany profil usuwania szumu, ale w wersji demo żaden taki profil nie jest instalowany. Nie jest to jednak szczególnie duży problem, bo program może samodzielnie dokonać analizy zdjęcia i na tej podstawie skonfigurować ustawienia filtra odszumiającego.
Zwróć uwagę, że gdy naprowadzisz kursor myszki na zdjęcie, zmieni się on w krzyżyk. Twoim zadaniem jest znalezienie jednolitego obszaru na fotografii, a następnie zakreślenie w tym obszarze prostokąta. Uwaga! Jednolity obszar to np. jednobarwne tło (ściana, bezchmurne niebo itp.), a nie np. skóra czy inny obiekt mający swoją fakturę. Zwróć uwagę, że w miarę zwiększania się prostokąta jego kontur będzie zmieniał barwę od czerwonej (1) , przez żółtą (2) na zieloną (3). Już w momencie, gdy ramka stanie się żółta, zostanie uaktywniony przycisk Auto Profile. Oznacza to, że – teoretycznie – zaznaczony obszar powinien wystarczyć do analizy szumu. Zalecamy jednak, byś zaznaczył największy jednolity obszar zaszumionej fotografii.
Teraz albo kliknij zaznaczony obszar prawym klawiszem myszy i wybierz z menu kontekstowego jedyną widoczną opcję Auto Profile Using Selected Area, albo kliknij widoczny ponad fotografią przycisk Auto Profile.
Pozornie nic się nie zmieniło, ale zostały odblokowane dwie pozostałe karty w oknie programu, a po prawej stronie okna pojawiła się wygenerowana nazwa utworzonego profilu. Kliknij ikonę dyskietki, by zapisać nowo utworzony profil.
W oknie Save Device Noise Profile As kliknij po prostu przycisk Zapisz. Nie zmieniaj ani folderu zapisu (program automatycznie ustawia folder, z którego domyślnie odczytywane są pliki profili), ani wygenerowanej automatycznie nazwy, zawierającej sporo informacji na temat wygenerowanego profilu.