DVD zamiast CD
Jedną z funkcji dostępnych w nagrywarkach jest możliwość nadruku napisów i grafiki bezpośrednio na płytach. Taką możliwość daje technologia LightScribe lub LabelFlash. Dzięki nim nośniki wyglądają bardziej profesjonalnie, choć oczywiście w zastosowaniach domowych nie ma to większego znaczenia. Niestety, nośniki przeznaczone do wypalania napisów i grafiki są znacznie droższe niż tradycyjne (ponad 1 zł za sztukę). Z drugiej strony, nagrywarka z taką technologią wcale nie jest droga, więc w razie czego można się na nią zdecydować.
Niektóre modele napędów są przystosowane także do technologii SecurDisc, która pozwala m.in. na szyfrowanie zawartości płyt i zabezpieczenie ich hasłem. Ponadto zapisuje na płytach dane nadmiarowe, co zwiększa niezawodność i odporność na uszkodzenia nośnika. Przy słabej jakości współczesnych płyt rozwiązanie jest jak najbardziej warte polecenia.
Niektóre napędy optyczne są nieco głębsze i nie pasują do mniejszych obudów. Zmierz więc głębokość, jaką ma twój napęd optyczny (zwykle 170 mm), i dodaj do tego zapas równy odległości między napędem a płytą główną. Czasami jest to kilka milimetrów i dłuższy napęd po prostu nie zmieści się do obudowy.
W niektórych komputerach napęd optyczny pracuje w pozycji pionowej. Jeśli dotyczy to twojego napędu, jego tacka musi mieć specjalne zaczepy na płytę.
Ostatni czynnik to kolor przedniego panelu napędu (zwykle biały lub czarny). Wybierz odpowiedni do swojej obudowy.
Gdy już rozpatrzysz wszystkie interesujące cię czynniki, możesz zakupić odpowiedni napęd.