Rozdzielczość matrycy a jakość zdjęcia
|
Czytując reklamówki tworzone przez producentów można odnieść wrażenie, że o jakości zdjęcia decyduje rozdzielczość matrycy, czyli liczba punktów (pikseli), jaką dany aparat jest w stanie zarejestrować. Tymczasem nie jest to prawda. Przykładowo cyfrową lustrzanką sprzed kilku lat wyposażoną w matrycę 6-megapikselową wykonasz lepsze zdjęcia niż aparatem kompaktowym z 10-megapikselową matrycą. Wynika to m.in. z wielkości obiektywu i matrycy światłoczułej. Im większa matryca i jaśniejszy obiektyw, tym więcej światła (a co za tym idzie – więcej informacji o danym kadrze) aparat rejestruje. W aparacie kompaktowym wyposażonym w niewielką matrycę sygnały świetlne są dodatkowo wzmacniane, co powoduje utratę jakości i szumy na zdjęciach.
|
Na kolejnych stronach wyjaśniamy niuanse dotyczące aparatów cyfrowych różnych typów. Skupiliśmy się przede wszystkim na istotnych cechach oraz funkcjach aparatów. Przedstawiliśmy je, dzieląc grupy aparatów na kategorie cenowe. Dzięki temu od razu będziesz wiedział, ile musisz wydać na sprzęt z interesującymi cię funkcjami. Z kolejnych stron dowiesz się też, jak znaleźć dany model aparatu w najniższej cenie, a także w jakie dodatki możesz ewentualnie wyposażyć nowy nabytek.
Aparaty cyfrowe w cenie do 400 zł
Za niecałe 200 zł można kupić np. aparat Praktica DPix 3300 czy Benq DC E310 – oba mają zbliżone parametry, które są zarazem charakterystyczne dla najtańszych modeli. Cechy te to przede wszystkim stała ogniskowa, a co za tym idzie, brak zoomu, słaba optyka, obudowa z tanich elementów, niewielkie wymiary, brak wbudowanego ekranu LCD. Zalety można wymienić tylko dwie: cenę oraz bardzo łatwą obsługę. Wykonanie zdjęcia takim aparatem sprowadza się do wciśnięcia spustu migawki.
Optyka u najtańszych
Najtańsze aparaty mają obiektywy słabej jakości, wykonane z niewielkich plastikowych elementów. Wielkość (przekątna) obiektywu ma dość istotne znaczenie z uwagi na jakość robionych aparatem zdjęć. Materiał (plastik, szkło), z jakiego jest wykonany obiektyw – również. Szkło ma lepszą przejrzystość, lepsze parametry optyczne, co przekłada się zazwyczaj na wyższą jakość fotografii.
Obiektywy najtańszych aparatów cyfrowych mają stałą ogniskową. Oznacza to, że nie jest możliwe powiększenie kadru. Co prawda tanie aparaty są wyposażone w funkcję tzw. zoomu cyfrowego, ale ma ona niewiele wspólnego z faktycznym powiększaniem czy zbliżaniem kadru za pomocą obiektywu o zmiennej ogniskowej. Korzystanie z tej funkcji polega najczęściej na wycięciu środkowej części kadru i rozciągnięciu go do wielkości typowej dla danego modelu aparatu. Jakość powiększonych w taki sposób zdjęć jest znacznie niższa niż zdjęć robionych bez użycia funkcji zoomu cyfrowego.
Nieco droższe aparaty cyfrowe (np. HP PhotoSmart M447, od ok. 230 zł) są już wyposażane w obiektyw zmiennoogniskowy pozwalający na uzyskanie najczęściej 3-krotnego zbliżenia kadru, jednak nie ma co liczyć na razie na szklaną optykę w tej klasie cenowej.
Trwałość i ergonomia
Najtańsze aparaty są wykonane z tanich tworzyw sztucznych. Ma to dość istotny wpływ na ich trwałość podczas codziennego użytkowania. Upuszczenie takiego aparatu na podłogę prawie na pewno spowoduje jego uszkodzenie. Z drugiej strony większość tanich cyfrówek to modele niewielkie i lekkie, co ułatwia ich przenoszenie np. w kieszeni czy damskiej torebce.
Funkcje i obsługa
Łatwość obsługi to zdecydowanie największa, obok ceny, zaleta najtańszych aparatów cyfrowych. Aparaty w tej klasie cenowej są najczęściej pozbawione jakichkolwiek regulatorów, np. czasu naświetlania (migawki) czy wielkości przysłony. Zadaniem fotografującego jest jedynie wciśnięcie spustu migawki. Ustawienie parametrów nastąpi automatycznie. Dotyczy to także lampy błyskowej, która uaktywni się samoczynnie, gdy według automatyki aparatu oświetlenie fotografowanej sceny będzie niewystarczające. Czy można w ogóle cokolwiek regulować w takich aparatach? Przykładowo, we wspomnianym wcześniej modelu Praktica DPix 3300 użytkownik może przełączać tryb ostrości obiektywu. W trybie normalnym aparat może wykonać zdjęcia obiektów odległych o co najmniej 1,5 metra od aparatu, natomiast w tzw. trybie makro ostrość jest ustawiona na punkcie odległym od obiektywu o 50 cm. Łatwo zatem zauważyć ograniczenia takiego aparatu. Wszelkie obiekty fotografowane między odległością 50 cm a półtora metra wyjdą nieostre… Oczywiście, to włąściwość tego akurat modelu Praktica, jednak należy zwrócić uwagę na podobne ograniczenia aparatów z tej grupy cenowej.
Za pomocą wbudowanego ekranu LCD (uwaga! najtańsze modele są go pozbawione) nie tylko kadrujesz fotografowaną scenę, ale także uzyskujesz dostęp do menu konfigurującego funkcje aparatu. Warto zwrócić uwagę, by menu było polskojęzyczne!
Zasilanie – słabość u najtańszych
Większość amatorskich kompaktów jest zasilana bateriami typu AA (paluszki). Z jednej strony to popularny nośnik energii, z drugiej – mniej wydajny niż specjalne akumulatory litowo-jonowe czy litowo-polimerowe stosowane w droższych modelach. Warto mieć przy sobie dodatkowy komplet baterii. Kolejna kwestia to wbudowana lampa błyskowa. Najczęściej ma ona na tyle małą moc, że wystarczy do oświetlenia niewielkiej sceny, np. małego pokoju. Ale zapomnij o zrobieniu ładnych zdjęć np. w kościele czy w plenerze po zmroku. To aparaty na kameralne spotkania.
Fotograf amator
HP PhotoSmart E337
Jeżeli nie jesteś zainteresowany ani technicznymi szczegółami aparatów, ani uzyskiwaniem jakichś szczególnych efektów, zwracasz za to uwagę na to, by zanadto nie uszczuplić portfela, polecamy proste w obsłudze aparaty kompaktowe. Prezentujemy przykładowy model z tej klasy.
Matryca: 5 mln pikseli
Zoom optyczny: brak
Zoom cyfrowy: 5x
Ekran LCD: 1,5”
Rodzaj pamięci: karty SD (do 8 GB)
Zasilanie: 2 baterie/akumulatorki AA (paluszki)
Cena: od 222 zł brutto (aktualizacja: kwiecień 2008)
PLUSY:
- pełna automatyka
- bardzo prosta obsługa
- możliwość nagrywania filmów
MINUSY:
- możliwe szumy na zdjęciach przy słabym oświetleniu
- słaba lampa błyskowa
- słabe zasilanie