Wielkie możliwości współczesnych kart
|
|
Obecne karty graficzne są nie tylko kartami graficznymi. Tak naprawdę mają uniwersalne procesory, które mogą być zaprzęgnięte do innych prac obliczeniowych. Producenci układów starają się ten potencjał wykorzystać, ale jeszcze nie przynosi to wielkiego pożytku przeciętnym użytkownikom.
Na razie jedynym „domowym” zastosowaniem jest wsparcie odtwarzania i kodowania filmów HD. W przyszłości z mocy obliczeniowej procesorów graficznych mają też korzystać przeglądarki internetowe, dzięki czemu nie będą tak bardzo spowalniały komputera przy wielu otwartych zakładkach.
Bardziej wyszukanym rozwiązaniem jest zaprzęgnięcie karty graficznej do procesu renderowania grafiki 3D (np. program Renderer Octane). Dzięki wspomaganiu karty oczekiwanie na efekt końcowy może ulec skróceniu od 60 do 200 razy. Jak można się domyślić, rozwiązanie to jest nie na rękę producentom procesorów, dla których wydajne GPU są potężną konkurencją.
|
Podsumowanie testu
Poddaliśmy testom karty graficzne nowej generacji – zarówno te tanie, jak i najdroższe.
Karty dla Rockefelera...
Najnowsze karty Nvidii nie są w stanie pokonać starszych, ale równie dobrych modeli ATI. I choć GeForce GTX 480 jest najwydajniejszą kartą jednoprocesorową, przewaga nie jest tak duża, by można było powiedzieć o jej miażdżącej przewadze nad Radeonem HD 5870. Potwierdza to fakt, że nowa architektura jest dostosowana do bibliotek DirectX 11 i karty nie najlepiej wypadają w tytułach, które aktualnie dominują na rynku.
Stopień skomplikowania powoduje, że GTX 480 ma kolosalne wymagania względem zasilacza. Zestaw testowy z tą kartą pobierał więcej energii (429 W) niż zestaw z dwuprocesorową kartą Radeon HD 5890 (404 W). Przekłada się to na bardzo wysoką temperaturę pracy.
W praktyce najszybszy model to Radeon HD 5890, bazujący na dwóch układach wywodzących się od radeonów HD 5870. Niestety, jak zwykle w topowych modelach, cena tej karty jest zawrotna.
... i dla Kowalskiego
W teście znalazły się również najnowsze układy z segmentu ekonomicznych. Większość z nich to konstrukcje ATI, które uzupełniają luki między poszczególnymi, dotychczas istniejącymi modelami. Również one obsługująDirectX 11, ale nie sprawdzają się w najnowszych grach, bo obsługa teselacji powoduje spadek wydajności poniżej akceptowalnego poziomu.
Nowy Radeon ma konkurować z tanimi kartami GeForce, takimi jak: MSI N240GT-MD512-OC/D5. Karta ta cechuje się świetną relacją ceny do możliwości. W tej kategorii ekonomiczne układy ATI jej nie zagrażają. Co prawda, układ wywodzi się z poprzedniej serii i nie obsługuje najnowszej wersji DirectX, ale nie jest to wielka strata.