A A A

Dla ambitnych programistów

PC Format 11/2017
Jesteś studentem informatyki? Pracujesz jako programista w dużej korporacji? A może masz na koncie próby start-upowe w branży IT i zastanawiasz się nad swoją przyszłością zawodową? Na horyzoncie pojawiła się nowa możliwość. Pracujesz w ramach umowy, ale na własny rachunek. Monika Niewinowska

Spróbuj swych sił

Jeżeli zainteresował cię któryś z problemów przedstawionych przez akceleratory i masz pomysł, jak go rozwiązać, pomyśl, z czym poradzisz sobie sam, a jakie kompetencje powinny uzupełnić inne osoby. Poszukaj ich lub postaraj się dołączyć do innych grup. Możesz też zgłosić się sam.

Co ważne, do akceleratorów przyjmowane są tylko osoby prywatne, nieprowadzące w danym momencie działalności gospodarczej. Dotyczy to wszystkich członków zespołu. Nie ma natomiast przeszkód, jeżeli ktoś z was jest gdzieś zatrudniony.

Droga do biznesu

Aby dostać się do akceleratora, trzeba przedstawić konkretną koncepcję rozwiązania wybranego problemu. Oczywiście nie trzeba się zagłębiać w szczegóły techniczne, jednak jasno i dość precyzyjnie opisana musi być funkcjonalność twojego rozwiązania.

Akceleratory analizują wszystkie propozycje rozwiązania danego problemu, które wpłyną w określonym terminie. Komisja wybiera zespoły, które wyróżniły się pomysłowością, profesjonalizmem i składem osobowym. W aplikacji podaje się też przewidywany czas pracy nad gotowym rozwiązaniem oraz wynagrodzenia, jakich oczekują w tym okresie zaangażowane osoby.

– Zwracamy również dużą uwagę na szersze spojrzenie na projekt, tzw. dual use, czyli zastosowanie w innych obszarach poza edukacją. Dużą wartością jest, jeśli zespół ma wyobrażenie o tym, jak produkt będzie się rozwijał, zdobywał klientów, komunikował się, jak będzie wyglądał za kilka lat – podpowiada Anna Piwko z EduLAB.

Wybrane zespoły dostają do dyspozycji miejsce do pracy, sprzęt, oprogramowanie oraz wsparcie merytoryczne. Praca nad rozwiązaniami trwa kilka miesięcy. W tym czasie członkowie zespołów otrzymują wynegocjowane wynagrodzenie. Efektem ma być wypracowanie rozwiązania na poziomie tzw. MVP (minimum viable product). Oznacza jako produkt o minimalnej koniecznej funkcjonalności, posiadający najważniejsze cechy ostatecznego rozwiązania gotowego do wdrożenia. MVP musi zostać przetestowane w instytucji publicznej, której jest dedykowane.

Zespół powinien podjąć kroki do wprowadzenia rozwiązania na rynek. A jakie korzyści z programu mają czerpać akceleratory? Mają one budżet na wejścia kapitałowe do nowo powstających spółek. Ich wkład finansowy może wynieść nawet milion złotych. Udział w przyszłych zyskach tak powstałych firm to źródło finansowania akceleratorów i pracy kolejnych grup nawet po zakończeniu projektu.

Dostępne Akceleratory

Cztery akceleratory już działają. Dwa kolejne ruszą lada moment.
- EduLab chce odpowiedzieć na wyzwania świata nauki w zakresie optymalnego wykorzystania infrastruktury uczelni i zasobów obliczeniowych, poprawy komunikacji w administracji i wykorzystania technologii w nauczaniu.
- Polski Akcelerator Technologii Blockchain dąży do upowszechnienia zastosowań technologii blockchain w sektorze publicznym w Polsce.
– To technologia bazodanowa i jednocześnie system transakcyjny. Rozwiązuje problem braku zaufania. W administracji publicznej może być wykorzystany na przykład do bezpiecznego obiegu dokumentów, śledzenia składek
i podatków – wyjaśnia Kamil Jaczewski z akceleratora.
- Akcelerator Technologii Informatycznych PIONIER stawia na rozwiązywanie problemów aglomeracji miejskich z wykorzystaniem technologii z obszaru internetu rzeczy.
- Excento nie ma określonej specjalizacji, stawia po prostu na rozwiązywanie problemów instytucji publicznych.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto