Dla szybkiego procesora
W pierwszej kolejności musisz znaleźć odpowiednią kratkę wentylacyjną 12 cm w obudowie – powinna być ona ulokowana niedaleko procesora, zwykle na tylnej lub górnej ściance obudowy, bo wężyki zestawu chłodzącego mają tylko kilkanaście centymetrów długości. Chłodnica musi mieć wymuszany obieg powietrza, więc potrzebuje wentylatora, który wraz z nią powinien się zmieścić w odpowiednim miejscu. Oczywiście trzeba zadbać o to, by wentylator tłoczył powietrze w odpowiednim kierunku – jesli znajduje się na tylnej ściance, to musi wypychać ciepłe powietrze na zewnątrz obudowy.
Na samym procesorze trzeba zamontować pompę wody, która będzie wymuszała przeływ cieczy w całym układzie.
Przyjrzyj się wentylatorowi – ma on strzałki, które pokazują kierunek przepływu powietrza. Powinien zostać tak zamontowany, by wyciągał ciepłe powietrze z komputera (jeśli jest montowany
z tyłu lub u góry obudowy).
W przypadku montażu w tylnej części obudowy przykręć wentylator do chłodnicy w ten sposób, by „dmuchał” w kierunku chłodnicy. W używanym przez nas komplecie firmy Cooler Master znajdują się wszystkie odpowiednie śruby i wkręty.
Następnie przykręć chłodnicę do odpowiedniej kratki wentylacyjnej za pomocą wkrętów, od zewnętrznej strony obudowy. Ustaw wężyki w ten sposób, by nie zawadzały we wnętrzu obudowy i nie zakłócały obiegu powietrza.
Nałóż na procesor odrobinę pasty termoprzewodzącej, przyłóż radiator do procesora, załóż na niego metalową ramkę i przykręć nakrętkami. Pamiętaj, by nie dokręcać mocno nakrętek tylko z jednej strony, lecz robić to po przekątnej.
Pompa wodna oraz wentylator chłodnicy wymagają niezależnego zasilania. Podłącz zatem dwa kabelki do odpowiednich złączy płyty głównej – najczęściej będą to złącza oznaczone jako CPU_FAN oraz CPU_OPT (lub CAS_FAN itp.).
Montaż zestawu jest zakończony – będziesz mógł cieszyć się cichym i skutecznym chłodzeniem peceta. Oczywiście pozostaje jeszcze podłączenie wszystkich kabli i montaż brakujących elementów (pamięci czy karty rozszerzeń).