Do gier lub internetu
Natomiast dla osoby, która chce mieć stacjonarnego peceta tylko do internetu i pracy biurowej, to zdecydowanie za dużo. Pokażemy zatem dwie prawie skrajne konfiguracje.
- Klawiatura i mysz – tanie urządzenia nie nadają się dla graczy, trzeba kupić przede wszystkim dobrą mysz, a także dobrą podkładkę do niej. Zajrzyj do działu Gry na 68, by dowiedzieć się więcej.
- Karta graficzna – już za niecałe 500 zł da się kupić kartę z układem GeForce GTX 460, który w grach będzie znacznie szybszy niż Radeon HD 5770. Proponujemy jednak jeszcze lepszą kartę z układem GTX 480 (ok. 1500 zł).
- Zasilacz – komputer z kartą GeForce GTX 480 osiąga moc niemal 500 W. Trzeba do tego dodać pewien zapas i wybrać zasilacz 600–700 W. Musi to być sprzęt markowy, np. Antec, Be Quiet, Chieftec, Cooler Master, Corsair, Enermax, OCZ czy Tagan.
- Lepszy procesor – do gniazda LGA1156 będzie pasował cztero-rdzeniowy układ Core i7 860 lub 870. Wydawanie pieniędzy na jeszcze szybsze modele nie ma sensu.
- Dodatkowy dysk twardy – najlepiej taki sam jak pierwszy. Oba napędy, połączone w konfigurację RAID0, umożliwią ogólnie szybszą pracę systemu, a tym samym znacznie szybsze uruchamianie gier.
- Większy monitor, bo do gier 22” to za mało. Model 24-calowy będzie niewiele droższy.
- Słuchawki – ponieważ gry to nie tylko obraz, ale i dźwięk. Warto zakupić specjalne słuchawki do gier, które mają brzmienie dostosowane specjalnie do tych zastosowań.
Proponujemy także wykorzystać Linuksa, np. dystrybucję Ubuntu. Windows 7 zawsze zdążysz dokupić, gdy Linux okaże się niewystarczający. Doskwierać może np. brak Gadu-Gadu, aczkolwiek dostępna jest wersja WebGadu działająca w dowolnej przeglądarce internetowej.
Dzięki założeniom, jakie przyjęliśmy, udało się nam skompletować komputer, który wraz z monitorem kosztuje niecałe 1300 zł. Oczywiście jeśli kupisz go przez intetnet, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami dostawy peceta lub komponentów.