Moim zdaniem
|
- Sebastian Kręzel
redaktor działu Hardware
Ceny atramentowych urządzeń wielofunkcyjnych spadły do niespotykanego poziomu. Za kwotę porównywalną z kosztem zakupu samej drukarki, nawet poniżej 200 złotych, możesz mieć dodatkowo skaner (niekiedy wyposażony w automatyczny podajnik papieru), kolorową kopiarkę, a często także faks. Dlatego do domu lub małego biura polecam taki właśnie sprzęt. Koszty użytkowania urządzenia wielofunkcyjnego są podobne do kosztów eksploatacji atramentówki, więc również w tym przypadku aktualna jest zasada: im droższy sprzęt, tym tańsza jego eksploatacja.
|
W artykule znajdziesz:
- Szczegóły dotyczące możliwości urządzeń wielofunkcyjnych i ich wydajności
- Szacunkowe obliczanie kosztów eksploatacji
- Cechy dobrego urządzenia wielofunkcyjnego
- Podsumowanie testu 8 różnych urządzeń wielofunkcyjnych
Urządzenie wielofunkcyjne (z angielskiego MFP – Multi-Function Printer) łączy w sobie trzy, a nierzadko nawet cztery osobne urządzenia: drukarkę, skaner, kopiarkę oraz faks. Co ważne, taki sprzęt kosztuje wielokrotnie mniej niż urządzenia kupowane oddzielnie.
Drukowanie
Pod względem możliwości urządzenia wielofunkcyjne nie ustępują zwykłym drukarkom atramentowym. Drukują kolorowe dokumenty i fotografie. Nieliczne urządzenia mogą też drukować zdjęcia bezpośrednio z aparatu, pendrive’a czy kart pamięci flash.
Nabywcę urządzenia wielofunkcyjnego interesują jego możliwości i cena. Warto również zwrócić uwagę na koszty druku, ale niestety ten element nigdy nie jest oficjalnie podawany przez producenta. Da się to oszacować jedynie na bazie szczątkowych informacji z broszur reklamowych. Generalna zasada jest taka, że im tańsze urządzenie, tym koszty druku wyższe. Trzeba też pamiętać, że wydajność dotyczy zazwyczaj 5-procentowego pokrycia. Jeśli drukujesz więcej kolorowej grafiki, koszty druku rosną.
Cechy dobrego urządzenia wielofunkcyjnego
|
- JAKOŚĆ DRUKU
Drukarka w urządzeniu wielofunkcyjnym musi zapewniać wysoką jakość wydruków, zwłaszcza dokumentów biurowych. Jeśli urządzenie ma być uniwersalne, powinno umożliwiać wykorzystanie tuszów fotograficznych i drukowanie zdjęć z aparatu lub karty pamięci.
- JAKOŚĆ SKANERA I KSERO
Skaner powinien dobrze skanować dokumenty w rozdzielczości 300 dpi oraz zdjęcia w wyższych rozdzielczościach. Również kopie dokumentów muszą być przede wszystkim czytelne, jak najbardziej zbliżone do oryginałów. Użytkownik musi mieć wpływ przynajmniej na jasność i kontrast kopii.
- PRĘDKOŚĆ
Urządzenie musi szybko reagować na polecenia użytkownika, a skanowanie i kopiowanie typowych dokumentów powinno zajmować kilkanaście sekund.
- WYGODNA OBSŁUGA
Ergonomiczny panel sterowania ułatwi sterowanie funkcjami. Pomocny jest duży wyświetlacz LCD i sterowniki oferujące dwa tryby: prosty i zaawansowany.
- NISKIE KOSZTY EKSPLOATACJI
Koszt druku strony czarno-białej nie powinien przekraczać 25 groszy, kolorowej – 60 groszy. Plusem jest wykorzystanie osobnych kartridżów dla różnych kolorów oraz możliwość użycia tuszów o zwiększonej wydajności.
|
Funkcja skanera
Istotnym parametrem skanera jest rozdzielczość optyczna, która decyduje o szczegółowości skanów. Z reguły jest to 600 lub 1200 dpi, ale nawet 300 dpi wystarcza do zastosowań domowych. Wyższe rozdzielczości mogą się przydać np. do skanowania negatywów, jednak to wymaga specjalnej przystawki, której w tanich urządzeniach nie ma.
Ważnym parametrem jest także jakość odwzorowanych kolorów. W przypadku popularnych skanerów CIS (Contact Image Sensor) parametr ten nie jest doskonały, lepsze są pod tym względem skanery CCD. Niestety, w urządzeniach wielofunkcyjnych spotyka się już tylko technologię CIS. Odpowiedni komfort pracy zapewnia też duża prędkość skanera oraz możliwości sterownika. Jeśli te ostatnie będą zbyt ubogie, skanowanie grafiki może dawać mało satysfakcjonujące rezultaty.
Kopiarka i faks w domu
Każde urządzenie wielofunkcyjne pełni także funkcje kopiarki, która funkcjonuje niezależnie od komputera. Koszty kopiowania są podobne do kosztów druku, więc takie ksero kosztuje 20–40 groszy za stronę (kolorowe 0,50–1 zł za stronę). Zależy to również od tego, jak urządzenie zeskanuje i przetworzy oryginał dokumentu. Gdy lekko szare obszary oryginału będą przenoszone na kopię, cała strona zostanie pokryta tuszem, a czarno-biała kopia kosztuje złotówkę lub więcej.
Wiele urządzeń wielofunkcyjnych ma też faks. Standardowo faksy są wysyłane z szyby skanera, a odebrane dokumenty – drukowane przez drukarkę. Niektóre urządzenia pozwalają zapisywać odebrane faksy w pamięci USB flash.
Obsługa urządzeń
Pogodzenie tak wielu funkcji w jednym urządzeniu nie jest łatwe, dlatego do obsługi jest potrzebny intuicyjny panel sterujący i dobre oprogramowanie. Większość urządzeń ma prosty panel, ograniczający się do kilku przycisków i kontrolek informacyjnych, więc korzystanie z niego nie jest trudne.
Jeżeli planujesz zakup bardziej rozbudowanego urządzenia, zwróć uwagę, ile funkcji może być realizowanych bezpośrednio z panelu. Wynika to m.in. z zestawu przycisków oraz wielkości wyświetlacza.