1. miejsce - Canon Pixma MP260
Urządzenie nie najlepiej sobie radzi z drukiem dokumentów. Są drukowane dość wolno, a ich jakość nie jest rewelacyjna. Za to na tle konkurentów świetnie wypada pod względem drukowania zdjęć. Robi to szybko (szczególnie widać to w najlepszym trybie), a ponadto zapewnia zdjęciom bardzo dobrą jakość, co pozytywnie wpłynęło na ocenę końcową. Urządzenie dobrze się sprawdza w roli skanera i kopiarki, i to zarówno pod względem prędkości kopiowania, jak i jakości otrzymywanych kopii, z wyjątkiem kopii w trybie czarno-białym, które są raczej słabe. Zupełnie przyzwoicie prezentują się koszty druku i kopiowania dokumentów monochromatycznych i kolorowych, a jeszcze lepiej oszacowane przez nas koszty druku zdjęć. Ponadto urządzenie zyskuje dodatkowe punkty dzięki zintegrowanemu czytnikowi kart pamięci. Minusem są bliżej nieokreślone zadania (czyszczenie głowicy itp.), jakie drukarka realizuje po wydaniu jej polecenia drukowania – odbija się to na wydajności druku.
PLUSY:
- Dobra wydajność druku
- Jakość skanów i kopii
- Czytnik kart pamięci
MINUSY:
- Przerwy podczas drukowania
2. miejsce - Canon Pixma MP190
Prostsza odmiana MP260 ma wiele cech wyższego modelu. Negatywną jest niska prędkość druku. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku Pixmy MP260 słabe osiągi nie są wynikiem powolnego działania mechanizmów drukujących, ale dziwnego zjawiska polegającego na przygotowywaniu się drukarki do druku po wydaniu polecenia drukowania. Oczywiście nie zawsze cecha ta da o sobie znać, niemniej w wielu przypadkach obniża ogólną wydajność urządzenia. Do zalet należą: duża prędkość drukowania zdjęć, na którą wpływ opisanej wcześniej cechy jest znikomy. Bardzo dobrze oceniliśmy jakość wydruków, skanów oraz uzyskanych z urządzenia wielofunkcyjnego kopii. Zadowalająca jest też prędkość działania skanera, choć jego rozdzielczość optyczna nie należy do najwyższych. Mimo to do zastosowań biurowych w zupełności wystarcza. Bardzo dużym plusem jest atrakcyjna cena zakupu urządzenia przy zachowaniu niskich kosztów jego eksploatacji.
PLUSY:
- Dobra wydajność druku
- Jakość skanów i kopii
- Możliwości sterownika
MINUSY:
- Przerwy podczas drukowania
3. miejsce - Brother DCP-165C
Urządzenie ma zwartą, kompaktową obudowę. Jako jedyne spośród testowanych zostało wyposażone w zamykaną kasetę podajnika, dzięki czemu do papieru nie dostaje się kurz. Z dodatkowego wyposażenia warto wymienić zintegrowany czytnik kart pamięci oraz port PictBridge, pozwalający na bezpośredni druk zdjęć z aparatu. Urządzenie na także funkcję faksu. Brother całkiem nieźle wypada pod względem prędkości drukowania dokumentów oraz prędkości skanowania, znacznie wolniej drukuje fotografie. Noty uzyskane w kategorii subiektywnej oceny jakości druku dokumentów i zdjęć są bardzo niskie. Na dokumentach mocno widoczna jest ziarnistość oraz dithering na przejściach tonalnych. Fotografie z kolei mają przytłumione kolory, a ciemne obszary zdjęć stają się jednorodne, przez co sa nierozróżnialne detale. Ksero w tym urządzeniu zaskakuje jednak bardzo dobrą jakością kopii kolorowych, czego nie można już powiedzieć o kopiach monochromatycznych.
PLUSY:
- Jakość skanów i kopii
- Czytnik kart pamięci
MINUSY:
- Słaba jakość druku, szczególnie zdjęć
4. miejsce - Epson Stylus Office BX300F
Urządzenie przyciąga uwagę pokaźnymi gabarytami, ale także rozbudowaną konfiguracją. Jako jedno z dwóch w teście ma funkcję faksu. Jest także wyposażone w automatyczny podajnik papieru dla skanera, dzięki czemu wiele prac biurowych może być zautomatyzowanych. Szkoda, że producent nie pomyślał o czytniku kart pamięci. Pod względem prędkości druku urządzenie nie zachwyca wydajnością. Dobrze drukuje dokumenty, ale tylko po wybraniu w sterownikach najszybszego trybu tekstowego. Wybranie opcji „Tekst i obraz” już znacznie wydłuża czas druku. Również pod względem prędkości druku zdjęć urządzenie nie należy do demonów wydajności. Podobnie jest w przypadku skanera. W rozdzielczości 300 dpi działa względnie szybko, po zwiększeniu do 600–1200 dpi już znacznie wolniej niż urządzenia konkurencyjne. Ogromny plus za rozbudowane możliwości sterownika skanera, pozwalającego na zaawansowaną korektę kolorów, usuwanie mory oraz zabrudzeń z obrazu.
PLUSY:
- Faks, ADF
- Niskie koszty druku dokumentów
MINUSY:
- Powolny druk złożonej grafiki i zdjęć