AktualnościDo zdjęć i filmów

    Do zdjęć i filmów

    Wraz z każdą aktualizacją Windows 10 programy systemowe zyskują nowe funkcje i mają coraz więcej możliwości. Aplikacja Zdjęcia ze zwykłej przeglądarki stała się najpierw prostym edytorem graficznym, a ostatnio została uzupełniona o edycję filmów. Pozwala przeprowadzić retusz zdjęć i zmontować film uzupełniony efektami, tekstem i muzyką.

    Do zdjęć i filmów

    Co i gdzie się znajduje

    EKRAN GŁÓWNY
    1. Pasek albumów
    W tym miejscu wyświetlane są wykonane ostatnio w programie projekty – albumy i filmy oraz skróty do niektórych funkcji, na przykład kreatora tworzenia filmu. Ten pasek można ukryć.
    2. Menu filtrów
    Skróty do przefiltrowanych i posortowanych zdjęć.
    3. Pole wyszukiwania
    Pole wyświetlające nazwę wybranego obiektu i jego ścieżkę dostępu.
    4. Menu funkcji
    Zestaw poleceń dostępny z poziomu głównego okna. Służą do uruchamiania kreatorów tworzenia filmu i albumu czy importu zdjęć do biblioteki.
    5. Ustawienia widoku
    Ikony umożliwiające zmianę wielkości miniatur w bibliotece zdjęć i filmów.
    6. Miniatury zdjęć
    Główna część okna, w której wyświetlane są miniatury z biblioteki, utworzone albumy bądź katalogi ze zdjęciami.

    Obraz

    OKNO PODGLĄDU
    7. Widok zdjęcia
    8. Pasek informacyjny
    Pasek z informacjami o aktualnie wyświetlanym obrazie.
    9. Ikony zarządzania widokiem
    Ikony służące do powiększania widoku, kasowana plików i obracania zdjęć.
    10. Przycisk albumów
    Dodawanie zdjęć do nowego bądź istniejącego albumu.
    11. Menu funkcji
    Narzędzia do edycji, udostępniania i drukowania zdjęć.
    12. Przycisk przełączania widoku pełnoekranowego

    Montaż filmów

    Zdjęcia to narzędzie, które potrafi o wiele więcej niż wyświetlanie fotografii. Za pomocą programu można edytować obrazy, nakładać na nie filtry i uzupełniać tekstem. To jednak nie wszystko. Zdjęcia mogą posłużyć również jako edytor wideo. Wprawdzie program pozwala tylko na podstawowe operacje na filmach, ale wystarczą one w zupełności do obróbki domowych nagrań.

    Krok 1

    Uruchom Zdjęcia i wybierz skrót do edytora wideo: Ty reżyserujesz (1). Zaznacz film i zaakceptuj wybór przyciskiem Dodaj. Jeżeli skrót został wyłączony albo pasek miniatur jest ukryty, kliknij prawym klawiszem myszy film, który chcesz edytować, i wybierz Dodaj do dzieła (2).

    Obraz

    Krok 2

    Aby dodać do edytora więcej nagrań, użyj skrótu + Dodaj zdjęcia i filmy (3). Film może być uzupełniony zdjęciami. Umieszcza się je w projekcie tak samo jak nagrania wideo.

    Obraz

    Krok 3

    Przeciągnij elementy projektu na pola osi czasu u dołu ekranu, w miejsce opisane <Przeciągnij tutaj zdjęcia i filmy, aby rozpocząć film (4). Ułóż je od razu w odpowiedniej kolejności. Ten sam film może zostać wykorzystany kilka razy.

    Krok 4

    Polecenia powyżej osi służą do przycinana, dodawania efektów 3D, nakładania filtrów. Zaznacz scenę i użyj jednego z poleceń. Klip zostanie otwarty w oknie prostego edytora. Klikając przyciski u góry, przełączasz narzędzia. Zmiany zaakceptuj przyciskiem Gotowe.

    Obraz

    Krok 5

    Efekty 3D dodaje się w osobnym edytorze. Uruchomisz go, klikając Efekty 3D w głównym oknie projektu.

    Krok 6

    Okno podglądu znajduje się z prawej strony (5). Możesz tutaj sprawdzać, jak wprowadzane zmiany wyglądają w całym filmie. W polu Nadaj nazwę filmowi wpisz tytuł projektu. Polecenie Motywy z prawej strony służy do ujednolicenia stylu twojej realizacji filmowej, dopasowania oprawy graficznej, muzyki i efektów. Kliknij, Muzyka, aby dodać do filmu podkład muzyczny. Możesz zmienić też proporcje ekranu.

    Krok 7

    Kliknij Wyeksportuj lub udostępnij. Ikony S, M i Loznaczają rozmiar pliku wynikowego, który zostanie zapisany – to odpowiednio mały, średni i duży. Trzeba pamiętać, że zmniejszenie wielkości pociąga za sobą również pogorszenie jakości. Wybierz jeden z wariantów. Nagranie zostanie automatycznie zapisane na dysku. Na koniec możesz od razu obejrzeć film, otworzyć katalog, w którym został on zapisany, albo udostępnić nagranie w mediach społecznościowych.

    Obraz

    Edycja zdjęć

    Skoro systemowa przeglądarka zdjęć potrafi edytować filmy, powinna pozwalać również na edycję fotografii. Program wyposażony został w podstawowe funkcje kadrowania, korekcji oraz filtry.

    Krok 1

    Uruchom Zdjęcia, odszukaj fotografię, którą chcesz poddać edycji, i kliknij ją. Zostanie wyświetlona w przeglądarce zdjęć. Możesz również odszukać fotkę bezpośrednio na dysku. Po dwukrotnym kliknięciu też zostanie otworzona w przeglądarce. Rozwiń menu Edytuj i utwórz (1).

    Obraz

    Krok 2

    Wciśnij Edytuj. Pasek Ulepsz zawiera funkcję automatycznej korekty oraz zestaw filtrów. Aby zdać się w kwestii poprawek na program, kliknij Popraw zdjęcie. Jeżeli chcesz skorzystać z jakiegoś filtra, wskaż go na liście, a następnie dobierz intensywność efektu, korzystając z suwaka poniżej zdjęcia.

    Obraz

    Krok 3

    Wybierz pasek o nazwie Korekta. Za pomocą umieszczonych tutaj funkcji skorygujesz oświetlenie oraz nasycenie barw. Wystarczy przesunąć pionową kreskę widoczną na miniaturze zdjęcia. Jeżeli potrzebujesz precyzyjnych ustawień, kliknij nazwę narzędzia: Światło albo Kolor. Teraz możesz zmienić na przykład ustawienia kontrastu, cieni czy temperaturę barw. U dołu paska umieszczone są dwa przyciski: Efekt czerwonych oczu korygujący ten mankament, a Usuwanie skaz służy do eliminacji zadrapań czy przebarwień.

    Obraz

    Krok 4

    Aby wykadrować fotografię, wybierz polecenie <Przytnij i obróć>. Możesz tutaj dobrać proporcje obrazu, wykonać odbicie lustrzane bądź obrócić zdjęcie. Przesuwając krawędzie ramki wykadrujesz ujęcie, a za pomocą suwaka Prostowanie wyprostujesz je. Zamknij okno przyciskiem Gotowe. Kliknij Zapisz, by wprowadzić zmiany do oryginalnego zdjęcia. Jeżeli chcesz zapisać kopię, użyj przycisku Zapisz kopię.

    Obraz

    Krok 5

    Do zdjęcia można też dodać własny rysunek. Do tego służy kilka pisaków, kilkanaście kolorów oraz regulowana grubość kreski. Możesz też skorzystać z gumki. Aby włączyć narzędzia do rysowania, kliknij w głównym oknie przeglądarki polecenie Edytuj i utwórz oraz Rysuj.

    Zawartość kafelka

    Dynamiczny kafelek programu Zdjęcia umieszczony w menu startowym może wyświetlać podgląd zdjęć zapisanych w bibliotece. Poza zmianą jego wielkości i konfiguracją zachowania z poziomu systemu można jego zawartość definiować w opcjach. Uruchom Zdjęcia, kliknij przycisk z trzema kropkami widoczny po prawej stronie ekranu i wybierz Ustawienia. Przewiń widok do sekcji Wygląd i skonfiguruj sposób wyświetlania zdjęć na kafelku za pomocą listy Zawartość kafelka aplikacji.

    Zastosowanie kółka myszy

    Kółko myszy może w programie Zdjęcia pełnić dwie różne funkcje. Jego obrót może powodować zmianę kolejnych slajdów bądź regulować powiększenie. Aby skonfigurować zachowanie, otwórz okno opcji i zaznacz w sekcji Przeglądanie i edycja element Wyświetl następny lub poprzedni element albo Powiększanie i pomniejszanie.

    Powiększanie biblioteki

    Aby aplikacja wypełniała dobrze swoje zadania, musi mieć możliwość zaindeksowania wszystkich zdjęć. Będzie to możliwe tylko wtedy, gdy podasz mu ścieżki katalogów zawierających fotografie. Otwórz w tym celu okno ustawień i kliknij w sekcji <Źródła> polecenie Dodaj folder. Wskaż na dysku odpowiedni katalog i naciśnij Dodaj ten folder do biblioteki „Obrazy”.

    Bez czerwonych oczu

    Jedno dostępnych narzędzi służy do usuwania efektu czerwonych oczu. Jeżeli chcesz skorzystać z tej funkcji, otwórz program i kliknij wadliwe zdjęcie. Rozwiń menu Edytuj i utwórz oraz Edytuj. Przejdź na kartę <Korekta> i wybierz przycisk Efekt czerwonych oczu.

    Wybrane dla Ciebie