A A A

Dobieramy konfigurację

PC Format 01/2010
Wszystkie notebooki mają podobny zestaw komponentów. Od procesora, grafiki, pamięci i dysku zależy wydajność. Ekran, klawiatura i touchpad wpływają na komfort pracy. Ale uwaga! Wyższa wydajność wpływa na wzrost poboru mocy i głośniejszą pracę notebooka.

Porównanie wydajności procesorów

Wyniki testów (u nas WinRAR) świadczą o tym, że Intel Atom oraz Core 2 Solo mają znacznie mniejszą wydajność od typowych procesorów do notebooków. Dlatego w domowych notebookach lepsze będą znane i sprawdzone procesory AMD i Intela. Najlepsze osiągi mają najszybsze wersje Core 2 Duo.

Bogate wyposażenie wiąże się z większą wagą i wymiarami. Jak widać, decydując się na konkretny model notebooka, trzeba pójść na kompromis i założyć pewne priorytety co do jego cech.

Nie mniej ważne okazuje się samo wykonanie sprzętu. Obudowa nie powinna trzeszczeć w rękach, ekran musi trzymać się stabilnie na zawiasach, a akumulator nie może mieć luzu w swojej wnęce. Nawet tak drobne defekty świadczą o małej staranności producenta, a w przyszłości mogą się pogłębiać.

Wydajność na miarę potrzeb

Wydajny notebook szybko uruchamia system, programy, odtwarza filmy, zapewnia płynną grę czy obróbkę zdjęć. Im szybszy komputer, tym lepiej. Jednak szybki notebook bardziej się nagrzewa, układ chłodzenia głośniej pracuje, a notebook krócej działa na zasilaniu z akumulatora.

Procesor

Na rynku jest bardzo duży wybór notebooków z procesorami AMD i Intela. To dwurdzeniowe Intel Pentium Dual-Core oraz Intel Core 2 Duo, a także jednordzeniowe Core 2 Solo. W ofercie AMD są dostępne różne wersje Semprona, Athlona i Turiona. Każdy z tych układów może sprawdzić się w domowym notebooku.

Niestety, po oznaczeniu procesorów trudno ocenić wartość danego układu. Nie zawsze wyższy numer oznacza wyższą wydajność. Dlatego w ramce na stronie obok zamieszczamy informacje o seriach procesorów Intela i AMD.

Porównanie wydajności układów graficznych

Nie każdy układ graficzny nadaje się do gier. Na wykresie zamieściliśmy wyniki znanego testu 3DMark06. Radeon HD 4330 oraz 4570 okazał się znacznie mniej wydajny niż model 4650 czy nowe układy Nvidia GeForce. Tak naprawdę tylko te najszybsze układy zapewnią komfortową grę na notebooku.

Osobom, które oczekują bardzo dużej wydajności, wypadałoby polecić czterordzeniowe, mobilne procesory Core i7. Ich wydajność jest bardzo wysoka, a czas pracy takiego notebooka na zasilaniu bateryjnym może sięgać nawet 5 godzin. Niestety, na razie komputery przenośne z Core i7 kosztują 4000–6000 zł i zapewne nieprędko potanieją.

Natomiast w netbookach, które mają być przede wszystkim energooszczędne, praktycznie monopolistą stał się procesor Intel Atom.

Układ graficzny

Dobrą płynność grafiki w grach są w stanie zapewnić nie tylko najnowsze układy graficzne, ale i starsze, chociaż należące do wyższych serii. Jeśli zależy ci na wydajnej grafice 3D, poszukaj komputera z GeForce GTS 250M, ewentualnie kilkoma innymi, nowymi układami. Najlepszą informację stanowi poniższy wykres. Pamiętaj jednak o tym, że nawet najszybszy uwzględniony na nim układ graficzny to nie jest model z najwyższej, lecz zaledwie średniej półki. W grach takich jak Crysis czy World in Conflict będziez musiał zmniejszyć rozdzielczość albo ilość wyświetlanych detali.

Osoby, którym zależy zarówno na wydajnej grafice, jak i długim czasie pracy na baterii, powinny rozejrzeć się za notebookiem z dwoma układami graficznymi: zintegrowanym z chipsetem i dodatkowym.

Pamięć RAM i dysk

W przypadku Windows XP, który jest obecnie instalowany na większości netbooków, wystarczający jest 1 GB pamięci. W typowych notebookach z Windows Vista albo Windows 7 optymalna pojemność RAM to 3 GB, choć komputery z systemem 64-bitowym powinny mieć raczej 4 GB pamięci. Typ pamięci RAM nie ma wielkiego znaczenia dla działania notebooka.

Obecnie w notebookach standardem są dyski o pojemności 250–500 GB. Duża pojemność stanowi niejako gwarancję, że dysk jest nowoczesny i zapewne także szybki. Jeśli w oznaczeniu notebooka znajdziesz informację, że ma on dysk 7200 obr./min, również możesz być pewien jego wyższej wydajności. Tym bardziej dotyczy to dysków SSD, które poprawiają wydajność szczególnie w Windows 7. Niestety, są jeszcze mało pojemne i drogie.


Tagi: sprzęt testy
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto