Dobry edytor wideo
Jeśli interesujesz się tworzeniem oraz montażem filmów, potrzebujesz sprawdzonych narzędzi do opracowywania materiałów wideo. Do tego zadania świetnie się nadaje darmowa aplikacja Avidemux, która swoimi możliwościami może konkurować z niejednym płatnym programem.
Programów służących do liniowej edycji wideo jest na rynku mnóstwo. Różnią się stopniem skomplikowania, zakresem opcji czy szybkością działania. Dla osób poszukujących kompromisu między prostotą obsługi a możliwościami Avidemux może okazać się bardzo odpowiedni. Zapewnia nie tylko możliwość edytowania filmu na poziomie klatek, ale i konwertowania go do wielu znanych formatów. Ogromną zaletą programu jest też bogata paleta specjalnych filtrów zmieniających parametry wideo i audio. Są to między innymi: opcja zmiany kolorów, przycinania i wyostrzania obrazu, dołączenia ścieżek dźwiękowych i napisów, usuwania szumów, a nawet zmiany rozdzielczości pliku wynikowego. W tym ostatnim wypadku możesz również skorzystać ze specjalnie przygotowanych ustawień automatyzujących proces konwersji. Co najlepsze jednak, wszystko otrzymujesz zupełnie za darmo.
Import i łączenie klipów
Prosty, przejrzyście zaprojektowany interfejs aplikacji skrywa rozbudowaną listę zaawansowanych opcji. Mogą one odstraszyć mniej doświadczonych użytkowników. Na szczęście do podstawowej edycji wideo wystarczy kilka najważniejszych funkcji. Zaczynamy standardowo – od wczytania materiału filmowego do programu.
Krok 1
Po uruchomieniu aplikacji kliknij w jej głównym panelu ikonę Nowy. Następnie w wywołanym w ten sposób oknie systemowego eksploratora wyszukaj i wskaż interesujący cię film, po czym zatwierdź swój wybór przyciskiem Otwórz.
Krok 2
Gdy chwilę później klip zostanie zaimportowany do programu, jego podgląd wypełni centralną część okna, powiększając je przy okazji zgodnie z domyślnymi proporcjami filmu (1).
Krok 3
Do dokładnego przejrzenia zawartości załadowanego filmu możesz się teraz posłużyć przyciskami sterującymi odtwarzaczem (2), skorzystać z osi czasu (3) albo umieszczonego obok symbolicznego pokrętła (4). Jego wychylenie w prawo bądź w lewo przesuwa odpowiednio film do przodu lub do tyłu. Co bardzo istotne, dzięki temu mechanizmowi możesz płynnie regulować szybkość przewijania filmu.
Krok 4
Aby dodać kolejny klip wideo do już zaimportowanego, przejdź do górnej listy opcji, kliknij File i z rozwiniętego menu wybierz funkcję Append. Następnie w wyświetlonym oknie dialogowym z przeglądanymi wcześniej plikami wskaż ten, który chcesz dodać.
Krok 5
Po potwierdzeniu importu klip automatycznie zostanie dołączony do osi czasu, o czym możesz się przekonać, weryfikując film na podglądzie bądź sprawdzając, czy zmienił się czas jego zakończenia. Czynność tę powtórz dla każdego pliku, który ma się znaleźć w końcowym projekcie.
Montaż filmu i nakładanie filtrów
Gdy cały materiał wejściowy zostanie już załadowany do programu, nadchodzi czas na jego dalszą obróbkę. Na początek warto wybrać z filmu najlepsze ujęcia. Do ich wyeksponowania konieczne będzie wycięcie zbędnych fragmentów. Później możesz jeszcze uatrakcyjnić swoje wideo, wyostrzając obraz, obracając go o określony kąt bądź nakładając na niego któryś z dostępnych filtrów.
Krok 1
Usuwanie niepotrzebnego fragmentu filmu rozpocznij od ustawienia suwaka osi czasu na początku wycinanego ujęcia, po czym naciśnij przycisk z literą A. Postawiony w ten sposób znacznik startowy spowoduje wyświetlenie na linii czasu niebieskiej ramki, której krawędzie nakreślają modyfikowany aktualnie obszar. Zauważ, że w tym momencie obejmuje on niemal całą oś czasu. Aby wyznaczyć koniec wyselekcjonowanego ujęcia, ustaw suwak w miejscu, gdzie ma się pojawić drugi, końcowy znacznik, i kliknij przycisk z literą B.
Krok 2
Do usunięcia wyodrębnionego na osi czasu fragmentu filmu pozostało już tylko wywołanie z górnej listwy opcji menu edycyjnego Edit i wybranie z niego funkcji Delete. Po wycięciu elementu pozostałe ujęcia zostaną automatycznie zespolone.
Krok 3
Gdy pozbędziesz się już wszystkich niepotrzebnych fragmentów, możesz rozpocząć bardziej zaawansowaną edycję swojego filmu, korzystając z dostępnej w programie palety filtrów. Wcześniej jednak musisz określić inny format kodowania wideo i audio niż domyślnie skonfigurowane bezpośrednie kopiowanie ustawień materiału źródłowego. W tym celu w sekcji Video Output rozwiń menu Copy i wybierz interesujący cię kodek, np. Mpeg 4 AVC.
Krok 4
Zwróć uwagę, że zmiana kodowania uaktywniła przycisk Filters, za którego pomocą wywołasz okno menedżera filtrów – Video Filter Manager. Paleta filtrów została podzielona na kategorie, które znajdziesz w lewej kolumnie (5). Kliknięcie dowolnej kolumny wyświetli przyporządkowane jej filtry w środkowej części okna (6). Ostatnia, prawa kolumna zarezerwowana została na aktywowane efekty (7).
Krok 5
W celu nałożenia filtra wybierz pożądaną kategorię, np. Colors, wskaż interesującą cię pozycję z listy, np. MPlayer eq2, po czym kliknij przycisk +. Następnie w nowo wyświetlonym oknie możesz za pomocą suwaków dopasować ustawienia obrazu do własnych potrzeb, śledząc na bieżąco dokonywane zmiany na podglądzie. Zatwierdź swój wybór przyciskiem OK. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie filtry oferują podobną możliwość porównania ujęcia sprzed i po modyfikacji. Istnieje za to opcja wcześniejszego obejrzenia pojedynczej klatki filmu po nałożeniu danego filtra. Wystarczy naciśnięcie przycisku Preview.
Krok 6
W każdej chwili możesz też cofnąć modyfikacje, dezaktywując wykonujący je filtr. Służy do tego przycisk X.
Tworzenie pliku wynikowego
Po zakończeniu edycji gotowy materiał wideo trzeba jeszcze zapisać na twardym dysku. Program Avidemux oferuje w tym zakresie dość szeroki wybór formatów – od typowego AVI, poprzez MP4, po FLV.
Krok 1
W oknie głównym programu Avidemux odszukaj sekcję Output Format i kliknięciem AVI Muxer rozwiń znajdującą się tu listę formatów. Po wybraniu jednego z nich, np. MP4v2 Muxer, możesz rozpocząć tworzenie pliku wynikowego, naciskając przycisk z symbolem dyskietki (druga ikona od lewej). Uwaga! W panelu narzędziowym znajduje się podobna ikona służąca do archiwizacji projektu.
Krok 2
Na ekranie pojawi się jeszcze standardowe okno dialogowe. Zdefiniujesz w nim nazwę twojego pliku wynikowego oraz określisz katalog docelowy, w którym zostanie on zapisany. Kliknięcie przycisku Zapisz zainicjuje proces kodowania filmu, którego postęp możesz obserwować w nowo wyświetlonym oknie Encoding. Znajdziesz w nim nie tylko parametry tworzonego pliku czy czas pozostały do zakończenia jego zapisu, ale i opcję umożliwiającą ustawienie wyższego priorytetu dla tego zadania Above Normal, co znacznie skraca cały proces.
Krok 3
O pomyślnym zakończeniu tworzenia filmu poinformuje cię stosowny komunikat: