Dodatkowe aplikacje
System Android nie ma własnej przeglądarki plików, więc należy posiłkować się zewnętrznym programem. Menedżerów plików jest w Google Play wiele – my polecamy ES File Explorer. Program pozwala na łatwe kopiowanie i kasowanie plików i katalogów. Możesz korzystać także z zasobów dysków sieciowych oraz dodawać dyski działające w chmurze. Pamiętaj, że jeżeli w tablecie umieszczona jest karta micro-SD, to pamięć karty oraz pamięć tabletu widoczne są w menedżerze jako dwa osobne nośniki danych.
Tablet może współpracować z drukarką równie dobrze jak pecet. Najlepiej użyć w tym celu specjalnej aplikacji Google. Za jej pomocą możesz wysyłać wydruki bezprzewodowo – nie tylko do drukarek w twoim domu. Także przez internet do zdalnych urządzeń stojących np. w miejscu pracy.
W tabletach są często fabrycznie instalowane przeglądarki plików biurowych. Te aplikacje pozwalają otwierać popularne formaty Office, ale nie możesz edytować ani tworzyć nowych dokumentów. Jeśli potrzebujesz tych opcji, skorzystaj z pakietu biurowego. Kingsoft jest jednym z najlepszych, a w dodatku darmowy. Program ma interfejs podobny do starszych wersji pecetowego Office’a, więc łatwo połapać się w obsłudze. Pliki możesz przechowywać w chmurze. Aby praca z pakietem biurowym była wygodniejsza, skorzystaj z zewnętrznej klawiatury oraz podstawki pod tablet, która ustawia ekran pod kątem do blatu biurka. Taką klawiaturę podłączysz przez bluetooth.
Komunikator internetowy to jedna z funkcji, która potrafi zatrzymać użytkownika tabletu przed ekranem peceta. Zazwyczaj wynika to z niewiedzy – istnieją aplikacje, które pozwalają chatować na ekranie tabletu nawet przez nasz rodzimy komunikator Gadu-Gadu. Przykładem takiej aplikacji jest IM+ – praktycznie nie wymaga konfiguracji, a potrafi pobrać z serwera Gadu-Gadu listę kontaktów. Poza tym obsługuje wiele innych popularnych komunikatorów. Swoje aplikacje do chatowania mają też Facebook i Google Talk (program nazywa się Hangouts). Większość tabletów jest wyposażona w kamerę przednią, więc możesz korzystać też ze Skype’a i prowadzić wideorozmowy.
W roli czytnika e-booków tablet sprawdza się całkiem nieźle – szczególnie jeśli używasz lekkiego 7-calowego urządzenia. Dodatkowo, gdy interesują cię głównie komiksy, tablet będzie dużo lepszym rozwiązaniem niż lżejszy, ale czarno-biały czytnik e-booków. Dobra aplikacja do czytania książek powinna obsługiwać wiele formatów plików i mieć dobry interfejs z szybkim dostępem do opcji podświetlenia ekranu oraz parametrów tekstu. Te warunki spełnia Moon+. W wersji darmowej nie obsługuje niestety plików PDF. Ale te możesz otworzyć w darmowym programie Adobe.
Swoje aplikacje dla Androida ma większość znanych dysków sieciowych, np. Dropbox. Możesz go użyć do bezprzewodowego przesyłania plików między tabletem a pecetem lub innym urządzeniem mobilnym. Zasada działania jest prosta – zainstaluj klient usługi na komputerze i wgraj do specjalnego katalogu pliki, z których chcesz korzystać na tablecie. Po instalacji Dropboksa na tablecie pliki z tego katalogu zostaną automatycznie pobrane do pamięci urządzenia. Oczywiście możliwy jest transfer w kierunku przeciwnym. Dopboksa możesz też użyć do wykonywania kopii zapasowej wybranych katalogów oraz zdjęć wykonanych aparatem.