A A A

Dodawaj fotki i klipy

PC Format 11/2009
Swoje pliki możesz umieszczać na serwisach społecznościowych na kilka sposobów. Tradycyjnym rozwiązaniem jest dodawanie zdjęć lub filmów z dysku twardego, korzystając z dostępnych w serwisach mechanizmów.

Prześlij zdjęcia MMS-em

Fotka.pl i Nasza-klasa.pl umożliwiają przesyłanie zdjęć bezpośrednio z telefonu komórkowego. Zdjęcia należy przesyłać MMS-em pod specjalny numer 902 123 (Fotka.pl) lub 902 020 (Nasza-Klasa.pl), co kosztuje 2,44 zł. Na Naszej-klasie przy wysyłaniu pierwszego zdjęcia z komórki wymagana jest dodatkowo aktywacja numeru telefonu SMS-em, za co również trzeba zapłacić 2,44 zł. Na Fotce.pl przed wysłaniem pierwszego MMS-a należy podać swój numer telefonu w profilu użytkownika.

Niektóre serwisy, jak Fotka czy Nasza-klasa, umożliwiają publikowanie zdjęć bezpośrednio z telefonu komórkowego – wysyłasz je w postaci MMS-a. Na profil Facebooka możesz też wrzucać zdjęcia lub filmy prosto z podłączonej do komputera kamerki internetowej.

Facebook umożliwia też zainstalowanie w swoim profilu aplikacji, w których oknach można np. przeglądać zdjęcia z internetowych galerii Picasa Web Albums (jak je tworzyć, pisaliśmy w PCF 10/2009, artykuł jest na krążku) czy serwisu Flickr. Warsztat pokazuje, jak do tego ostatniego dodawać zdjęcia i zarządzać nimi.

Jeszcze inna metoda to umieszczenie zdjęć i wideo w serwisach do dzielenia się takimi plikami, np. na Wrzuta.pl czy YouTube. Następnie w swoim profilu społecznościowym podaje się do nich linki. Taką funkcje oferuje m.in. Fotka.pl.

Przygotowanie fotek do serwisu społecznościowego

Wiele serwisów społecznościowych przydziela użytkownikom ograniczoną powierzchnię na publikowanie zdjęć czy wideo. Jeśli masz zdjęcia w bardzo wysokiej rozdzielczości, zmniejsz ich wymiary za pomocą internetowych serwisów narzędziowych z obróbką zdjęć, np. Picnik.com.


Wejdź na stronę www.picnik.com i kliknij przycisk Get started now!. Po chwili załaduje się nowa strona. Kliknij na niej Upload a photo. W nowo otwartym oknie wybierz z dysku zdjęcie, które chcesz poddać obróbce, i zatwierdź przyciskiem Otwórz.


Po załadowaniu zdjęcia otworzy się nowa strona z narzędziami do edycji. W zakładce Edit kliknij opcję Auto-fix, jeżeli chcesz, aby aplikacja automatycznie poprawiła jasność i kolory twojego zdjęcia. Ręcznie możesz to zrobić, korzystając z opcji Exposure i Colors. Opcja Red-Eye pozwoli na szybkie usunięcie czerwonych oczu. Natomiast, żeby zmienić wymiary zdjęcia, dzięki czemu znacząco zmniejszysz wagę pliku, kliknij Resize.


W panelu Resize w polach New dimensions podaj nowy rozmiar obrazka. Dla serwisów społecznościowych, takich jak Facebook czy Nasza-klasa.pl, zalecane wymiary to szerokość maksymalnie 800 pikseli. Dla serwisów Flickr i Picasa Web Albums możesz ustawić wyższe wymiary, np. szerokość 1600. Wystarczy, że wpiszesz pierwszą wartość, a system automatycznie przeliczy wymiar wysokości. Zmiany zatwierdź przyciskiem OK.


Przejdź do zakładki Save & Share. W polu File name podaj nazwę dla edytowanego zdjęcia (nie używaj polskich znaków, a zamiast spacji stosuj podkreślenie „_”). Z rozwijanej listy wybierz rozszerzenie pliku. Dla zdjęć do serwisów społecznościowych najlepiej wybrać format JPG. Suwakiem JPG Compression Quality ustaw kompresję pliku. Jeżeli chcesz zachować najlepszą jakość, przesuń suwak w prawą stronę. Poniżej zobaczysz aktualną objętość pliku – w tym przypadku File size: 299 KB. Zmieniając jakość kompresji, zmienisz wynikową wagę zdjęcia. Kliknij przycisk Save Photo, aby zapisać zdjęcie na dysku.



W nowo otwartym oknie wskaż miejsce na dysku, na którym ma być zapisana fotka, i kliknij przycisk Zapisz. Po chwili pojawi się nowa strona z komunikatem o zapisaniu pliku na komputerze. Możesz kontynuować edycję, klikając przycisk Continue editing.


Picnik jest zintegrowany z takimi serwisami, jak: Facebook, MySpace, Flickr i Picasa Web Albums. Jeżeli chcesz bezpośrednio przekazać edytowane zdjęcie do jednej z tych witryn, kliknij odpowiednią ikonę, np. Flickr, lub z listy More wybierz Picasa Web Albums.


Załóżmy, że zdecydujesz się na szybki przekaz zdjęć do serwisu Flickr. Aplikacja zapyta o połączenie do witryny. Kliknij przycisk Connect, a otworzy się okno logowania do Flickra. Zaloguj się i kliknij przycisk Sign In. Jeżeli nie masz jeszcze konta, kliknij link Sign Up. Rejestrację opisujemy w warsztacie na temat umieszczania zdjęć w serwisie Flickr.


Po zalogowaniu pojawi się potwierdzenie połączenia z Flickrem za pośrednictwem aplikacji webowej Picnik. Kliknij Next, aby przejść dalej. Na kolejnej stronie kliknij przycisk OK, I'LL AUTHORIZE IT.


Po poprawnym połączeniu z kontem w serwisie Flickr otworzy się nowa strona w internetowym edytorze Picnik z formularzem przesyłania zdjęcia. W polu Title i Description podaj tytuł i opis zdjęcia. Nie zapomnij też o dodaniu tagów opisujących twoje zdjęcie w polu Tags. Na końcu zdefiniuj ustawienia prywatności. Jeżeli zdjęcie ma być widoczne dla wszystkich użytkowników, zaznacz pole wyboru Public i kliknij przycisk Save Photo.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto