Dodawaj fotki i klipy
|
|
Facebook umożliwia też zainstalowanie w swoim profilu aplikacji, w których oknach można np. przeglądać zdjęcia z internetowych galerii Picasa Web Albums (jak je tworzyć, pisaliśmy w PCF 10/2009, artykuł jest na krążku) czy serwisu Flickr. Warsztat pokazuje, jak do tego ostatniego dodawać zdjęcia i zarządzać nimi.
Jeszcze inna metoda to umieszczenie zdjęć i wideo w serwisach do dzielenia się takimi plikami, np. na Wrzuta.pl czy YouTube. Następnie w swoim profilu społecznościowym podaje się do nich linki. Taką funkcje oferuje m.in. Fotka.pl.
Wejdź na stronę www.picnik.com i kliknij przycisk Get started now!. Po chwili załaduje się nowa strona. Kliknij na niej Upload a photo. W nowo otwartym oknie wybierz z dysku zdjęcie, które chcesz poddać obróbce, i zatwierdź przyciskiem Otwórz.
Po załadowaniu zdjęcia otworzy się nowa strona z narzędziami do edycji. W zakładce Edit kliknij opcję Auto-fix,
jeżeli chcesz, aby aplikacja automatycznie poprawiła jasność i kolory twojego zdjęcia. Ręcznie możesz to zrobić, korzystając z opcji Exposure i Colors. Opcja Red-Eye pozwoli na szybkie usunięcie czerwonych oczu. Natomiast, żeby zmienić wymiary zdjęcia, dzięki czemu znacząco zmniejszysz wagę pliku, kliknij Resize.
W panelu Resize w polach New dimensions podaj nowy rozmiar obrazka. Dla serwisów społecznościowych, takich jak Facebook czy Nasza-klasa.pl, zalecane wymiary to szerokość maksymalnie 800 pikseli. Dla serwisów Flickr i Picasa Web Albums możesz ustawić wyższe wymiary, np. szerokość 1600. Wystarczy, że wpiszesz pierwszą wartość, a system automatycznie przeliczy wymiar wysokości.
Zmiany zatwierdź przyciskiem OK.
Przejdź do zakładki Save & Share. W polu File name podaj nazwę dla edytowanego zdjęcia (nie używaj polskich znaków, a zamiast spacji stosuj podkreślenie „_”). Z rozwijanej listy wybierz rozszerzenie pliku. Dla zdjęć do serwisów społecznościowych najlepiej wybrać format JPG.
Suwakiem JPG Compression Quality ustaw kompresję pliku. Jeżeli chcesz zachować najlepszą jakość, przesuń suwak w prawą stronę.
Poniżej zobaczysz aktualną objętość pliku – w tym przypadku File size: 299 KB. Zmieniając jakość kompresji, zmienisz wynikową wagę zdjęcia. Kliknij przycisk Save Photo, aby zapisać zdjęcie na dysku.
W nowo otwartym oknie wskaż miejsce na dysku, na którym ma być zapisana fotka, i kliknij przycisk Zapisz. Po chwili pojawi się nowa strona z komunikatem o zapisaniu pliku na komputerze.
Możesz kontynuować edycję, klikając przycisk Continue editing.
Picnik jest zintegrowany z takimi serwisami, jak: Facebook, MySpace, Flickr i Picasa Web Albums. Jeżeli chcesz bezpośrednio przekazać edytowane zdjęcie do jednej z tych witryn, kliknij odpowiednią ikonę, np. Flickr, lub z listy More wybierz Picasa Web Albums.
Załóżmy, że zdecydujesz się na szybki przekaz zdjęć do serwisu Flickr. Aplikacja zapyta o połączenie do witryny. Kliknij przycisk Connect,
a otworzy się okno logowania do Flickra. Zaloguj się i kliknij przycisk Sign In. Jeżeli nie masz jeszcze konta, kliknij link Sign Up.
Rejestrację opisujemy w warsztacie na temat umieszczania zdjęć w serwisie Flickr.
Po zalogowaniu pojawi się potwierdzenie połączenia z Flickrem za pośrednictwem aplikacji webowej Picnik.
Kliknij Next, aby przejść dalej. Na kolejnej stronie kliknij przycisk OK, I'LL AUTHORIZE IT.
Po poprawnym połączeniu z kontem w serwisie Flickr otworzy się nowa strona w internetowym edytorze Picnik z formularzem przesyłania zdjęcia. W polu Title i Description podaj tytuł i opis zdjęcia. Nie zapomnij też o dodaniu tagów opisujących twoje zdjęcie w polu Tags. Na końcu zdefiniuj ustawienia prywatności. Jeżeli zdjęcie ma być widoczne dla wszystkich użytkowników, zaznacz pole wyboru Public
i kliknij przycisk Save Photo.