Jak samemu można szybko sprawdzić jakość skanera W wypadku urządzeń wielofunkcyjnych największym problemem jest jakość skanera. Zazwyczaj jest ona o klasę niższa niż jakość zastosowanej w urządzeniu drukarki. W praktyce każdy z zastosowanych skanerów jest w stanie sprawnie poradzić sobie z dokumentem tekstowym. Różnice i niedoskonałości ujawniają się dopiero przy skanowaniu zdjęć i materiałów, dla których rozdzielczość musi przekraczać 600 dpi (punktów na cal).
W wypadku urządzeń wielofunkcyjnych największym problemem jest jakość skanera. Zazwyczaj jest ona o klasę niższa niż jakość zastosowanej w urządzeniu drukarki. W praktyce każdy z zastosowanych skanerów jest w stanie sprawnie poradzić sobie z dokumentem tekstowym. Różnice i niedoskonałości ujawniają się dopiero przy skanowaniu zdjęć i materiałów, dla których rozdzielczość musi przekraczać 600 dpi (punktów na cal).
Jeżeli zależy ci na dobrym skanerze, poproś sprzedawcę o umożliwienie sprawdzenia jego jakości. Ogólny skan zdjęcia możesz wykonać, nawet nie podłączając urządzenia do komputera. Wystarczy dysponować pendrive’em, na którym urządzenie zapisze skan. Jeżeli zależy ci na dokładnej analizie możliwości sprzętu, potrzebne będzie podłączenie urządzenia do komputera i wybranie rozdzielczości min. 1200 dpi. Z taką rozdzielczością poradzi sobie całkiem sporo urządzeń średniej klasy. Znalezienie takiego, które poprawnie skanuje z rozdzielczością 2400 lub 4800 dpi, to jednak trudne zadanie.
Sprawdzając jakość skanera, bierzemy pod uwagę wyłącznie rozdzielczości optyczne. Interpolowane są efektem działania oprogramowania i nie warto z nich korzystać.
Ile naprawdę kosztuje użytkowanie drukarki
Cena drukarki to główny parametr brany pod uwagę przy zakupie urządzenia. Tymczasem nie jest to jedyny koszt, jaki musi ponieść użytkownik sprzętu. Bardzo istotny jest koszt materiałów eksploatacyjnych. Jeżeli drukujemy mało, nie ma to większego znaczenia, bo np. przy 10 kartkach miesięcznie różnica kosztów eksploatacji między najtańszą a najdroższą atramentówką wyniesie 24 zł rocznie. W wypadku 500 stron miesięcznie różnica to już 1200 zł, co przekracza cenę większości drukarek i pokazuje, że jest na czym oszczędzać.
Tanie urządzenia okazują się zazwyczaj drogie w eksploatacji, a te kosztowne drukują dość tanio. Dlatego, wybierając drukarkę, należy oszacować, ile drukujemy miesięcznie i policzyć koszt druku dla upatrzonych modeli. Następnie wyliczyć całkowity koszt użytkowania drukarki (TCO – ang. Total Cost of Ownership) dla okresów co 6 miesięcy lub co 500 lub 1000 wydruków, sumując cenę urządzenia z kosztem takiej liczby wydruków. Jak wyliczyć koszt druku jednej strony, pokazano we fragmencie powyżej. Dopiero dysponując takim wyliczeniem, można sprawdzić, która z drukarek okazuje się tańsza w ostatecznym rozrachunku.
Nie zawsze jest sens inwestowania w droższe, ale taniej drukujące urządzenie. Jeśli różnica w cenie zwróci się nie prędzej niż po 2 latach, to taka inwestycja jest nieopłacalna.
Dodatkowe funkcje w drukarkach zasługujące na uwagę
PictBridge
– dodatkowe złącze USB umieszczone z przodu drukarki. Port ten umożliwia bezpośrednie podłączenie aparatu fotograficznego do drukarki i sterowanie nią w celu wydrukowania zdjęcia bezpośrednio z tego urządzenia. Jest to doskonała alternatywa dla czytnika kart pamięci.
Ethernet – złącze sieciowe (RJ-45) umożliwia podłączenie drukarki do sieci lokalnej. Wymaga jednak postawienia urządzenia blisko routera lub pociągnięcia kabla sieciowego.
Bluetooth – interfejs bezprzewodowy, który w praktyce przydaje się przede wszystkim do drukowania zdjęć z telefonów komórkowych.
Wi-Fi – wbudowana karta sieci bezprzewodowej Wi-Fi ułatwia podłączenie drukarki do sieci lokalnej. Umożliwia postawienie drukarki w innym pomieszczeniu niż komputer. Większość drukarek ma karty zgodne ze standardem 802.11 g, tylko nieliczne z 802.11.n.