Cechy dobrego programu do montażu wideo w domu
|
- ŁATWOŚĆ OBSŁUGI
Dokonywanie podstawowych czynności edycyjnych, np. przycinanie klipów, łączenie, aplikowanie przejść – powinno się odbywać intuicyjnie.
- MODUŁ PRZECHWYTYWANIA WIDEO
Aplikacja powinna zapewniać możliwość przegrania materiału wideo z jak największej liczby urządzeń, na których został nagrany.
- AUTOMATYCZNY PODZIAŁ KLIPÓW NA SCENY
To niedoceniana funkcja niektórych programów, ale fakt wykrycia zmiany kadru w importowanym np. z kamery DV materiale bardzo ułatwia edycję.
- DUŻY WYBÓR EFEKTÓW I SZABLONÓW
Im więcej gotowych składników, z których możesz zmontować film, tym szybciej osiągniesz oczekiwany efekt.
- ZAPIS NA NOŚNIKACH I URZĄDZENIACH PRZENOŚNYCH
Możliwość bezpośredniego zapisu na płytach DVD (w postaci gotowego filmu z menu) czy eksportu na coraz popularniejsze urządzenia przenośne to przydatna cecha.
|
Podsumowanie testu
Przetestowaliśmy 7 programów do edycji wideo. Sześć to produkty komercyjne, a jeden – Pinnacle VideoSpin – jest programem darmowym, choć niektóre kodeki instalowane razem z tym programem są dostępne jedynie w 15-dniowej wersji próbnej. Po upływie tego okresu, chcąc np. tworzyć pliki w standardzie MPEG‑2 (zgodnym z DVD), trzeba wykupić odpowiedni kodek MPEG‑2. W cenie pozostałych programów otrzymujemy bez żadnych dopłat zestaw kodeków. Jedynie w niektórych przypadkach przed użyciem jakiejś funkcji lub konkretnego kodeka może być wymagana aktywacja. Dlatego pełnię funkcji opisywanych narzędzi uzyskasz, gdy twój komputer będzie podłączony do internetu (przynajmniej w chwili aktywowania niektórych funkcji – aktywacja jest oczywiście darmowa).
Instalacja i obsługa
Na instalację pięciu spośród siedmiu testowanych programów trzeba poświęcić ok. 10 minut. Ponadto w przypadku aplikacji firm Adobe i CyberLink po instalacji konieczny jest jeszcze restart komputera. Zarówno czas instalacji, jak i ewentualna potrzeba ponownego uruchomienia systemu wynikają z liczby dodawanych do systemu komponentów, bogatej biblioteki dodatków i efektów, a także – w przypadku oprogramowania – zastąpienia systemowych kodeków audio i wideo. Jednak instalacja żadnego programu nie była kłopotliwa. Zainstalowanie aplikacji polegało na potwierdzaniu kolejnych etapów instalacji. Także w przypadku rozbudowanych pakietów składających się z kilku (nawet 10, jak np. zestaw CyberLink DVD Suite v6 Pro) aplikacji większość operacji związanych z instalacją odbywa się automatycznie.
Zaletą testowanych programów jest też to, że stanowią kompleksowe rozwiązania. Po instalacji programu nie musisz już niczego instalować, by móc edytować i eksportować zmontowane filmy w wielu formatach. Wyjątek stanowi program Adobe Premiere Elements, który do pełnej sprawności wymaga programu QuickTime – nieinstalowanego automatycznie. Druga kwestia to wspomniane wcześniej próbne (ograniczone czasowo) wersje kodeków w darmowych Pinnacle VideoSpin.
Funkcje programu
Większość testowanych programów umożliwia przetworzenie materiału wideo od momentu przegrania źródłowych klipów z kamery (cyfrowej DV, HDV czy analogowej), aż po zapis rezultatu zmagań z montażem obrazu w postaci gotowego filmu na płycie DVD bądź pliku wideo w formacie dostosowanym do potrzeb użytkownika (np. w postaci filmu przeznaczonego do wyświetlania na iPodzie, komórce, czy też telewizorze HD). Wyjątek stanowi darmowy program Pinnacle Video-
Spin, który pozbawiono modułu przechwytywania wideo z podłączonej do komputera kamery lub tunera TV. Możliwy był jedynie import zapisanych już na dysku lub płycie DVD klipów.
Warto dodać, że wszystkie testowane komercyjne programy stwarzały możliwość zapisu gotowego materiału na nośnikach z definicji przeznaczonych do filmów zapisanych w standardzie Full HD (płyty Blu-ray lub HD DVD).
Większość testowanych programów wyposażono w bardzo bogate zestawy materiałów dodatkowych wzbogacających montowany materiał. Nie chodzi tu tylko o bogate biblioteki przejść pomiędzy klipami w projekcie, ale np. o plansze tytułowe, efekty wideo, efekty dźwiękowe, tła muzyczne itp. Dwa programy – Pinnacle Studio 12 Ultimate oraz CyberLink DVD Suite v6 Pro (a dokładniej wchodzący w skład tego pakietu program CyberLink PowerDirector) – zostały wyposażone w funkcję całkowicie automatycznej kreacji wideo. Wystarczy dodać do projektu źródłowe pliki wideo, a montażem, włączając w to aplikowanie przejść, efektów, muzyki itp., zajmie się automatycznie sam program. Dzięki temu w czasie zaledwie kilku minut można uzyskać rezultat wyglądający jak projekt, nad którym się pracowało przez wiele długich godzin.
Pasjonaci wideo, będący jednocześnie zapalonymi internautami, z pewnością docenią dostępną prawie we wszystkich programach (z wyjątkiem Corel Ulead VideoStudio 11 Plus oraz Adobe Premiere Pro CS3) funkcję bezpośredniego eksportu gotowego filmu do serwisu YouTube.