SoftwareDomowe studio wideo

    Domowe studio wideo

    Jeśli interesują cię multimedia, lubisz zajmować się domowym montażem wideo, mamy dla ciebie bardzo ciekawą propozycję w postaci pakietu Movavi Video Suite 11. Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje miłośnik filmowania.

    Domowe studio wideo

    Filmowanie imprez polega zwykle na bieganiu z kamerą i kręceniu wszystkich i wszystkiego. Powstaje z tego mnóstwo materiału, setki ujęć i kadrów, ale część to dłużyzny, nienadające się do publikacji. Należy przerobić ten surowy materiał w pełen wartkiej akcji i efektów specjalnych ciekawy reportaż z przyjęcia. Film w postaci plików zgranych z kamery cyfrowej lub smartfonu masz już na dysku komputera. Teraz potrzebne będzie dobre narzędzie, którym podzielisz film na ujęcia, usuniesz te, które nie wnoszą do akcji nic ciekawego, dodasz efekty, napisy, następnie udźwiękowisz całość i wyeksportujesz. Gotowy plik powielisz, nagrywając go na płytach DVD, które rozdasz wszystkim uczestnikom imprezy. Będzie to pamiątka, prezent niespodzianka, który można obejrzeć na telewizorze. Dalszym znajomym będziesz mógł pokazać efekt swojej pracy, tworząc wersję online i wrzucając gotowy film do internetu. Pakiet, którym będziemy się posługiwać w naszej pracy, to Movavi Video Suite 11 SE.

    WSTĘPNA OBRÓBKA MATERIAŁU

    Przed rozpoczęciem montażu filmu należy przygotować materiał wejściowy. Zaczniemy od podzielenia filmu na fragmenty i od konwersji. Tak przygotowane wideo importujemy do edytora.

    Dzielenie skopiowanego z kamery filmu na fragmenty

    Zbyt długie ujęcia należy podzielić na mniejsze części, a fragmenty, które nie wnoszą zbyt wiele do filmu, całkowicie wyciąć. Użyjemy do tego narzędzia do dzielenia wideo.

    Krok 1

    Po uruchomieniu programu wybierz w oknie menedżera narzędzi zakładkę Video, a następnie w sekcji Modyfikuj wybierz opcję Podziel.

    Krok 2

    Wywołałeś w ten sposób okno narzędzia Podziel video. Kliknij przycisk PLIK. W standardowym oknie dialogowym wskaż plik, który chcesz podzielić, i kliknij Otwórz.

    Krok 3

    W głównej części okna wyświetli się podgląd załadowanego pliku. Poniżej dostępna jest oś czasu oraz panel sterowania odtwarzacza, który oprócz standardowych przycisków sterujących, tj. odtwarzaj, pauza, przewiń, ma jeszcze dwa dodatkowe przyciski, umieszczające na osi czasu znaczniki.

    Obraz

    Krok 4

    Kliknij najpierw pierwszy przycisk Znacznik początkowy. Na osi czasu pojawi się znacznik w postaci zielonego trójkąta. Następnie wskaż myszką na osi czasu miejsca, gdzie ma się pojawić drugi znacznik. Kliknij przycisk Znacznik końcowy. Na osi czasu pojawi się drugi znacznik.

    Obraz

    Krok 5

    Umieszczone na osi czasu znaczniki możesz przesuwać myszką i w ten sposób oznaczać początek i koniec fragmentu filmu. Aby wyciąć z filmu oznaczony fragment i zapisać go do nowego pliku, nie zmieniaj żadnych opcji w prawej górnej sekcji. Możesz natomiast zmienić katalog docelowy oraz format wyjściowy zapisywanego pliku. Kliknij przycisk PODZIEL.

    Krok 6

    Wyświetli się okno Kreator Zapisu. Określ w nim parametry wyjściowe zapisywanego fragmentu filmu (osobno dla strumienia wideo i strumienia audio). Kliknij Dalej i Zakończ. Otworzy się okno folderu, do którego został zapisany wycięty fragment.

    Obraz

    Krok 7

    Druga możliwość to wycięcie dwóch fragmentów: od pierwszej sekundy filmu do znacznika początkowego oraz od znacznika końcowego do końca filmu, a następnie scalenie tych dwóch fragmentów. Aby to zrobić, ustaw znaczniki w odpowiednich miejscach na osi czasu, w prawej górnej sekcji wybierz opcję Usuń zaznaczone i kliknij przycisk POŁĄCZ. Dalej postępuj według wskazówek z kroku 6.

    Obraz

    Krok 8

    Trzecia możliwość to wycięcie dwóch fragmentów: od pierwszej sekundy filmu do znacznika początkowego oraz od znacznika końcowego do końca filmu, a następnie zapisanie ich do dwóch osobnych plików wideo. Aby to zrobić, ustaw znaczniki w odpowiednich miejscach na osi czasu. W prawej górnej sekcji wybierz opcję Usuń zaznaczone i kliknij przycisk PODZIEL. Dalej postępuj według kroku 6.

    Krok 9

    Możesz też skorzystać z funkcji automatycznego podziału pliku źródłowego na fragmenty o określonym rozmiarze, długości lub podzielić go na kilka równych klipów. Gdy zakończysz dzielenie, zamknij okno narzędzia Podziel video standardową ikoną X.

    Obraz

    Szybka zmiana formatów plików wideo

    Jeśli format plików wykonanych przez kamerę nie jest odpowiedni, możesz bardzo szybko dokonać ich konwersji. Służy do tego kolejne narzędzie – składnik pakietu Video Suite.

    Krok 1

    W oknie menedżera narzędzi wybierz zakładkę Video, a potem w sekcji Modyfikuj wybierz opcję Konwertuj.

    Krok 2

    Wywołałeś w ten sposób okno konwertera. Kliknij przycisk PLIK. W standardowym oknie dialogowym wskaż plik (lub pliki), które chcesz podzielić, i kliknij Otwórz.

    Krok 3

    Lista wskazanych plików wyświetli się w panelu głównym. Wszystkie pliki są domyślnie zaznaczone do konwersji. Możesz zaznaczyć jeden z nich i korzystając z panelu podglądu, sprawdzić, czy to właściwy klip.

    Obraz

    Krok 4

    Rozwiń listę Zapisane ustawienia i wybierz jeden z profilów konwersji. Obok wybranego profilu dostępny jest przycisk Ustawienia wywołujący okno, w którym możesz szczegółowo dostosować parametry pliku wyjściowego. Klikając przycisk Przeglądaj obok pola Cel, możesz zmienić domyślny katalog, do którego będą zapisane skonwertowane klipy. Możesz również skorzystać z akcji Połącz.

    Obraz

    Krok 5

    Po ustawieniu wszystkich parametrów pozostaje tylko kliknąć przycisk KONWERTUJ. Resztą zajmie się oprogramowanie. Gdy zakończysz, zamknij okno standardową ikoną X.

    EDYCJA FILMU, EKSPORT I PUBLIKACJA

    W trakcie montażu połączysz sceny, dodasz animacje, efekty, napisy i ścieżkę audio. Gotowy materiał zapiszesz na dysku i będziesz go mógł nagrać na DVD lub umieścić w internecie.

    Dodawanie efektów specjalnych i animowanych przejść

    Sceny już ustawione, dodatkowo dodaliśmy statyczne obrazy. Teraz należy sprawić, aby montowany materiał nabrał atrakcyjnego wyglądu. Zapewnią go efekty specjalne i animowane przejścia, które umieścimy między scenami.

    Krok 1

    Aby dodać do sceny jeden z dostępnych efektów, kliknij zakładkę Efekty. Biblioteka efektów wyświetli się powyżej. Są one pogrupowane na kategorie.

    Obraz

    Krok 2

    Aby sprawdzić, jak zmienia się wideo po zastosowaniu wybranego efektu, kliknij wybraną ikonę efektu i uruchom odtwarzanie filmu w panelu obok. Aby zastosować efekt na wybranym klipie, złap jego ikonę i przeciągnij ją i upuść na ikonę wybranego klipu na osi czasu. Klip zostaje oznaczony cyferką informującą, ile efektów zastosowano.

    Krok 3

    Aby sprawdzić, jakie efekty są zastosowane na wybranym klipie, kliknij na cyferce prawym przyciskiem myszki. Wyświetli się okienko z listą zastosowanych efektów. Zastosuj efekty specjalne na tylu klipach, na ilu chcesz, ale nie przesadzaj z ich liczbą.

    Obraz

    Krok 1

    Kolejnym elementem, który uatrakcyjni film, będą animowane przejścia, które płynnie połączą poszczególne sceny. Aby dodać przejście, kliknij zakładkę Przejścia. Podobnie, jak to miało miejsce przy dodawaniu efektów, pogrupowane miniatury przejść wyświetlą się w bibliotece powyżej.

    Obraz

    Krok 2

    Kliknij jedną z ikon, aby zobaczyć na podglądzie obok, jak wygląda efekt. Jeśli spodobał ci się, złap jego ikonę i przeciągnij ją i upuść w pole łączące dwa klipy. Zostanie ono wypełnione. Aby obejrzeć, jak prezentuje się przejście między klipami, kliknij na nim prawym przyciskiem myszki i z menu wybierz opcję Odtwarzaj.

    Krok 3

    W opisany powyżej sposób dodaj efekty przejścia do wszystkich połączeń klipów. Aby obejrzeć cały film wraz z dodanymi wcześniej efektami i przejściami, kliknij prawym przyciskiem myszki na dowolnej miniaturze klipu lub przejścia i z menu wybierz opcję Odtwórz wszystko.

    Krok 4

    W tym momencie należy zapisać dotychczasową pracę. Z menu Plik wybierz opcję Zapisz projekt, w standardowym oknie dialogowym nadaj plikowi nazwę i kliknij przycisk Zapisz. Dzięki temu będziesz mógł przerwać montaż i powrócić do niego w przyszłości.

    Dodawanie napisów, udźwiękowienie i eksport filmu

    Aby opowiedzieć, co aktualnie dzieje się na filmie i co aktualnie dzieje się na ekranie, warto wyświetlić w odpowiednich momentach filmu podpisy i zabawne komentarze oraz dodać ścieżkę audio. Gdy całość będzie już gotowa, zajmiemy się eksportem gotowego materiału na dysk.

    Krok 1

    Zaczniemy od planszy tytułowej otwierającej cały film. Jako planszę zastosujemy statyczny obrazek, np. jedno ze zdjęć, które zostało zrobione podczas kręcenia filmu. Przeciągnij je z biblioteki – zakładka Media, i upuść w obszar pola widocznego na osi czasu przed pierwszym dodanym klipem.

    Obraz

    Krok 2

    Zmienimy teraz tryb wyświetlania osi czasu z trybu uproszczonego scenorysu (na którym dotychczas pracowaliśmy) na zaawansowany tryb osi czasu. W tym celu kliknij ikonę Opcja osi czasu.

    Krok 3

    Widok osi czasu uległ zmianie. Teraz masz dostęp do wszystkich ścieżek wykorzystywanych aktualnie w naszym projekcie. Suwakiem Zoom możesz przybliżać i oddalać widok osi czasu. Po lewej stronie widoczne są nagłówki ścieżek. Od góry: ścieżka tytułów, ścieżka wideo oraz dwie ścieżki audio.

    Obraz

    Krok 4

    Jeśli zajdzie potrzeba, możesz dodawać następne ścieżki audio i wideo. Kliknij ikonę + i z menu wybierz odpowiednią opcję.

    Obraz

    Krok 5

    Aby dodać do wstawionej przed chwilą planszy animowany napis, kliknij zakładkę Tytuły, następnie z biblioteki powyżej wybierz jedną z miniatur tytułów (jego podgląd zobaczysz obok). Miniaturę wybranego tytułu złap myszką i przeciągnij i upuść na oś czasu na początek ścieżki tytułów. Tytuł w postaci zielonego paska zostaje dodany do osi czasu.

    Obraz
    Obraz

    Krok 6

    Teraz należy wpisać własny tekst. W tym celu kliknij zielony pasek tytułu, który dodałeś do osi czasu. W oknie podglądu pojawi się biały prostokąt. Kliknij dwa razy wewnątrz tego prostokąta. Zmieni on kolor na czerwony, a wewnątrz pojawi się tytuł. Teraz możesz go usunąć i wpisać własny. Aby obejrzeć efekt, kliknij na zielonym pasku tytułu na osi czasu i uruchom odtwarzanie.

    Obraz

    Krok 7

    Masz możliwość formatowania wpisanego tekstu. W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszki na zielonym pasku tytułu na osi czasu i z menu wybierz opcję Właściwości. W obszarze bibliotek wysunie się panel zawierający opcje, za których pomocą można zmienić krój, wielkość i kolor czcionki, czas trwania, szybkość i efekt animacji.

    Krok 1

    Aby dodać do filmu ścieżkę audio lub inne dźwięki, należy umieścić zaimportowane wcześniej pliki audio na osi czasu (obsługiwane formaty audio to WMA, WAV, OGG). Domyślnie do dyspozycji masz dwie ścieżki audio (w naszym przykładzie to wystarczająca liczba).

    Krok 2

    Tak jak w przypadku klipów wideo, złap myszką miniaturę pliku audio, przenieś ją z biblioteki i upuść w obszarze pierwszej ścieżki audio na osi czasu. Następnie za pomocą myszki wyreguluj jego długość.

    Krok 3

    Za pomocą ikon Głośność i Szybkość możesz wyregulować parametry odtwarzanego dźwięku. W opisany sposób możesz dodawać kolejne dźwięki lub muzykę w tle.

    Krok 4

    Możesz również nagrać własne zabawne komentarze, zapisać je do plików audio, a następnie zaimportować i dodać do filmu. Jeśli masz mikrofon podłączony do komputera, przejdź do okna menedżera narzędzi, kliknij zakładkę Audio, a następnie w sekcji Przechwyć wybierz narzędzie Audio.

    Krok 5

    Wyświetli się okno narzędzia Przechwyć dźwięk. Na prawym pasku dostępne są opcje pozwalające skonfigurować parametry urządzenia nagrywającego dźwięk, jakość audio, format i nazwę pliku wyjściowego czy katalog docelowy, w którym będzie on zapisany.

    Krok 6

    Aby zarejestrować dźwięk, kliknij przycisk Rozpocznij nagrywanie i zacznij mówić do mikrofonu. Aby zakończyć, kliknij przycisk Zatrzymaj nagrywanie. Zamknij okno przyciskiem Gotowe. Po powrocie do okna edycji utworzone pliki audio z komentarzami zaimportuj do biblioteki i dodaj do ścieżki audio na osi czasu, tak jak opisaliśmy w poprzednich krokach.

    Obraz

    Krok 1

    Gdy materiał jest już zmontowany, czas na utworzenie pliku wynikowego. W tym celu kliknij ostatnią zakładkę Eksport i z rozwiniętego menu wybierz opcję Zapisz jako plik video.

    Obraz

    Krok 2

    W otwartym oknie Zapisz projekt jako plik video wybierz z listy format wyjściowy. Klikając przycisk Ustawienia, możesz dostosować parametry wybranego formatu, tj. rozdzielczość, kodek wideo, format ścieżki audio itp.

    Krok 3

    Gdy to zrobisz, kliknij przycisk Zapisz. W standardowym oknie dialogowym Zapisz jako wskaż katalog docelowy, gdzie zostanie zapisany wynikowy plik wideo, i kliknij przycisk Zapisz. Pozostało już tylko czekać, aż program utworzy plik wideo.

    Udostępnianie gotowego filmu

    Film już utworzony. Teraz trzeba pokazać go światu. Nie ma oczywiście szybszego i wygodniejszego sposobu, jak skorzystanie z internetu. Jeśli zechcesz zrobić prezent niespodziankę, możesz nagrać gotowe dzieło na płytach DVD i rozdać rodzinie i znajomym. Opisujemy obie metody.

    Krok 1

    W oknie menedżera narzędzi wybierz zakładkę Video, a następnie w sekcji Ciesz się i udostępniaj wybierz opcję Udostępnij.

    Krok 2

    Wywołałeś w ten sposób okno Udostępniaj filmy i zdjęcia. Wybierz ikonę serwisu, do którego chcesz wrzucić film. W kolejnym oknie wprowadź dane logowania do twojego konta. Kliknij Zaloguj się.

    Obraz

    Krok 3

    Po pomyślnym zalogowaniu powrócisz do okna Udostępniaj filmy i zdjęcia. Kliknij przycisk Dodaj plik, w oknie dialogowym wskaż plik wideo, który chcesz umieścić w internecie. Pojawi się on na liście. Kliknij przycisk Udostępnij, uruchamiając proces przesyłania danych.

    Krok 1

    W oknie menedżera narzędzi wybierz zakładkę Dane, a potem w sekcji Nagraj wybierz opcję Dysk.

    Krok 2

    Wywołałeś w ten sposób okno Utwórz CD/DVD. Otwórz w tle okno katalogu, w którym jest zapisany gotowy film, i przeciągnij jego ikonę i upuść w pole obszaru. Nazwa pliku pojawi się na samej górze. W ten sposób możesz dodawać do kompilacji kolejne pliki.

    Krok 3

    W dolnej części widoczny jest pasek stanu pokazujący, ile wolnego miejsca pozostało na płycie. Gdy zakończysz dodawanie plików, umieść czystą płytę w napędzie, kliknij ikonę Nagraj płytę. W kolejnym kroku określ prędkość nagrywania i kliknij Dalej. Krążek z filmem zostanie utworzony.

    Obraz
    oprogramowaniefilmmultimedia

    Wybrane dla Ciebie