Urządzenia wielofunkcyjne
Konstrukcje łączące cechy drukarki laserowej (monochromatycznej albo kolorowej) lub atramentowej ze skanerem to urządzenia wielofunkcyjne. Z urządzeń tych korzysta się tak samo jak z drukarki i w zależności od tego, z jakiej techniki druku korzystają (laserowej, atramentowej) — mają ich wady oraz zalety. Dodatkowo urządzenia wielofunkcyjne umożliwiają skanowanie dokumentów oraz klasycznych fotografii. Ogromnym atutem urządzeń tej klasy jest funkcja ksero, za której pomocą można powielać dokumenty, i to bez potrzeby włączania komputera. Urządzenia takie poza prędkością druku różnią się między sobą możliwościami skanera. Zatem przed zakupem warto przyjrzeć się parametrom technicznym, takim jak prędkość skanowania, rozdzielczość optyczna i głębia koloru. Te ostatnie parametry mają znaczenie w przypadku skanowania zdjęć. Do drukowania dokumentów rozdzielczość 300 dpi w zupełności wystarczy.
Jeśli zależy ci na funkcjach ksero, sprawdź, czy możliwe jest zaprogramowanie liczby wykonywanych kopii oraz czy można pomniejszać kserowane dokumenty. Sprawdź także prędkości, z jakimi urządzenie wielofunkcyjne kopiuje dokumenty mono i w kolorze.
Zaletą tych urządzeń jest atrakcyjna cena zakupu, która mimo ich większych możliwości jest zbliżona do ceny samej drukarki atramentowej lub laserowej (np. drukarka HP DeskJet D4260 – 260 zł, urządzenie wielofunkcyjne – 280 zł).
Urządzenie wielofunkcyjne do domu
HP Photosmart C5280
Ciekawą propozycją urządzenia wielofunkcyjnego do domu jest model HP Photosmart C5280. Ma on wysokie prędkości zarówno druku, jak i kserowania dokumentów. Umożliwia także drukowanie zdjęć. Wyróżnia go bogate wyposażenie. Urządzenie jest wyposażone w czytnik kart pamięci oraz tackę do druku bezpośredniego na płytach CD/DVD. Na szczególną uwagę zasługuje także zintegrowany skaner.
Prędkość druku mono/kolor: 32/24 str./min
Rozdzielczość druku: 4800x1200
Maksymalny format druku: A4
Interfejs: USB
Rozdzielczość skanera: 1200x1200
Szacunkowy koszt druku mono/kolor/foto: 0,10/0,29/1,45 zł
Cena: 456 zł (aktualizacja 6 lutego 2009)
PLUSY:
- Możliwość bezpośredniego druku na płytach CD/DVD
- Duża prędkość drukowania i kopiowania
- Czytnik kart pamięci
- Dobrej jakości skaner
MINUSY:
- Słaba jakość dokumentów tekstowych
Koszty eksploatacji i wydajność
Skupimy się na eksploatacji najbardziej popularnych obecnie drukarek laserowych i atramentowych. Reguła jest prosta: im tańsza jest sama drukarka, tym wyższe jej koszty eksploatacyjne. Koszty te generowane są przez materiały, takie jak tusz w przypadku drukarek atramentowych czy toner w przypadku laserówek. Przy druku fotografii należy do kosztów eksploatacyjnych doliczyć cenę papieru fotograficznego, a w przypadku kolorowych drukarek laserowych pozostałe elementy podlegające wymianie po określonym czasie drukowania.
Atramentowa vs laserowa
Porównując jednak koszty druku drukarek z podobnych przedziałów cenowych, zdecydowanie tańsze są drukarki laserowe. Kosztują jednak drożej podczas zakupu. Oczywiście są także modele przeznaczone do zastosowań domowych (takie jak: HP LaserJet 1018–280 zł), których cena jest zbliżona do tylko nieco lepszych atramentówek. Ale pamiętaj, że kupno pojemnika z tonerem z reguły będzie tylko nieco mniejszym wydatkiem niż kupno kolejnej takiej drukarki (toner do wymienionej drukarki kosztuje 210 zł). Taka sama sytuacja dotyczy tanich domowych drukarek atramentowych (np. Canon PIXMA IP1200), do których materiały eksploatacyjne kosztują tyle, ile sama drukarka. Jeśli masz tylko kilka stron do wydrukowania, taniej będzie skorzystać z odpowiedniego punktu usługowego. Do najtańszych drukarek są często dołączane zestawy startowe. Ich wydajność, jeśli chodzi o liczbę zadrukowanych stron, jest nieporównywalnie niższa niż w przypadku zwykłych, roboczych materiałów eksploatacyjnych. Zatem niedługo po nabyciu takiej drukarki będziesz musiał kupić kasetę z tonerem lub zestaw kartridżów.
Materiały alternatywne
Przy okazji kosztów eksploatacyjnych nie można nie wspomnieć o możliwościach obniżania wydatków. Wiąże się to ze stosowaniem alternatywnych tonerów oraz atramentów takich firm, jak ActiveJet czy BlackPoint. Takie materiały bywają nawet o połowę tańsze od oryginałów. Pamiętaj jednak, że produkty mniej znanych wytwórców, dostępne na giełdach komputerowych, mogą spowodować pogorszenie jakości druku lub w ekstremalnych wypadkach zabrudzić wnętrze drukarki (np. tusz, który samoistnie wypłynie z pojemnika). W przypadku niektórych drukarek, zwłaszcza tych najnowszych, bardzo trudno jest też znaleźć zamienniki.
Zintegrowane czy oddzielne
Przy kosztach eksploatacyjnych uwzględnij także to, czy kolorowe pojemniki są zintegrowane z urządzeniem czy oddzielne. Dotyczy to tylko drukarek atramentowych. Jeżeli będziesz dużo drukował w kolorze, musisz wiedzieć, że nie wszystkie tusze będą zużywane w takiej samej ilości. W przypadku tuszów zintegrowanych wyczerpanie jednego koloru będzie się wiązało z koniecznością wymiany całego kartridża. Przy tuszach oddzielnych nie ma tego problemu, wymieniasz tylko ten tusz, który się wyczerpał.