Domowy montaż
Movavi Video Editor 10 jest uniwersalnym narzędziem i zawiera bogaty zestaw funkcji. Z jego obsługą poradzi sobie każdy, nawet początkujący użytkownik peceta.
Import i ustawienie klipów na osi czasu
Poniższa instrukcja krok po kroku wyjaśni, jak korzystając z programu zmontować film. Zacznij od zaimportowania klipów do aplikacji i ustawienia ich w odpowiedniej kolejności.
Krok 1
Po uruchomieniu programu edytor domyślnie wyświetla zawartość zakładki Import. Aby załadować klipy wideo w celu montażu, kliknij ikonę Dodaj pliki multimedialne. W standardowym oknie dialogowym wskaż pliki i kliknij przycisk Otwórz. Pamiętaj, że program w wersji SE pozwala importować tylko pliki w formacie AVI, MOV i WMV. Jeśli masz nagrania z kamery, np. w formacie MP4, musisz je wcześniej skonwertować jednym z dostępnych w internecie konwerterów. Na płycie znajdziesz bezpłatny konwerter Pazera Free MP4 to AVI Converter 1.9. Innym dobrym konwerterem jest Free Studio, do pobrania za darmo ze strony www.dvdvideosoft.com/pl.
Krok 2
Po chwili pliki zostaną załadowane do biblioteki programu, a w oknie zostanie wyświetlona zakładka Multimedia. W widocznej bibliotece dostępne są miniatury wszystkich załadowanych przed chwilą klipów. Oprócz plików wideo do biblioteki można też załadować pliki audio oraz zdjęcia. Wielkość ikon możesz regulować za pomocą rozwijanego menu, np. Małe ikony.
Krok 3
Domyślnie biblioteka wyświetla wszystkie załadowane typy plików (1). Jeśli chcesz, aby wyświetlane były tylko klipy wideo wybierz ikonę (2). Możesz również wyświetlać tylko zdjęcia (3) lub tylko pliki audio (4).
Krok 4
Jeśli po pierwszym zaimportowaniu zechcesz dodać więcej plików do bibliotek, kliknij ikonę Dodaj media i wskaż kolejne pliki do zaimportowania.
Krok 5
Po lewej stronie widoczny jest moduł podglądu. Gdy klikniesz dwukrotnie jedną z miniatur klipów w bibliotece, zostanie on wyświetlony w tym miejscu. Za pomocą panelu sterowania poniżej możesz uruchomić jego odtwarzanie, przewinąć go w przód i w tył oraz pauzować.
Krok 6
W dolnej części okna widoczna jest oś czasu, a poniżej puste ścieżki. Napis Przeciągnij pliki wideo tutaj zachęca do rozpoczęcia pracy. Złap myszką miniaturę wybranego klipu i korzystając z metody przeciągnij i upuść umieść go w obszarze ścieżki wideo.
Krok 7
W ten sam sposób umieść na ścieżce pozostałe ujęcia. Jeśli chcesz wpleść pomiędzy klipy wideo statyczne obrazki, umieść je w odpowiednich miejscach korzystając z tej samej metody, której użyłeś do wstawienia plików wideo.
Krok 8
Kolejność umieszczonych na ścieżce klipów możesz zmieniać przeciągając je myszką. Wstawiony na osi klip możesz pociąć na mniejsze fragmenty. Służy do tego ikona z nożyczkami.
Krok 9
Aby obejrzeć wstępnie złożony film uruchom odtwarzanie w module podglądu. Możesz też włączyć tryb odtwarzania na pełnym ekranie kombinacją klawiszy Alt+F. Aby wyjść z trybu pełnoekranowego, kliknij gdziekolwiek myszką.
Czym różni się wersja SE od wersji komercyjnej?
Movavi Video Editor 10 w pełnej, specjalnej wersji SE różni się od komercyjnej wersji programu następującymi cechami:
- obsługuje następujące formaty wideo i audio: AVI, WMV, MOV, OGG, WAV, FLAC, APE, WMA
- nie ma możliwości uaktualniania
- nie ma funkcji nagrywania filmów na DVD.
Wszystkie pozostałe funkcje są w pełni dostępne.
Uatrakcyjnianie filmu efektami specjalnymi
Na obecnym etapie dysponujesz klipami ustawionymi w odpowiedniej kolejności. Teraz film należy uatrakcyjnić wykorzystując do tego efekty specjalne i animowane przejścia, które umieścisz pomiędzy scenami.
Krok 1
Aby dodać do sceny jeden z dostępnych efektów, kliknij zakładkę Efekty. Biblioteka efektów wyświetli się powyżej. Każdy efekt reprezentowany jest przez miniaturę. Efekty są pogrupowane na kategoriach, których przystępne nazwy wyświetlone są w kolumnie obok np. Filtry.
Krok 2
Aby sprawdzić, jak zmienia się wideo po zastosowaniu wybranego efektu, kliknij wybraną miniaturę efektu, np. Stary film sepia, i uruchom odtwarzanie filmu w panelu obok. Możesz tutaj skorzystać z podglądu na podzielonym ekranie. W tym celu kliknij zakładkę Obydwa. Aby zastosować efekt na wybranym klipie, złap jego ikonę, a następnie przeciągnij i upuść umieść ją na ikonie wybranego klipu widocznej na ścieżce wideo. Klip zostaje oznaczony gwiazdką.
Krok 3
Aby sprawdzić, jakie efekty zostały zastosowane na wybranym klipie, kliknij gwiazdkę myszką. Wyświetli się okienko z listą zastosowanych efektów, np. Stary film. Zastosuj efekty specjalne na tylu klipach, na ilu chcesz, ale nie przesadzaj z ich ilością, ponieważ znacząco wydłuży to czas renderowania gotowego filmu.
Krok 4
Kolejnym elementem, który uatrakcyjni film, będą animowane przejścia, które płynnie połączą poszczególne sceny. Aby dodać przejście, kliknij zakładkę Przejścia. Podobnie, jak to miało miejsce przy dodawaniu efektów, pogrupowane miniatury efektów przejścia wyświetlą się w bibliotece powyżej.
Krok 5
Kliknij jedną z ikon, np. Falowanie - łagodne, aby zobaczyć na podglądzie obok, jak efekt wygląda w akcji. Jeśli spodobał ci się, złap jego ikonę, a następnie przeciągnij ją i upuść w pole łączące dwa klipy na ścieżce wideo. Zostanie ono wypełnione. Aby obejrzeć, jak prezentuje się przejście pomiędzy klipami, kliknij na nim prawym przyciskiem myszki i z menu wybierz opcję Odtwarzaj.
Krok 6
W opisany powyżej sposób dodaj efekty przejścia do wszystkich połączeń klipów. Aby obejrzeć cały film wraz z dodanymi wcześniej efektami i przejściami, kliknij prawym przyciskiem myszki na dowolnej miniaturze klipu lub przejścia na ścieżce wideo, i z menu wybierz Odtwórz wszystko.
Krok 7
Najwyższa pora, by zapisać dotychczasową pracę. Z menu Plik wybierz opcję Zapisz projekt jako, po czym w standardowym oknie dialogowym nadaj plikowi nazwę i kliknij przycisk Zapisz. Dzięki temu będziesz mógł przerwać montaż wideo i powrócić do edycji filmu w przyszłości.
Dodawanie tytułów i muzyki w tle
Aby opowiedzieć, co aktualnie dzieje się na ekranie, warto wyświetlić w odpowiednich momentach filmu napisy oraz dodać ścieżkę audio z pliku dźwiękowego, np. WMA. W odpowiednich momentach doda ona filmowi dynamiki, a w innych złagodzi nastrój.
Krok 1
Na początek dodajmy planszę tytułową otwierającą cały film. Jako planszę zastosuje statyczny obrazek, np. jedno ze zdjęć, które zostało zrobione podczas kręcenia filmu. Przeciągnij miniaturę zdjęcia z biblioteki, z zakładki Multimedia, i upuść w obszar pola widocznego na ścieżce wideo przed pierwszym dodanym klipem.
Krok 2
Suwakiem Powiększenie możesz przybliżać i oddalać widok ścieżek. Po lewej stronie widoczne są nagłówki ścieżek. Od góry są to ścieżka tytułów (6), ścieżka wideo (7) oraz dwie ścieżki audio (8).
Krok 3
Jeśli zajdzie potrzeba, możesz dodawać kolejne ścieżki audio i wideo. Kliknij ikonę + i z menu wybierz odpowiednią opcję:
Krok 4
Aby dodać do wstawionej przed chwilą planszy animowany napis, kliknij zakładkę Napisy, a następnie z biblioteki powyżej wybierz jedną z miniatur. Podgląd zobaczysz obok. Miniaturę wybranego napisu, np. Przewijalny blok, złap myszką, a następnie przeciągnij i upuść na początek ścieżki tytułów. Tytuł w postaci zielonego paska zostaje dodany:
Krok 5
Teraz należy wpisać własny tekst. W tym celu kliknij zielony pasek tytułu, który dodałeś do ścieżki tytułów, a następnie w oknie podglądu kliknij domyślny napis. Pojawi się biały prostokąt, a obok wysunie się panel. Wpisz w nim własny tekst podpisu. Możesz go formatować, np. zmieniając czcionki.
Krok 6
W panelu oprócz opcji pozwalających zmienić krój, wielość i kolor czcionki możesz regulować stopień przezroczystości, szybkość i efekt animacji oraz dodawać do napisu tło i cień.
Krok 1
Aby dodać do filmu ścieżkę audio lub inne dźwięki, należy umieścić zaimportowane wcześniej pliki audio na ścieżce audio (obsługiwane formaty audio to WMA, WAV i OGG). Domyślnie do dyspozycji masz dwie ścieżki audio, ale możesz dodać ich więcej.
Krok 2
Tak, jak to było w przypadku klipów wideo, złap myszką miniaturę pliku audio, i przenieś ją z biblioteki, upuszczając w obszarze pierwszej ścieżki audio. Następnie za pomocą myszki wyreguluj jej długość.
Krok 3
Za pomocą ikon Głośność i Szybkość możesz wyregulować parametry odtwarzanego dźwięku. W opisany wyżej sposób możesz dodawać kolejne dźwięki lub muzykę w tle, miksując je na obu dostępnych ścieżkach.
Krok 4
Możesz również nagrać własne komentarze, zapisać je w formie plików audio, a następnie dodać do filmu. Jeśli dysponujesz mikrofonem podłączonym do komputera, kliknij zakładkę Import a następnie ikonę Przechwyć audio.
Krok 5
Wyświetli się panel przechwytywania dźwięku. Po prawej stronie dostępne są opcje pozwalające wybrać urządzenie, źródło nagrywanego dźwięku i ustawić głośność.
Krok 6
Aby zarejestrować dźwięk, kliknij przycisk Rozpocznij nagrywanie i zacznij mówić do mikrofonu. Aby zakończyć, kliknij przycisk Przerwij nagrywanie. Zarejestrowany dźwięk automatycznie umieszczany jest na osi czasu. Za pomocą myszki ustaw go w odpowiednim miejscu.
Eksport filmu na dysk twardy i umieszczenie go w internecie
Film masz już zmontowany. W ostatnim etapie należy zapisać go na dysku i opublikować w internecie.
Krok 1
Gdy materiał jest już zmontowany i wszystko jest w porządku, powinieneś utworzyć plik wynikowy. W tym celu kliknij ostatnią zakładkę Zapisz film i z rozwiniętego menu wybierz opcję Zapisz jako plik wideo.
Krok 2
Zamknij okno reklamowe przyciskiem Zamknąć? lub naciśnij na klawiaturze Esc. W otwartym oknie wybierz z rozwijanej listy format wyjściowy. Klikając przycisk Ustawienia możesz dostosować parametry wybranego pliku, tj. rozdzielczość, kodek wideo, format ścieżki audio itp. Po zakończeniu kliknij OK.
Krok 3
Gdy to zrobisz, kliknij przycisk Zapisz, w standardowym oknie dialogowym wskaż katalog docelowy, w którym zostanie zapisany wynikowy plik wideo i kliknij przycisk Zapisz. Pozostało tylko zaczekać, aż program wyrenderuje plik wideo.
Krok 4
Aby umieścić pracę w jednym z serwisów wideo online, np. YouTube, w oknie głównym programu kliknij ostatnią zakładkę Zapisz film i z rozwiniętego poniżej menu wybierz opcję Opublikuj w internecie.
Krok 5
Zamknij okno reklamowe przyciskiem Zamknąć lub naciśnij na klawiaturze Esc. W oknie menedżera kliknij ikonę, np. YouTube, a następnie kliknij Ustawienia i w kolejnym oknie (Ustawienia AVI) wybierz dekoder, jakim skompresowany będzie twój film. Potwierdź zmiany klikając OK.
Krok 6
Po powrocie do okna Udostępnij online kliknij Zapisz, w standardowym oknie dialogowym nadaj plikowi nazwę i kliknij Zapisz. Plik wynikowy zostanie wygenerowany i zapisany na dysku komputera.
Krok 7
Po zakończeniu otworzy się okno, w którym należy wprowadzić dane logowania do konta w serwisie YouTube (nazwę użytkownika i hasło). Kliknij Sign in.
Krok 8
Zostanie wyświetlony komunikat. Kliknij Accept. Wyświetli się kolejne okno Movavi Share Online. Na liście widoczna jest nazwa wygenerowanego pliku wideo, który chcesz umieścić w internecie. Zaznacz plik wideo i kliknij myszką przycisk Udostępnij. Film zostanie przesłany do serwisu YouTube.