Doskonały dźwięk i obraz
Większość obecnie sprzedawanych monitorów LCD to modele panoramiczne o rozdzielczości matrycy 1440x900, 1680x1050 lub 1920x1200. Dla niektórych kart graficznych są to nienaturalne proporcje, dlatego obraz może być nieprawidłowo wyświetlany: o proporcjach 4:3 jest rozciągany tak, by był wyświetlany na „panoramie” 16:10, albo jest wyświetlany poprawnie na środku ekranu, a po bokach są czarne pasy (np. na filmach).
W razie problemów spróbuj znaleźć na stronie WWW producenta monitora sterownik do twojego modelu. Jeśli jest to archiwum, np. plik ZIP, rozpakuj go i pliki umieść w dowolnym katalogu.
Kliknij prawym klawiszem myszy na pulpicie. Z menu kontekstowego wybierz Zarządzaj. W oknie Zarządzanie komputerem kliknij Menedżer urządzeń, a w prawej części okna rozwiń Monitory. Kliknij prawym klawiszem myszy na monitorze i z menu kontekstowego wybierz polecenie Aktualizuj sterownik.
W kolejnych oknach kreatora wybierz opcje: Nie, nie tym razem, Zainstaluj z listy lub określonej lokalizacji, Nie wyszukuj, wybiorę sterownik do zainstalowania, następnie kliknij przycisk Z dysku. W oknie Lokalizowanie pliku przejdź do katalogu, w którym umieściłeś sterowniki monitora, a następnie wskaż plik INF i kliknij Otwórz. Kontynuuj pracę kreatora, by zainstalować sterownik. Do ustawienia potrzebnej rozdzielczości może być konieczne ponowne uruchomienie systemu.
W przypadku kart z układami ATI warto jeszcze sprawdzić sterownik. Wejdź do programu Catalyst Control Center i w sekcji Menedżer ekranów spróbuj ustawić rozdzielczość właściwą dla monitora z jego poziomu (daje to lepsze efekty niż ustawianie jej za pomocą narzędzia windowsowego). W następnej sekcji Właściwości wyświetlacza, wejdź w Atrybuty – warto tu włączyć opcję Skaluj obraz - pełny rozmiar ekranu,dzięki czemu obraz będzie zawsze wyświetlany na pełnym ekranie, niezależnie od jego rozdzielczości oraz proporcji długości krawędzi.
Jeżeli powyższe czynności nie pomagają, postaraj się zaktualizować sterownik karty graficznej. Dotyczy to także grafik zintegrowanych, które w starszych wersjach mogą nie rozpoznawać dużych rozdzielczości albo panoramicznych formatów obrazu. Sterownik najlepiej pobrać bezpośrednio ze strony WWW producenta układu graficznego (patrz porada „Skuteczna walka z atrefaktami”), na płycie zamieszczamy też najnowsze sterowniki ATI i Nvidia.
W przypadku starych komputerów istnieje też ryzyko, że układ graficzny nie wyświetli poprawnie obrazu na monitorze o dużej rozdzielczości. Pozostaje rozbudowa komputera o kartę graficzną – prawdopodobnie będzie to karta AGP, np. z układem Nvidia GeForce 7300.