A A A

Dostęp na odległość

PC Format 4/2018
Potrzebujesz pilnie skorzystać z komputera, ale nie masz do niego fizycznego dostępu? Pomocny w tej sytuacji okaże się smartfon, z którego możesz sterować pecetem na odległość. Działa to też w drugą stronę, z pulpitu komputera obsługiwany może być telefon. Dawid Bonkowski


Możliwość zdalnego sterowania komputerem z poziomu innego peceta nie jest technologiczną nowością, jednak coraz popularniejsze staje się kontrolowanie w ten sposób innych urządzeń, np. smartfonów. Obsługa telefonu przez pulpit komputera i odwrotnie przydaje się wówczas, gdy nie masz fizycznego dostępu do urządzenia lub w przypadku wystąpienia niektórych awarii, np. przycisków funkcyjnych smartfona. Zdalny dostęp uzyskuje się dzięki połączeniu telefonu i komputera za pomocą specjalnego programu zainstalowanego na obu urządzeniach. Aplikacja ta nadaje urządzeniom numery identyfikacyjne, zabezpiecza dostęp do transmisji hasłem oraz generuje kod, który należy wpisać na obu platformach, aby uzyskać zdalny dostęp. Odpowiednio skonfigurowany program umożliwia „widzenie się” komputera i telefonu oraz łatwe nawiązanie kontaktu między nimi.

Pulpit w smartfonie

Najpopularniejszą aplikacją do tego celu jest TeamViewer, który umożliwia w czasie rzeczywistym niemal pełną kontrolę nad komputerem z poziomu ekranu smartfona (lub innego komputera), monitorowanie procesów oraz wykonywanie zadań. Za jego pomocą możesz odebrać pocztę, uruchomić aplikacje czy też pomóc znajomemu naprawić problem. Sterowanie komputerem z poziomu smartfona przyda się również w przypadku pracy na komputerze służbowym po godzinach – za pomocą telefonu prześlesz na niego potrzebne pliki. Połączenie jest możliwe po wpisaniu unikatowego klucza ID oraz hasła na obu urządzeniach. Transmisję zabezpiecza szyfrowanie danych, a dołączenie kolejnego użytkownika do transmisji wymaga specjalnego potwierdzenia.

Zdalne sterowanie telefonem

Sterowany na odległość może być również smartfon z zainstalowaną aplikacją AirDroid, która umożliwia wysyłanie wiadomości, swobodne przesyłanie plików, uruchamianie kamery z poziomu pulpitu komputera oraz udostępnia różne funkcje, np. podgląd i nagrywanie ekranu czy wykonanie kopii zapasowej. Połączenie smartfona z komputerem może być przydatne również w przypadku zagubienia urządzenia w pobliżu domu – możliwe jest wtedy zlokalizowanie telefonu oraz jego ewentualne zablokowanie.

Sterowanie komputerem z telefonu

Aby móc kontrolować swój komputer za pośrednictwem smartfona, zainstaluj i uruchom program TeamViewer na obu urządzeniach. Aplikacja na telefon ze Sklepu Play oraz wersja programu na pulpit z naszej płyty są darmowe. Pamiętaj, aby podczas instalacji TeamViewera na komputerze wybrać wersję do celów indywidualnych.

Tworzenie nowego konta

Po zakończonej instalacji program wyświetli na pulpicie okno główne z kodami, dzięki którym możesz połączyć się z innymi urządzeniami, oraz status komputera. Pamiętaj, aby nie udostępniać publicznie tych danych, ponieważ każdy, kto je posiada, może połączyć się z twoim pecetem. TeamViewer musi być uruchomiony jednocześnie na telefonie i komputerze, aby zdalna kontrola była możliwa.


Aplikacja pozwala na zdalne sterowanie urządzeniami bez konieczności tworzenia nowego konta. Wystarczy, że w aplikacji na telefon, w polu Kontrola urządzenia zdalnego (1), wpiszesz dane wyświetlone na pulpicie komputera – identyfikator oraz hasło (2). Ten sposób może się przydać w przypadku rozwiązywania jednorazowego problemu. My jednak pokażemy, jak utworzyć własne konto.


Aby zarejestrować nowe konto, w głównym oknie programu wybierz Zaloguj się (3), a w rozwiniętej obok zakładce kliknij Utwórz konto (4). W wyświetlonym formularzu wypełnij wszystkie pola i naciśnij przycisk Następne (5). W kolejnym oknie masz możliwość zmiany nazwy komputera oraz hasła. Po potwierdzeniu danych zostaniesz automatycznie zalogowany na swoje konto.


Uruchom aplikację TeamViewer na smartfonie. Z dolnego paska wybierz zakładkę Komputery (6) i zaloguj się na utworzone wcześniej konto. Następnie rozwiń Moje komputery, aby sprawdzić, czy twój komputer został automatycznie przypisany do konta.


Jeżeli komputera nie ma na liście, kliknij przycisk +, a następnie Komputer i wprowadź ID konta, które znajduje się w interfejsie wersji komputerowej, pseudonim oraz swoje hasło. Hasło wyświetlone pod twoim ID służy wyłącznie do zatwierdzenia połączenia, więc nie musisz jeszcze go używać.


Tagi: porady
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto