A A A

Dostępne bez instalacji

PC Format 04/2010
Aplikacje online. Masz do nich dostęp nie tylko ze swojego komputera. Jest ich coraz więcej, są rozbudowane i bywają substytutem stacjonarnego programu. Pokazujemy 43 najciekawsze propozycje. [Paweł Bijata, Mateusz Nosel]

Wirtualny dysk i archiwizacja

Archiwizacja online
www.ibard24.pl
Polskie narzędzie do tworzenia kopii zapasowych i archiwizacji danych online. iBard24 pozwala na automatyczne wykonywanie kopii bezpieczeństwa, wysyłanie i przechowywanie danych, udostępnianie plików innym użytkownikom. Transmisja i połączenie jest szyfrowane, co zapewnia bezpieczeństwo wysyłanych i odbieranych informacji. iBard24 oferuje za darmo w ramach testu 1 GB przestrzeni dyskowej na czas nieokreślony. Za wersję Basic (2 GB) trzeba zapłacić 19 złotych za rok, 100 GB kosztuje już 800 zł.

Przestrzeń online na zasadzie P2P
www.wuala.com
Aplikacja pozwala na przechowywanie online takich danych, jak: zdjęcia, muzyka, filmy, dokumenty czy kopie zapasowe. Mechanizm wykorzystuje zasadę działania P2P, dzięki czemu użytkownicy, którzy nie chcą płacić za przestrzeń, mogą udostępnić miejsce na swoim dysku twardym innym osobom korzystającym z Wuala. W zamian otrzymują miejsce na wirtualnym dysku dostępnym z każdego miejsca na świecie.

Wirtualna przestrzeń na dane
www.dropbox.com
Dropbox to ciekawy dysk elektroniczny, który umożliwia magazynowanie danych na wirtualnych serwerach. Wyróżnia się przede wszystkim bardzo łatwą obsługą oraz tym, że jest dostępny pod system Windows oraz MacOS. Dzięki temu użytkownik może dzielić się danymi z innymi osobami. Obecnie za darmo są do wykorzystania 2 GB miejsca. Aby korzystać z Dropboksa, nie trzeba instalować żadnych dodatkowych (zewnętrznych aplikacji). Wirtualny dysk można obsługiwać z poziomu przeglądarki stron.

Warto zajrzeć:
www.humyo.com – wirtualny dysk z własną aplikacją umożliwiającą korzystanie z przestrzeni jak z dysku twardego. Na start 10 GB danych.
www.idrive.com – ciekawy dysk online z możliwością tworzenia folderów i podfolderów. Za darmo użytkownik dostaje ponad 50 GB miejsca.

Narzędzia graficzne

Photoshop w sieci
www.photoshop.com
W pełni darmowa internetowa wersja najpopularniejszego programu do opracowywania grafiki. Chociaż sieciowy Photoshop nie ma tak rozbudowanych możliwości jak desktopowa wersja, to przez przeglądarkę internetową możesz wykonać podstawowe operacje graficzne. Z łatwością wykadrujesz fotki, poprawisz kolory i nasycenie barw oraz czerwone oczy. Przesyłane na serwer fotografie możesz pogrupować w albumy. Nowością jest możliwość dodawania do zdjęć tekstów i elementów graficznych w postaci clipartów. Serwis oferuje 2 GB powierzchni na fotografie.

Edytor zdjęć
www.picnik.com
Proste, a zarazem bardzo funkcjonalne narzędzie do edycji fotografii i plików graficznych za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Aplikacja została wyposażona w gotowe filtry, efekty i funkcje umożliwiające podstawową obróbkę grafiki i upiększanie zdjęć. Witryna jest zintegrowana z najpopularniejszymi portalami społecznościowymi, dając użytkownikowi możliwość szybkiego przesłania plików na profil w wybranym serwisie. Internetowy edytor Picnik jest również dostępny w wersji Premium wzbogaconej o dodatkowe narzędzia edycyjne i efekty.

Sumo Paint dla profesjonalistów
www.sumopaint.com
Internetowy edytor grafiki zbliżony interfejsem do popularnego Photoshopa. Aplikacja pozwala na przygotowanie zaawansowanych projektów dzięki rozbudowanym narzędziom edycyjnym. Graficy mają do dyspozycji ponad 30 filtrów, w tym najnowsze narzędzie do tworzenia brył. Warto dodać, że jako jedna z nielicznych sieciowych aplikacji graficznych Sumo Paint obsługuje warstwy i przezroczystość elementów. Przygotowane pliki możesz zapisać na koncie w serwisie lub na dysku swojego komputera w formacie JPG, PNG lub SUMO. Do komercyjnych zastosowań przygotowano wersję Pro z dodatkowymi możliwościami w cenie 19 dolarów rocznie.

Warto zajrzeć:
www.pixlr.com – darmowy i wyposażony w dość zaawansowane funkcje edytor graficzny. Brakuje opcji mieszania warstw.
www.fotoflexer.com – prosty (bezpłatny) edytor zdjęć, nie wymaga zakładania konta. Potrafi opracowywać zdjęcia bezpośrednio z takich serwisów, jak Photobucket, FaceBook, Flickr, MySpace czy Picasa.
www.splashup.com – doskonałe narzędzie do wstępnej obróbki i retuszu zdjęć (m.in. zmiany wielkości, kadrowanie, wyostrzanie, rozmycie).
www.pixer.us – oparty na technologii Java edytor do przetwarzania plików graficznych. Obsługuje JPEG, PNG i GIF, nie trzeba rejestrować konta.
www.drpic.com – prosty edytor grafiki wyposażony w opcje: skalowanie, poprawa kontrastu, wycinanie fragmentów oraz malowanie pędzlem.


Tagi: internet www
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto