Drukuj dwa razy taniej
Tymczasem alternatywne materiały oferuje w Polsce przynajmniej kilkanaście dużych firm. Ich produkcja może być zgodna z prawem, o ile nie narusza cudzych patentów. W większości są to materiały regenerowane, a więc opróżnione, oczyszczone i ponownie napełnione. Taki obieg powoduje, że oryginalne kartridże czy tonery nie lądują na śmietniku, lecz trafiają ponownie do użytku. Zatem, korzystając z zamienników, oszczędzasz nie tylko pieniądze, ale i środowisko.
By się przed tym bronić, niektórzy producenci drukarek obniżają ceny materiałów (mowa głównie o HP) albo sprzedają je w kompletach (hurtem jest taniej). Dlatego każdy użytkownik drukarki musi sam policzyć, ile kosztuje tusz lub toner do jego drukarki w przeliczeniu na mililitr lub na stronę – być może w wielu przypadkach zamiennik się nie opłaca.
- Na co dzień używaj oszczędnych trybów druku (tryb roboczy na atramentówce, tryb oszczędzania tonera na drukarce laserowej).
- Nie staraj się mocno oszczędzać na papierze, np. drukując na wcześniej zadrukowanych kartkach. Czasami zamiast korzyści generuje to dodatkowe koszty.
- Nie pozostawiaj atramentówki, bezczynnej przez długi czas. Później może być konieczne gruntowne czyszczenie głowic, na co idzie bardzo dużo tuszu.
- Nie odłączaj drukarki od zasilania – musi być podłączona do prądu, by móc wykonywać określone procedury konserwacyjne.
- Pojedyncze strony drukuj na atramentówce – nagrzewanie drukarki laserowej się wtedy nie opłaca (pobiera ona bardzo dużo energii).
- Większe ilości dokumentów (kilkanaście lub więcej stron) drukuj na drukarce laserowej – jest ona tańsza w przeliczeniu na stronę.