Pomocne kompresowanie
|
Przy przesyłaniu plików warto pamiętać o ich kompresowaniu (ZIP, RAR). Jest to konieczne, gdy chcemy np. w jednej paczce wysłać kilkadziesiąt lub nawet kilkaset zdjęć (można także spakować kilka dowolnych plików). Wystarczy założyć nowy katalog, wgrać do niego wszystkie fotki, a następnie skompresować za pomocą darmowych programów 7-ZIP czy FreeZip. Obie aplikacje znajdziesz na płycie dołączonej do PC Formatu. Skompresowane w taki sposób dane może otworzyć każdy posiadacz Windows. Jeżeli plik, który chcesz wysłać, jest za duży, możesz podzielić go na mniejsze części. Wystarczy wybrać z listy Rozmiar woluminów jedną z proponowanych wielkości lub wpisać rozmiar ręcznie.
|
W sieci istnieją specjalistyczne serwisy pomagające w wysyłaniu bardzo dużych plików. Należy po prostu odwiedzić odpowiedni adres i wskazać plik do wysłania. Nie potrzeba dodatkowych narzędzi, programu P2P (do dzielenia się plikami) czy zakładania konta FTP. Wystarczy zwykła przeglądarka stron. Plik zostanie przesłany na serwer usługodawcy, a w zamian otrzymamy odnośnik, który będziemy mogli przekazać znajomemu przez komunikator czy e-mail.
Jest też grupa stron, które podczas procedury przygotowawczej do wysłania danych umożliwiają od razu podanie adresu poczty elektronicznej osoby, dla której jest przeznaczony plik. Po zakończeniu transferu pliku na serwer wskazana osoba otrzyma link wprost na swoją skrzynkę elektroniczną.
Każdy serwis ma oczywiście swoje ograniczenia. Na przykład wielkość pliku, który możemy wysłać, wynosi w różnych serwisach od 200 MB do 2 GB. Zróżnicowany jest także czas przechowywania danych na serwerze usługodawcy czy maksymalna liczba odbiorców, a czasami nawet i pobrań.
W dopasowaniu odpowiedniej strony do własnych potrzeb użytkownika pomoże zamieszczona poniżej tabela pokazująca najważniejsze informacje o wybranych serwisach.
Przesyłanie za pomocą przeglądarki WWW i programu
Samo wysłanie dużego załącznika jest łatwe i wygodne. Co najważniejsze, we wszystkich serwisach odbywa się bardzo podobnie. W naszym przykładzie wykorzystamy serwis Przeklej, w którym można wysyłać dane zarówno bezpośrednio z przeglądarki stron, jak i za pomocą specjalistycznej aplikacji.
Wysyłanie przez stronę WWW
Otwórz witrynę www.przeklej.pl. Jeżeli chcesz z serwisu korzystać dość często i mieć kontrolę nad swoimi plikami, warto założyć konto. W tym celu na stronie głównej Przeklej kliknij odnośnik Załóż konto. Jeśli chcesz jednorazowo wysłać plik, przejdź od razu do kroku 3.
Dokładnie wypełnij wyświetlony formularz rejestracyjny i kliknij przycisk Załóż konto. Następnie odbierz pocztę i kliknij odnośnik aktywacyjny zawarty w treści wiadomości. Teraz możesz się już zalogować na witrynie, korzystając z danych, które podałeś podczas rejestracji.
W prawym górnym rogu witryny widzisz panel administracyjny, który ułatwi ci zarządzanie swoimi plikami (masz dostęp do katalogu, kasowania danych, tworzenia folderów). Teraz możesz rozpocząć wysyłanie pliku. Bez względu na to, czy masz konto czy nie, robisz to w taki sam sposób, klikasz przycisk Przeglądaj.
W oknie dialogowym Windows kliknij dwukrotnie plik, który chcesz wysłać. Następnie kliknij przycisk Wyślij. Rozpocznie się proces wysyłania danych. Informacje o postępie otrzymujesz zarówno w formie tekstowej, jak i graficznej. Poczekaj na zakończenie przesyłania pliku na serwer.
Możesz też dodatkowo zdecydować, czy plik, który właśnie dodałeś, ma być dostępny dla wszystkich użytkowników serwisu czy tylko dla ciebie (niewidoczne w spisie). Możesz także zabezpieczyć dostęp hasłem Pliki prywatne zabezpieczone hasłem. Poniżej decydujesz o tym, czy na twoją pocztę ma przyjść wiadomość z odnośnikiem do pliku, hasłem oraz odnośnikiem do usunięcia pliku. Warto skorzystać z tej opcji. Ostatnim krokiem jest możliwość stworzenia folderu, np. Utwórz folder z plikami.