Wydajność i obciążalność
Jednym z podstawowych parametrów drukarki jest wydajność. W przypadku małych urządzeń wynosi ona 10–30 stron na minutę, choć realne osiągi urządzenia są bardzo różne. Zależą od wielu czynników, choćby złożoności dokumentu. Im bardziej skomplikowany, tym oprogramowanie (nie sama drukarka!) dłużej go przetwarza.
Poza tym atramentówka rozpoczyna druk szybciej niż laserówka, bo nie wymaga nagrzewania. Urządzenie laserowe musi się nagrzać, a druk dokumentów zawierających kolor może trwać cztery razy dłużej niż czarno-białych, jeśli jest to drukarka czteroprzebiegowa (a wiele tanich modeli jest wykonanych w takiej technologii). Generalnie wydajność jest słabą stroną niedrogich, kolorowych urządzeń laserowych.
Z wydajnością związana jest też obciążalność, czyli przewidywane miesięczny cykl pracy. Małe urządzenie może wydrukować nie więcej niż kilka tysięcy stron miesięcznie. Zwykle nie stanowi to problemu, ale w przypadku drukarki użytkowanej przez kilka osób można łatwo przekroczyć ten limit. Szczególnie dotyczy to drukarek CISS, które służą do druku dużych ilości dokumentów lub zdjęć.
Wyposażenie i funkcje
Podczas użytkowania istotne jest, co drukarka ma i co potrafi – z punktu widzenia ekonomii druku istotne są interfejsy sieciowe, dzięki którym drukarkę można łatwo udostępnić kilku osobom. Niekiedy potrafi ona bezpośrednio współpracować z usługą Google Cloud Print, a producent dostarcza aplikacje na smartfony i tablety umożliwiające druk z tych urządzeń. To bardzo wygodne rozwiązania, pozwalające korzystać wszystkim domownikom z jednego sprzętu.
Przydatnym dodatkiem jest skaner – nawet jeśli nie nadaje się do przygotowywania wysokiej jakości skanów, to czyni z drukarki domowe ksero. Co ważne, taki dodatek prawie nic nie kosztuje – mnóstwo tanich drukarek to urządzenia wielofunkcyjne.
W biurach ważne będą funkcje umożliwiające szybkie drukowanie dużej liczby dokumentów. Drukarka powinna cechować się wyższą wydajnością i obciążalnością, musi mieć port sieciowy. Przydadzą się duże podajniki papieru, obsługa formatu A3, moduł automatycznego druku dwustronnego oraz podajnik ADF.
Brother DCP-J4120DW
Jedno z ciekawszych atramentowych urządzeń wielofunkcyjnych. W standardzie ma moduł druku dwustronnego i interfejs Wi-Fi, a użytkowanie ułatwia panel z kolorowym ekranem dotykowym. Mimo standardowych rozmiarów sprzęt drukuje w formacie A3, co przyda się czasem podczas druku plakatów, zdjęć, projektów itp.
Format druku: A3
Szybkość druku: do 35 str./min
Format skanowania: A4
Interfejs: USB, 802.11b/g/n
Podajnik: 150 kartek+ręczny
Ekran: dotykowy 6,8 cm
Wymiary: 480 x 290 x 163 mm
Tusze: LC223 lub LC227
Cena: ok. 520 zł
Epson L455
Bardzo dobre urządzenie wykorzystujące Ink Tank System. Ma skaner, interfejs Wi-Fi, panel z kolorowym ekranem do sterowania wszystkimi funkcjami. W naszych testach zdobyło wysokie oceny za szybkość i jakość druku oraz jakość skanowania. Dzięki wykorzystaniu ITS koszt druku kolorowej strony A4 wynosi ok. 1,7 grosza.
Format druku: A4
Szybkość druku: do 33 str./min
Format skanowania: A4
Interfejs: USB, 802.11b/g/n
Podajnik: 100 kartek
Ekran: dotykowy 3,7 cm
Wymiary: 482 x 3000 x 145 mm
Tusze: T6641/2/3/4
Cena: ok. 900 zł