SoftwareDwa w jednym

    Dwa w jednym

    Technika łączenia wielu zdjęć zapewnia szerokie możliwości modyfikacji dowolnych kadrów. W tej części kursu pokazujemy, jak przygotować podwójną ekspozycję, jako element bazowy wykorzystując zdjęcie portretowe. Ekspozycja uzupełniająca powstanie z kilku zdjęć krajobrazowych.

    Dwa w jednym

    Efekt podwójnej ekspozycji w fotografii pamięta jeszcze czasy analogowe, choć dziś, dzięki technice cyfrowej i programom graficznym, możliwości jego wykorzystania są znacznie większe. Wykonując podwójną ekspozycję, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Najważniejsze jest zdjęcie bazowe, które powinno zostać wykonane na jasnym tle. Jeśli jednak będziesz mieć problem z doborem odpowiedniego, nie przejmuj się, bo ciemne tło bez problemu usuniesz w GIMP-ie, wykorzystując narzędzie Ścieżki do obrysowania postaci na fotografii. Kolejnym zadaniem będzie dobór zdjęć, z których stworzysz ekspozycję pokrywającą główną postać. Najważniejsze będzie odpowiednie mieszanie warstw i ustawienie ich przenikania, a także ujednolicenie kolorystyki. Postaraj się, by zdjęcia, które nałożysz na kadr bazowy, nie odwracały zbytnio uwagi odbiorcy, bo możesz zatracić widoczność postaci na fotografii.

    Łączenie kilku zdjęć w podwójną ekspozycję

    Do wykonania tego ćwiczenia potrzebujesz co najmniej dwóch zdjęć, które połączysz w jedną ekspozycję, wykorzystując tryby mieszania oraz maski warstw. Niezbędne będzie profilowe zdjęcie portretowe, które posłuży jako podstawowy element kompozycji, oraz kilka zdjęć krajobrazowych. W naszym przykładzie wykorzystaliśmy profil mężczyzny w czapce oraz trzy dodatkowe kadry przedstawiające miasto, chmury i góry.

    Krok 1

    Uruchom GIMP-a i z menu Plik wybierz opcję Otwórz. W otwartym oknie Otwarcie obrazu wskaż na dysku zdjęcie główne, w naszym przykładzie portret.jpg, i kliknij przycisk Otwórz.

    Obraz

    Krok 2

    Z przybornika wybierz narzędzie Kadrowanie i wykadruj zdjęcie tak, aby postać na ujęciu znajdowała się możliwie pośrodku. W wyniku zabiegu fotografia może uzyskać kształt przypominający kwadrat.

    Krok 3

    Z menu Kolory wybierz Jasność i kontrast, a następnie, zmieniając położenie obu suwaków, np. tak jak w naszym przykładzie, rozjaśnij zdjęcie i zwiększ jego kontrast. Następnie kliknij przycisk OK.

    Obraz

    Krok 4

    Wybierz z przybornika narzędzie Ścieżki i starannie obrysuj postać na zdjęciu. Aby ułatwić sobie pracę, możesz powiększyć obszar roboczy do 200–300 proc. normalnych rozmiarów. W naszym przykładzie wygląda to tak:

    Obraz

    Krok 5

    Pozostawiając aktywne narzędzie Ścieżki, w zakładce Opcje narzędzia kliknij przycisk Zaznaczenie ze ścieżki.

    Krok 6

    Z menu Zaznaczenie wybierz opcję Zmiękcz i w otwartym okienku wpisz np. wartość 4. Gdy to zrobisz, naciśnij OK.

    Obraz

    Krok 7

    Z menu Edycja wybierz Skopiuj, a następnie w menu Edycja kliknij kolejno Wklej jako i Nowa warstwa. Możesz też wyłączyć widoczność warstwy źródłowej i utworzyć nową warstwę z jednolitym lub kolorowym tłem. W naszym przykładzie okienko warstw wygląda tak jak poniżej.

    Obraz

    Krok 1

    Z menu Plik wybierz Otwórz jako warstwy i wczytaj pierwsze zdjęcie, które posłuży do wykonania łączonej ekspozycji pokrywającej twarz, w naszym przykładzie gory1.jpg. Następnie kliknij Otwórz.

    Obraz

    Krok 2

    Dopasuj położenie nałożonego zdjęcia. Pokrywanie profilu postaci zacznij od dolnej krawędzi. W naszym przykładzie wykorzystaliśmy kompozycję trzech zdjęć, dlatego aktualnie wczytane ujęcie powinno przykrywać mniej więcej jedną trzecią postaci:

    Obraz

    Krok 3

    Gdy już przesuniesz zdjęcie, kliknij prawym przyciskiem warstwę z wklejoną postacią i wybierz z menu kontekstowego opcję Kanał alfa na zaznaczenie. Następnie kliknij prawym przyciskiem warstwę z wklejonym pierwszym zdjęciem, wybierz Dodaj maskę warstwy i w otwartym okienku Dodanie maski warstwy, w sekcji Początkowa maska warstwy, wybierz Zaznaczenie. Następnie naciśnij Dodaj.

    Obraz

    Krok 4

    Z przybornika wybierz narzędzie Gradient, wybierz kolor czarny jako pierwszoplanowy i w okienku warstw kliknij kwadracik z maską warstwy. Następnie przeciągnij gradient od górnej części wklejonego zdjęcia w dół, przytrzymując klawisz Ctrl. Efekt wygląda na razie tak:

    Obraz

    Krok 5

    Powtórz kroki od 1 do 4, analogicznie wykorzystując kolejne zdjęcia do pokrycia całego profilu. Pamiętaj, by na maskach warstw wklejanych zdjęć zastosować efekt przechodzenia między zdjęciami, wykorzystując do tego celu narzędzie Gradient. Do wykonania przejść możesz też użyć czarnego dużego pędzla. W naszym przykładzie nałożyliśmy jeszcze dwa zdjęcia – kadr miejski i chmury. Efekt wygląda tak:

    Obraz

    Krok 1

    W okienku warstw zaznacz warstwę, którą wkleiłeś jako pierwszą – w naszym przykładzie było to zdjęcie gór. Pamiętaj, by zaznaczyć kwadracik zawierający zdjęcie, a nie jego maskę.Następnie z menu Kolory wybierz Barwienie i ustaw suwaki np. tak jak poniżej. Potem naciśnij OK.

    Obraz

    Krok 2

    Przeprowadź opisany wyżej zabieg na wszystkich zdjęciach pokrywających profil, by uzyskać jednolitą kolorystykę. W naszym przykładzie efekt wygląda tak:

    Obraz

    Krok 3

    Teraz połącz warstwy z nałożonymi zdjęciami – w tym celu kliknij prawym przyciskiem najwyższą warstwę i wybierz opcję Połącz w dół. Następnie powtórz operację, jeśli – tak jak w naszym przykładzie – do pokrycia postaci wykorzystałeś trzy zdjęcia.

    Krok 4

    Na chwilę wyłącz widoczność warstwy pokrywającej i w okienku warstw zaznacz warstwę z postacią. Następnie z menu Kolory wybierz Desaturacja i w otwartym okienku zaznacz opcję Jaskrawość. Naciśnij OK.

    Obraz

    Krok 5

    Z menu Kolory wybierz teraz Poziomy, po czym zmień położenie lewego suwaka w sekcji Poziomy wejściowe tak jak w naszym przykładzie. Potem kliknij OK.

    Obraz

    Krok 6

    Następnie z menu Kolory wybierz Barwienie i ustaw położenie suwaków tak jak w kroku 1. Wyjątkiem jest suwak Jasność – powinien on wskazywać wartość -10.

    Krok 7

    Włącz już widoczność warstwy pokrywającej i zmień jej tryb na Przesiewanie. Następnie kliknij ją prawym przyciskiem myszy i wybierz Dodaj maskę warstwy, wypełniając ją kolorem białym. Następnie z przybornika wybierz Pędzel i ustaw wartość krycia z przedziału 10–25. Wybierz kolor czarny jako pierwszoplanowy, po czym zamaluj delikatnie kontury twarzy, by były bardziej przezroczyste.

    Krok 8

    Wykonaj duplikat warstwy z postacią i przesuń ją na samą górę w okienku warstw. Następnie zmień jej tryb na Pokrywanie, a poziom krycia zmniejsz do wartości 70. Przyciemnisz w ten sposób zdjęcie i poprawisz kontrast.

    Krok 9

    Na koniec możesz zmienić tło, dodając dowolne zdjęcie lub tworząc gradient między dwoma lub kilkoma kolorami. Efekt końcowy w naszym przykładzie wygląda tak:

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie