Dysk bezgłośny
|
|
Opisane w artykule programy służące do wyciszania dysku mogą jedynie zredukować stukanie głowic. Nie wpłyną na prędkość obrotową dysku, a zatem nie zmniejszą świstu wirujących talerzy. Ponadto w każdym przypadku zmiana ustawień pociąga za sobą pewien spadek wydajności (widoczny w wydłużonym czasie dostępu do dysku).
Oba opisywane sposoby wyciszania, programowy i sprzętowy, są bezpieczne, dlatego przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności powinieneś uzyskać satysfakcjonujące rezultaty. Podejmując jakiekolwiek operacje, pamiętaj, że dysk jest wrażliwym komponentem i trzeba obchodzić się z nim delikatnie, nie potrząsać nim, nie stukać w niego żadnymi narzędziami.
Wadą narzędzia tego typu jest konieczność uruchomienia go z trybu DOS-a (wiersza poleceń), co w przypadku nowszych systemów, jak Windows Vista, jest trudnym zadaniem, wymagającym utworzenia specjalnego dysku startowego. Z tego powodu znacznie lepszym pomysłem na programowe wyciszenie dysku jest skorzystanie z innych programów, uruchamianych bezpośrednio w Windows. Przykładem jest darmowy program WinAAM. Dostępna jest również wersja do komputerów Mac – MacAAM.
Uruchom program WinAAM i w pierwszym okienku kliknij Continue.
Jeżeli zobaczysz komunikat No ATA disk with 'Acoustic Management' found! oznacza to, że masz w komputerze dysk twardy, którego parametrów pracy nie można zmieniać (jak w przypadku dysków Seagate).
Jeżeli natomiast masz dysk z możliwością konfiguracji AAM, w kolejnym oknie program poda informację, czy AAM jest uruchomiony i w jakim trybie obecnie pracuje.W zależności od modelu dysku twardego oraz jego aktualnych ustawień, będziesz miał możliwość ustawienia jednego lub dwóch dodatkowych trybów pracy. Tryb Loud (254) odpowiada najgłośniejszej pracy dysku, ale jednocześnie zapewnia najlepszą wydajność. W przypadku niektórych dysków dostępne jest ustawienie Standard (192), które jest tożsame ze średnim natężeniem głośności. Natomiast ustawienie Quiet (128) to tryb najcichszy. By go włączyć, po prostu kliknij Quiet(128).
Po włączeniu nowego trybu przetestuj dysk. WinAAM udostępnia w tym celu specjalną funkcję, która dokonuje wielu operacji odczytu i zapisu. Wystarczy, że w tym samym oknie klikniesz Test.
Ogromną zaletą programu jest to, że komunikuje się on bezpośrednio z firmware’em dysku twardego, dlatego wybrany przez ciebie tryb będzie cały czas aktywny – nawet wówczas, gdy system operacyjny nie jest włączony, a także po ponownym uruchomieniu komputera. Nie musisz więc pamiętać, by za każdym razem włączać w Windows odpowiedni tryb pracy.
Jeśli w komputerze jest kilka dysków twardych, program daje możliwość oddzielnego ustawienia trybu pracy dla każdego z nich.