Metody sprzętowe – dodatkowe koszty
Jeżeli nie masz obudowy ze specjalną klatką montażową do dysku, to najlepiej kupić specjalny zestaw wyciszający. Jego instalacja jest zawsze banalnie prosta. Pokażemy ją na przykładzie Scythe HDD Stabilizer II (cena ok. 30 zł). Zestaw składa się z czterech dużych gumowych podkładek dystansujących i specjalnych szyn.
Wymontuj dysk z komputera, a następnie w otwory na zwykłe śrubki wkręć cztery podkładki dystansujące.
Za pomocą śrub znajdujących się w zestawie Scythe przykręć do podkładek dwie metalowe szyny.
Tak przygotowany dysk zamontuj w zatoce 5,25” (na napędy optyczne) i przykręć go z każdej strony za pomocą czterech śrub.
W ten sposób dysk zamontujesz w każdej obudowie. Jednak zainstalowany w zatoce 5,25” będzie pozbawiony chłodzenia (w typowym ustawieniu mógł być chłodzony przez wentylator obudowy), zadbaj więc, by nie był ciasno wepchnięty między dwa inne napędy, ale by chociaż jedna sąsiednia zatoka pozostała wolna.
Bezgłośny dysk
Zaprezentowane podkładki nie są jedynym sposobem redukcji dźwięku. W sklepach można kupić obudowy wyciszające do dysków twardych, takie jak np. Titan HDD Cooler (cena ok. 50 zł). Mają kształt i wymiary tradycyjnego napędu 5,25” i zajmują jedną zatokę tej wielkości. W obudowie dysk jest dokładnie otoczony materiałami pochłaniającymi dźwięk, a wytwarzane przez niego ciepło jest odprowadzane do obudowy przez podkładki termiczne. Wyciszony w ten sposób dysk twardy pracuje niemal bezgłośnie, a ponadto jest porządnie chłodzony.