Dysk twardy i napęd optyczny
|
|
Aby demontować i montować napędy, musisz zdjąć obie boczne ścianki komputera. Odłącz więc jego zasilanie. Odszukaj z tyłu obudowy komputera śrubki mocujące boczne ścianki, następnie je odkręć.
Zdejmij boczne ścianki obudowy (zwykle trzeba je przesunąć kilka milimetrów do tyłu, by zeszły z zaczepów).
Sprawdź, czy w 3,5-calowej wnęce, w pobliżu zainstalowanego już dysku twardego znajduje się dodatkowe miejsce na nowy napęd.
Jeśli nie ma wolnej wnęki, stary dysk musisz zdemontować. Wcześniej warto jednak odłączyć od niego kabel sygnałowy (szeroką taśmę ATA lub wąski kabelek SATA), a także zasilający. Kable te montowane są na wcisk. Czasami trudno je odłączyć (szczególnie dotyczy to zasilania). Dlatego łatwiej to zrobić, gdy dysk jest mocno przykręcony do obudowy.
Dysk twardy jest zwykle przymocowany do obudowy za pomocą czterech śrub – dwóch po jednej, dwóch po drugiej stronie. Demontaż polega jedynie na ich odkręceniu. Po tej czynności możesz delikatnie wysunąć dysk z komputera. Niekiedy zamiast śrub spotyka się specjalne szyny ułatwiające montaż dysków.
Podobnie odbywa się demontaż napędu optycznego. Trzeba najpierw odłączyć kable. W tym przypadku śrubek mocujących może być więcej – nawet po cztery z każdej strony. Napęd optyczny, inaczej niż dysk twardy, wysuwa się w kierunku przodu komputera.
Jeśli chcesz przenieść system na nowy dysk, użyj dowolnego programu do klonowania, np. Drive-
Backup 9.0 Express, który był na płycie CD dołączonej do poprzedniego wydania PC Formatu. Możesz też oczywiście instalować system od podstaw na nowym napędzie, a później tylko przenieść najważniejsze dane ze starego napędu.