W artykule:
- Czym router 3G różni się od zwykłego routera
- Zastosowania routerów 3G
- Test 7 urządzeń
- Opisy wybranych modeli
Możliwość podłączenia do sieci tylko jednego komputera to największa wada internetu mobilnego oferowanego przez operatorów komórkowych.
W sytuacji, gdy mamy w domu więcej niż jedną maszynę, np. stacjonarny PC i laptop, przełączanie zapewniającego dostęp do sieci modemu 3G z wtyczką USB między komputerami jest dość uciążliwe. W jeszcze gorszej sytuacji są posiadacze innych urządzeń sieciowych, np. tabletów, które rzadko współpracują z modemami 3G. Przecież nie po to kupujemy mały, poręczny tablet, aby wystawał z niego modem.
Niewielki router 3G rozwiązuje te wszystkie problemy. Wystarczy umieścić modem 3G w porcie USB routera i po chwili poświęconej konfiguracji ustawień internet jest dostępny przez sieć Wi-Fi dla wszystkich urządzeń w całym domu.
Router 3G a stacjonarny
Router 3G ma większość funkcji klasycznego routera, którego używa się do podzielenia łącza z sieci kablowej czy Neostrady (niektórych modeli z naszego testu możesz z powodzeniem użyć w takim celu). Pozwala skonfigurować łącze internetowe, sterować ruchem w domowej sieci, filtrować treści WWW i zarządzać zaporą sieciową oraz portami. Niektóre routery umożliwiają jednoczesną obsługę dwóch łączy internetowych: 3G i np. Neostrady. Gdy jedno łącze zawodzi, wówczas aktywuje się zapasowe (tzw. funkcja fail-over).
Dodatkowo część routerów 3G może pracować w trybie punktu dostępowego (zajmują się wtedy tylko udostępnianiem połączenia Wi-Fi) lub w trybie repeatera (zwiększają zasięg sieci Wi-Fi emitowanej przez inny router).
Podobnie jak routery stacjonarne, także urządzenia 3G wyposażono w najnowszą technologię Wi-Fi 802.11n, która zapewnia transmisję danych z prędkością 300 Mb/s lub 150 Mb/s (tzw. 802.11n Lite). Ponieważ głównym zadaniem routera 3G jest udostępnianie sygnału Wi-Fi, urządzenia zapewniają zabezpieczenie sieci za pomocą WPA2 oraz dodatkowe funkcje zabezpieczające, np. wydzieloną strefę sieci Wi-Fi przeznaczoną dla gości.
Cechy szczególne
Routery 3G są małe i lekkie – znacznie mniejsze od routerów stacjonarnych, a niektóre modele ważą dużo poniżej 100 gramów. Mają najwyżej jedno gniazdko sieciowe – do routera można podłączyć kablem tylko jeden komputer, resztę trzeba przez Wi-Fi.
Podstawowym źródłem zasilania routera 3G jest zasilacz sieciowy, ale niektóre modele mają dodatkowo wbudowany akumulator, który może przez kilka godzin zasilać urządzenie. To funkcja szczególnie przydatna w podróży. Aby nie zmuszać użytkownika do ciągłego noszenia ładowarki, niektóre routery można zasilać także za pomocą kabla USB podłączonego np. do laptopa.
Każdy router współpracuje z określoną przez producenta listą modemów 3G. Po podłączeniu modemu do routera należy podać dane sieci komórkowej, w której mamy wykupioną usługę. Najczęściej wystarczy wpisać nazwę kraju i operatora, a router sam wypełni potrzebne pola w oknie konfiguracji.
Dodatki
Ponieważ router 3G jest urządzeniem mobilnym, producenci często sprzedają go w komplecie z futerałem, który zabezpiecza urządzenie na czas transportu. W etui znajdzie się także miejsce na ładowarkę i kabel sieciowy. Przydatnym gadżetem jest zasilacz z końcówką pasującą do gniazdka zapalniczki w samochodzie.
Niektóre modele routerów mają zaczepy lub haczyki umożliwiające tymczasowe zamocowanie urządzenia np. na pokrywie ekranu laptopa.