Dźwięk pod kontrolą
2. Przyciski funkcyjne Służą do sterowania odtwarzaniem edytowanej ścieżki dźwiękowej. Są to takie same przyciski, jak w odtwarzaczach dźwięku. Działają również tak samo.
3. Narzędzia Podręczny zestaw przycisków pozwalających zmienić aktywne narzędzie do pracy (parametry kursora). Domyślną funkcją jest narzędzie zaznaczania, które możesz zmienić na np. narzędzie obwiedni czy narzędzie zbliżania.
4. Panel górny Zbiór przycisków, za których pomocą można edytować widok ścieżki dźwiękowej, a także modyfikować jej fragmenty. Są tutaj takie opcje, jak: wycinanie, wklejanie, kopiowanie, przycinanie oraz wyciszanie fragmentów dźwięku.
5. Ścieżka dźwiękowa Graficzna prezentacja przetwarzanego materiału dźwiękowego. Z lewej strony każdej ścieżki znajdują się przyciski i suwaki, dzięki którym możesz m.in. wyciszyć lub wzmocnić dźwięk i zmienić reprezentację graficzną zawartości pliku, np. z fali na spektrogram.
6. Panel dolny Zawiera liczniki obrazujące miejsce ustawienia kursora w edytowanym materiale. Pomaga to przy dokładnym zaznaczaniu fragmentów dźwięku.
Najprostszą metodą jest przeciągnięcie ikony pliku za pomocą kursora myszy z pulpitu na okno programu.
Innym sposobem jest wybranie z menu Plik opcji Importuj, a następnie Dźwięk.
W oknie Zaznacz jeden lub więcej plików audio wyszukaj i zaznacz plik audio. Kliknij Otwórz. Zaimportowany dźwięk pojawi się w oknie Audacity w postaci fali.