Ustawienia sieci
|
Roaming będzie działał automatycznie, pod warunkiem że w telefonie jest włączona opcja automatycznego wyboru sieci. Gdy ta usługa jest nieaktywna, po wyjeździe z kraju telefon wciąż będzie próbował nawiązać kontakt ze swą miacierzystą siecią, co ze względu na brak zasięgu będzie niemożliwe. Aby skontrololować stan tej opcji, musisz sprawdzić ustawienia telefonu. Na przykład w urządzeniach Nokia wybierz menu Ustawienia, następnie Telefon, a na końcu Sieć. W polu Wybór operatora powinien widnieć napis Automatyczny.
|
Ile za dzwonienie przez internet
Koszty wakacyjnego telefonowania pozwalają obniżyć usługi telefonii internetowej VoIP. Najpopularniejszą jest Skype, który działa na podobnej zasadzie co komunikator Gadu-Gadu, ale rozmowy prowadzone są nie w formie tekstowej, lecz głosowej. O korzystaniu ze Skype’a przeczytasz w artykule zamieszczonym na płycie, a test czterech najpopularniejszych komunikatorów znajdziesz w dziale Internet w tym numerze PC Formatu.
Każdy komunikator VoIP umożliwia darmowe rozmowy z innymi użytkownikami tego komunikatora. Ale telefonia internetowa pozwala także dzwonić na numery stacjonarne i komórkowe. Te usługi nie są już darmowe, ale bardzo konkurencyjne cenowo wobec połączeń w roamingu, a nawet krajowych połączeń telefonicznych. Co ważne, na cenę połączeń nie ma wpływu to, gdzie przebywasz. Niezależnie od tego, czy dzwonisz z USA, Egiptu czy Poznania, cena połączenia z polskimi numerami będzie zawsze taka sama. Koszty połączeń z polskimi numerami stacjonarnymi są u większości dostawców usługi VoIP zbliżone – wynoszą około 8 groszy za minutę.
Ceny połączeń z komórkami – od 25 do 40 groszy za minutę. Wyjątkiem jest Skype, gdzie za rozmowy z komórkami trzeba płacić prawie 1 zł za minutę. Przykładowe ceny połączeń z różnymi krajami świata prezentujemy w tabeli „Ceny połączeń z polskimi numerami stacjonarnymi i komórkowymi w sieciach VoIP”.
Warunki korzystania z VoIP
Aby móc dzwonić na stacjonarne i komórkowe numery telefoniczne za pomocą VoIP-a, musisz wybrać jednego z dostawców usługi, założyć u niego konto (potrzebne jest ono także do darmowych rozmów z innymi użytkownikami komunikatora) oraz zasilić je środkami – tak jak w przypadku telefonów pre-paid. Nie musisz podpisywać żadnej umowy, a założenie konta jest darmowe. Konto można zasilać przekazem pocztowym, przelewem bankowym, przelewem online, kupując kod w terminalu elektronicznym lub wysyłając SMS. Dostępne sposoby zapłaty mogą się różnić w zależności od wybranego dostawcy VoIP.
Do korzystania z VoIP potrzebny jest komputer podłączony do internetu. Na komputerze musi być zainstalowany klient komunikatora, czyli oprogramowanie udostępnione przez dostawcę VoIP. Dostęp do sieci w miejscu zakwaterowania podczas wakacji najprościej uzyskać dzięki tzw. hot-spotom. Są to miejsca, w których można się łączyć z internetem bezprzewodowo. Wystarczy połączyć się z taką siecią za pomocą laptopa lub smartfonu z modułem WLAN. Hot-spoty często można znaleźć w centrach informacji turystycznej, kawiarniach, bibliotekach, muzeach i na lotniskach. Jednak nie wszystkie są darmowe oraz nie wszystkie umożliwiają korzystanie z usług VoIP. Za pomocą internetowych wyszukiwarek hot--spotów (adresy w ramce) możesz wyszukać te znajdujące się w okolicy miejsca wypoczynku. Niestety, nie ma gwarancji, że wszystkie dane będą aktualne.
Zamiast z hot-spotu możesz też skorzystać z kawiarenki internetowej, której usługi i tak będą tańsze niż wykonywanie połączeń w roamingu. Pamiętaj, aby na komputerze w kawiarence nie zapisywać hasła dostępu do konta VoIP, bo może ono zostać przejęte przez postronną osobę i zgromadzone na koncie środki przepadną. Przed zakończeniem korzystania z komputera wyloguj się z klienta VoIP.