Edukujące programy
Kategoria: matematyka
WWW: http://mathcast.sourceforge.net
Cena: darmowy
Potrzebujesz zapisać kilka równań na referat z fizyki? Żaden problem – użyj MathCasta. Dowolny wzór wstawisz, pisząc go w konwencjonalny sposób, za pomocą klawiatury. Edytor „rozumie” np. użycie ukośnika jako znak ułamka czy V jako pierwiastka. Dodatkowe symbole, np. całki, wstawisz z przybornika. Gotowy wzór możesz wyeksportować jako obrazek lub obiekt do edytora tekstu.
Kategoria: geografia
WWW: http://stellarium.org (Stellarium),
http://shatters.net/celestia (Celestia)
Cena: darmowy
Celestia pozwoli ci zbadać zakamarki Układu Słonecznego przez wirtualną podróż po nim. Ma sporą bazę informacji o każdym obiekcie. Można też pobrać dodatki, uzupełniające ją np. o szczegółowe mapy fragmentów powierzchni Marsa, opisy głównych satelitów okołoziemskich czy symulacje narodzin czy śmierci gwiazd. Głównym zadaniem Stellarium jest zaś wierna prezentacja mapy nieba z określonego punktu na Ziemi, o danej porze. Obraz można przybliżać. Program zaznacza i opisuje widoczne gwiazdozbiory – także np. według wersji z wierzeń Azteków. Wszystko wzbogacone dużą ilością danych astronomicznych.
Kategoria: chemia
WWW: http://chemixlab.com (Chemix.NET),
http://chemmix.artnet.pl (CHX)
Cena: darmowy
Jeśli brakuje ci dobrego narzędzia tłumaczącego podstawowe prawa chemii, sięgnij po Chemix.NET. Jest wyposażony w słowniczek pojęć, tablice chemiczne oraz nieodzowny uczniom układ okresowy pierwiastków. Jest też przelicznik jednostek i kalkulator mas cząsteczek. CHX 3.0 zaś to pakiet kilkunastu użytecznych narzędzi. Są w nim m.in. moduły do zapisywania równań reakcji w formie gotowej do wstawienia na stronę WWW czy analizy konfiguracji elektronowych, a także baza informacji o pierwiastkach.
Kategoria: matematyka
WWW: http://edubuntu.org
Cena: darmowy
Edubuntu to darmowy system operacyjny, bazujący na popularnym Ubuntu. Jego specjalność: nauka i edukacja. Jest wyposażony w pakiety aplikacji przeznaczonych dla uczniów w każdym wieku: od nauczania wstępnego po programy inżynierskie. Mamy więc proste gry logiczne (KBlinken) i narzędzia do nauki podstaw algebry i geometrii (TuxMath), multimedialne tablice chemiczne (Kalzium), funkcjonalny edytor wykresów 2D i 3D (KAlgebra), interaktywny symulator zjawisk fizycznych (Step) czy wirtualny globus (Marble) i narzędzie do badania nieba (KStars). Całość można uzupełnić o „poważniejszy” software, np. do symulacji i analizy obwodów elektrycznych (Electric) – przeszło sto takich aplikacji znajdziesz w Centrum oprogramowania Ubuntu, w kategoriach Edukacja oraz Nauka i inżynieria. Edubuntu możesz uruchomić, pobierając jego obraz ISO (2,4 GB) i nagrywając go na DVD, a następnie uruchamiając z niego PC – będzie gotowy do pomocy uczniom bez konieczności instalacji czy konfiguracji.
Kategoria: fizyka
WWW: http://phunland.com (Phun),
http://home.agh.edu.pl/~kakol/programy_pl.htm
Cena: darmowy
Nic tak nie pomaga zrozumieć istoty zjawisk fizycznych, jak możliwość ich swobodnego zasymulowania. Program Phun to zabawa z fizyką: z dostępnych elementów, jak sprężyny, koła czy klocki, zbudujesz nawet zaawansowane układy (da się wymodelować drzewo, ludzika czy samochód!), które następnie w dowolny sposób zdeformujesz. Choćby, rzucając w nie kulą. Program pozwala więc w przystępny sposób zapoznać się z „działaniem świata” młodszym uczniom.
Starsi powinni odwiedzić stronę Zbigniewa Kąkola, na której jest dostępnych kilkanaście prostych programów do symulacji konkretnych zjawisk: rzutów, pól elektrycznych, drgań czy rozszczepienia światła. W każdym można dobierać dowolnie warunki początkowe układu oraz natężenie sił czy inne parametry obiektów, jak ogniskową soczewek. Szczegółowy opis matematyczny zjawisk (rysowanie wektorów sił czy podawanie „efektów końcowych”) ułatwi analizę wpływu poszczególnych parametrów na bieg zdarzeń.