Edukujące programy
Kategoria: języki obce
WWW: http://levap.div.pl (Idiomer),
http://megaslownik.pl
Cena: darmowy
Tłumacz Google ma poważną wadę: nie radzi sobie z idiomami i zwrotami potocznymi. Jeśli ktoś mówi, że „will make an example of you”, wcale nie chce „uczynić z ciebie przykładu”, lecz przykładnie ukarać. Na niedostatki Google’a odpowiedź ma Megasłownik. W tym serwisie znajdziesz tłumaczenia mnóstwa utartych zwrotów i określeń z nowomowy wraz z przykładami ich użycia. Nie tylko angielskich, także niemieckich, francuskich czy hiszpańskich. A jeśli nie zawsze masz internet pod ręką, polecamy Idiomera. Ten program też ma bogatą bazę zwrotów i wyrażeń idiomatycznych, lecz tylko angielskich, ale za to jest w nim moduł testowy, dzięki któremu sprawdzisz swoją wiedzę.
Kategoria: języki obce
WWW: http://translate.google.pl (Tłumacz Google),
http://translateclient.com (Translate Client)
Cena: darmowy
Narzędzia Tłumacz Google nie trzeba specjalnie przedstawiać. Zwłaszcza w połączeniu z przeglądarką Google Chrome, automatycznie proponującą tłumaczenie obcojęzycznych witryn WWW na polski, jest to nieocenione narzędzie wspomagające naukę języków obcych. Ale jeśli potrzebujesz przetłumaczyć szybko jedno słowo czy zdanie, nie musisz wchodzić na stronę serwisu. Możesz użyć odpowiedniego narzędzia, np. Translate Clienta. Klikając jego ikonę w tacce systemowej, otworzysz okno tłumacza, do którego możesz wpisać dowolny tekst lub wkleić zawartość schowka, np. zawierającą fragment angielskiego artykułu. Pisanie wypracowań i czytanie tekstów w językach obcych stało się łatwiejsze.
Kategoria: matematyka
WWW: http://maxima.sourceforge.net
Cena: darmowy
Pilnym matematykom w liceum z pewnością przyda się narzędzie pozwalające sprawdzić, czy dobrze policzyli pochodną funkcji albo rozwiązali równanie kwadratowe. W takich sytuacjach warto sięgnąć po uniwersalne narzędzie jak Maxima. Ten zaawansowany edytor jest wyposażony we własny interpreter poleceń, za którego pomocą da się przeprowadzić niemal dowolne operacje matematyczne: mnożenia wektorów i macierzy, operacje na wielomianach, liczenie całek i pochodnych funkcji czy szkicowanie wykresów 2D oraz 3D. Aby skorzystać z programu, będziesz musiał opanować nazewnictwo jego komend, ale szybko przekonasz się, że ten dość mały wysiłek bardzo ci się opłaci – odtąd nie będziesz miał źle rozwiązanych zadań domowych. Alternatywnymi, także darmowymi, aplikacjami pełniącymi podobne funkcje co Maxima są np. SciLab (scilab.org) czy Octave (gnu.org/software/octave/).
Kategoria: języki obce
WWW: http://jezykiobce.pl
Cena: 199 zł
Profesor Henry 6.0 Multipakiet firmy Edgard to kompleksowa oferta nauki języka angielskiego, od zupełnych podstaw do swobodnej mowy (poziomy A1–C1). Pakiet składa się z kilku modułów do nauki gramatyki i słownictwa, każdy z nich opatrzony jest nie tylko słownikiem i przykładami zwrotów, ale też interaktywnymi ćwiczeniami rozumienia ze słuchu z wieloma nagraniami native speakerów i funkcją ćwiczenia z oceną wymowy. Pakiet zawiera też książeczkę z kilkudziesięcioma przykładowymi konwersacjami.
Kategoria: nauczanie początkowe
WWW: http://wsalamon.republika.pl
Cena: darmowy
Każdy młody uczeń to mały odkrywca. Trzeba mu pomóc w zaznajomieniu się z gatunkami zwierząt wokół nas, poznaniu państw i kontynentów, uzyskaniu wiedzy o odkryciach geograficznych i przyrodniczych. Pomogą w tym programy Geografia świata i Przyroda świata autorstwa Wiesława Salamona. Oba przekazują wiedzę w bardzo „lekkiej” formie, np. puzzli czy slajdów informacyjnych. A dodatkowo mają miniquizy dla sprawdzenia nabytych wiadomości.
Kategoria: matematyka
WWW: http://www.ournet.md/~fngraph
Cena: darmowy
FNGraph przyda ci się, by się przekonać, czy dobrze opanowałeś szkicowanie wykresów funkcji 2D. Możesz definiować wiele funkcji, by z jednego wykresu odczytać, gdzie ich wykresy się przecinają, lub zestawić wiele osobnych grafik obok siebie. Narzędzie policzy też miejsca zerowe i pola pod wykresami funkcji, czyli całki.