Temat numeruEdycja dokumentów PDF

    Edycja dokumentów PDF

    Kolejną, bardzo ważną cechą pakietu Soda PDF 6 Standard jest możliwość edycji istniejących już dokumentów PDF. Dzięki modułom do modyfikacji i wstawiania obiektów możesz swobodnie manipulować treścią wczytanych PDF-ów, zmieniać ich treść, umieszczone w nich ilustracje oraz dodawać do nich nowe obiekty.

    Edycja dokumentów PDF

    Edit: modyfikacja dokumentu

    Podczas codziennej pracy na plikach PDF bardzo często zachodzi potrzeba ich modyfikacji. Gdy otrzymasz np. umowę i będziesz chciał wprowadzić poprawki w jej treści, skorzystaj z modułu edycji, który pozwoli ci nanosić poprawki bezpośrednio w dokumencie PDF bez potrzeby eksportowania lub kopiowania zawartości do innego formatu.

    Krok 1

    Aby zmodyfikować dokument PDF, przełącz się w tryb edycji, klikając zakładkę EDIT. Zawartość dwóch pierwszych sekcji, Modes oraz Zoom, pozostaje bez zmian (opisaliśmy ją w warsztacie „View/3D: przeglądanie”).

    Krok 2

    W sekcji Font znajdziesz dostępne opcje służące do formatowania zaznaczonego tekstu: pogrubienie, pochylanie, zmiana koloru oraz zmiana rozmiarów. W sekcji Modes wybierz tryb Edit, następnie zaznacz fragment tekstu i wykonaj formatowanie.

    Krok 3

    Natomiast obecne tu opcje: podkreślania, przekreślania i zaznaczania tekstu, które wchodzą w skład niezarejestrowanego, dodatkowo płatnego modułu REVIEW, możesz testować przez 30 dni. Gdy wybierzesz jedną z niedostępnych opcji, wyświetli się stosowna plansza informacyjna.

    Krok 4

    W sekcji Text dostępna jest jedna opcja Type Text. Tworzy ona w dokumencie nowe pole, w które możesz wpisać własny tekst, a następnie ustawić go w odpowiednim miejscu i sformatować.

    Obraz

    Krok 5

    Kolejna sekcja, czyli Clopboard, jest związana z systemowym schowkiem. Opcja Cut wycina zaznaczony element i kopiuje go do schowka, opcja Copy kopiuje zaznaczony element do schowka, opcja Paste wkleja do dokumentu aktualną zawartość schowka.

    Krok 1

    Sekcja Pages grupuje opcje do operowania na całych stronach dokumentu. Pierwsza opcja przesuwa strony w obrębie dokumentu. Opcja ta wywołuje okno Move Pages, w którym w sekcji Move from wybierasz, która strona ma być przeniesiona: aktualnie wyświetlana, pierwsza, ostatnia, zakres stron od–do.

    Obraz

    Krok 2

    W sekcji Move to określasz, gdzie ma być przesunięta strona: wybierz opcję Before – przed, lub opcję After – za, i w polu obok wpisz numer strony, przed którą lub za którą będzie umieszczona przesuwana strona. Gdy to zrobisz, kliknij przycisk MOVE.

    Krok 3

    Kolejna opcja z sekcji Pages to Delete. Służy do usuwania stron dokumentu. Gdy ją wybierzesz, wyświetli się okno Delete Pages. Określisz tu, co chcesz usunąć: aktualnie wyświetlaną stronę, pierwszą stronę, ostatnią stronę, zakres stron od–do. Po wybraniu stron do usunięcia kliknij DELETE.

    Obraz

    Krok 4

    Następna opcja to Extract. Służy do wyodrębniania stron z dokumentu oraz zapisywania ich jako nowego dokumentu. Gdy wybierzesz tę opcję, wyświetli się okno Extract Pages, gdzie określisz, co chcesz wyodrębnić: aktualnie wyświetlaną stronę, pierwszą stronę, ostatnią stronę, zakres stron od–do. Po dokonaniu wyboru kliknij przycisk EXTRACT.

    Obraz

    Krok 5

    Następna z opcji to Split PDF. Służy do dzielenia dokumentu na części i zapisywania ich jako osobnych plików PDF. Po wybraniu tej opcji wyświetli się okno, w którym za pomocą pola Info files of określisz, z ilu stron mają się składać poszczególne części dokumentu. Przyciskiem Browse wskażesz katalog docelowy, w którym zapisane będą części dokumentu, pole File label starting at number służy do automatycznej modyfikacji nazw tworzonych plików, pozostaw je bez zmian. Aby uruchomić proces podziału, kliknij przycisk SPLIT.

    Obraz

    Krok 6

    Kolejną z dostępnych opcji jest Rotate. Przeznaczona jest do obracania stron. W wywołanym oknie Rotate Pages należy określić, które strony mają być obrócone: wszystkie – All, aktualnie wyświetlana, pierwsza, ostatnia, zakres stron od–do. Poniżej za pomocą ikon, wybierasz sposób obracania stron i klikając przycisk ROTATE, uruchamiasz proces.

    Obraz

    Krok 7

    Opcja Background służy do zmiany koloru tła dokumentu. Kliknięcie jej wyświetla okno Background Setup. Pozwala ono określić, których stron tło ma być zmienione: wszystkich – All, aktualnie wyświetlanej, pierwszej, ostatniej, stron od–do. Z dostępnej poniżej palety kolorów wybierz kolor tła i kliknij przycisk OK.

    Obraz

    Krok 8

    Ostatnie dwie opcje Size i Margin rozwijają listy, za których pośrednictwem możesz zmienić rozmiary stron dokumentu oraz marginesów.

    Insert: wstawianie i przycinanie obiektów

    Praca z wieloma dokumentami różnego formatu jednocześnie może przyprawić o ból głowy. Jest jednak na to sposób – moduł wstawiania. Dzięki niemu możesz połączyć wszystkie pliki, z którymi pracujesz, w jeden dokument PDF, co ułatwia zarządzanie nimi i ich współdzielenie z innymi osobami. Możesz zarządzać dokumentami i wstawiać dodatkowe elementy na ich strony.

    Krok 1

    Aby wstawić dodatkowe elementy do dokumentu PDF, przełącz się w tryb wstawiania, klikając zakładkę INSERT. Zawartość dwóch pierwszych sekcji, Modes oraz Zoom, pozostaje bez zmian (opisaliśmy ją w warsztacie „View/3D: przeglądanie”).

    Krok 2

    W sekcji Images znajdziesz trzy opcje pozwalające wykonywać operacje z obrazkami. Za pomocą pierwszej Insert wybierzesz obraz, który zostanie wstawiony do aktualnie wyświetlanego dokumentu PDF. Obrazek po wstawieniu możesz przemieszczać oraz zmieniać jego rozmiar za pomocą myszki.

    Obraz
    Obraz

    Krok 3

    Następna opcja, Clip, pozwala wyciąć fragment z zaznaczonej w dokumencie grafiki lub zdjęcia. Aby to zrobić, wybierz w sekcji Modes tryb Edit. Następnie przejdź do obrazka, którego fragment chcesz wyciąć, i kliknij na nim myszką. Teraz kliknij opcję Clip i zaznacz na obrazku obszar. Zaznaczony obszar zostanie wycięty automatycznie, gdy tylko puścisz przycisk myszki. Kliknij ponownie opcję Clip, aby zakończyć wycinanie.

    Obraz

    Krok 4

    Podobnie działa druga opcja przycinania obrazka Crop. Aby przyciąć grafikę, wybierz w sekcji Modes tryb Edit, następnie przejdź do obrazka, który chcesz przyciąć, i kliknij na nim myszką. Teraz kliknij opcję Crop i przesuwając krawędzie obrazka myszką, przytnij go do odpowiednich rozmiarów. Kliknij ponownie opcję Crop, aby zakończyć przycinanie.

    Obraz

    Krok 1

    W sekcji Links masz dostępną jedną opcję o tej samej nazwie. Służy ona do tworzenia odsyłaczy do stron w aktualnie edytowanym dokumencie, do innych dokumentów, do plików lub stron WWW.

    Krok 2

    Aby utworzyć odnośnik, kliknij ikonę Links. Następnie myszką zaznacz w dokumencie obszar, który będzie odsyłaczem. Wyświetli się teraz okno Add Action. W sekcji Choose Action you Want to Add wybierz akcję, jaka ma być przeprowadzona, gdy wybrany obszar zostanie kliknięty. Może to być: otwórz stronę WWW Open Web Page, otwórz plik Open File, skocz do strony dokumentu Go to Page, i wykonaj skrypt JavaScript.

    Obraz

    Krok 3

    W zależności od tego, jaką akcję wybrałeś, wyświetli się odpowiednie okno. Należy w nim wpisać adres strony WWW, wskazać plik, wskazać stronę dokumentu lub wpisać (wkleić) skrypt Java. Odsyłacz może wykonywać kilka akcji. Jeśli dodasz więcej niż jedną akcję, ich nazwy wyświetlą się na liście w oknie Add Action. Kolejność wykonywania akcji określisz za pomocą strzałek. Aby zakończyć, kliknij przycisk OK.

    Obraz

    Krok 4

    Po powrocie do dokumentu wybrany obszar dokumentu, do którego został podłączony odsyłacz, zostaje obwiedziony. Przełącz się w tryb View. Kliknij na odsyłaczu i sprawdź, czy działa poprawnie. Aby usunąć odsyłacz, wybierz w sekcji Modes z powrotem tryb Edit, zaznacz odsyłacz i naciśnij klawisz [Delete].

    Krok 1

    Ostatnia sekcja, Pages, zawiera dwie opcje. Pierwsza Insert, pozwala wstawiać do dokumentu dodatkowe strony. W wywołanym oknie Insert Pages, w sekcji Source wybierz źródło: From Blank Page – wstawia nową pustą stronę lub strony, From File – pozwala wstawić strony z innego dokumentu PDF lub wstawia stronę ze wskazanego pliku graficznego, Duplicate Pages – tworzy i wstawia duplikat strony (lub z zakresu stron) z aktualnie otwartego dokumentu. W zależności od wybranego źródła musisz określić zakres wstawianych stron oraz ich położenie w dokumencie. Wstawianie stron uruchomisz, klikając przycisk INSERT.

    Obraz

    Krok 2

    Druga z opcji to Page Number. Służy ona do wstawiania numeracji stron aktualnie wyświetlanego dokumentu. Kliknięcie ikony wywołuje menu, z którego możesz wybrać opcje: wstaw numerację Insert Page Number, lub usuń numerację Remove Page Number.

    Obraz

    Krok 3

    Opcja Insert Page Number wywołuje okno, w którym musisz wskazać zakres stron do ponumerowania, format numeracji, krój i wielkość czcionki, pozycję numeracji na stronach. Proces numerowania stron uruchomisz kliknięciem przycisku INSERT.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie